Možné zřízení metropolitní policie

ČRo Rádio Česko | 13.7.2011 | 09:08 | pořad: Rozhovor na aktuální téma

moderátor
--------------------
Sen Věcí veřejných a některých politiků z pražského magistrátu o jakémsi sloučení městské policie s pořádkovou a dopravní v Praze a dalších velkých městech se, zdá se, pozvolna rozplývá. Vláda sice má vznik takzvané metropolitní policie v programovém prohlášení, ale dnes dostanou ministři k rukám analýzu resortu vnitra, která tenhle nápad nedoporučuje. V kostce řečeno, by podle tohoto materiálu přišlo řízení nového typu policie draho, nehledě na překážky v zákonech. Taková změna by mohla být prý dokonce v rozporu s ústavou. Argumenty zastánců přitom zněly, že takový sbor by mohl naopak přinést úspory a zajistit víc policistů v ulicích. Do světa o deváté zvu pražského primátora Bohuslava Svobodu. Dobrý den. Pane primátore, zklamalo vás, že ministerstvo vnitra tuhle variantu nedoporučilo?

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
Ne, nezklamalo. My jsme stejnou analýzou došli ke stejným závěrům. Ta úvaha o metropolitní policie vycházela z toho, že městská policie neměla potřebné pravomoci, aby mohla svoji činnost dobře vykonávat, to se změnilo. Vlastně městská policie dneska má všechny potřebné prostředky, může legitimovat, může zastavovat auta, může zadržet. Takže ten problém, který tam byl, vlastně neexistuje a vznik metropolitní policie je vlastně umělý útvar.

moderátor
--------------------
A jestli jsem se dobře díval do programového prohlášení současného vedení magistrátu, tak tam pořád vznik metropolitní policie je. Proč?

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
Ano, díval jste se dobře. Ona to tam zůstalo, protože to bylo na programu toho minulého zastupitelstva, připravovaly se pro to určité zákonné podklady nebo zákonnou iniciativu. My jsme to převzali, ale znovu říkám, že jsme si tu analýzu udělali. Současný stav městských strážníků je 2700 a jejich pravomoci jsou takové, že nemáme nejmenší problém s udržením pořádku a domníváme se po přehodnocení té situace, že metropolitní policie je zbytečný výdaj.

moderátor
--------------------
Když mluvíte o těch pravomocích, tak to je jedna stránka záležitosti, ale ještě jsou tady další, například to že činnost městské a státní policie aspoň podle některých odborníků, se zvláště v Praze překrývala. Vy jste na nic takového nenaráželi nebo nenarážíte?

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
My se snažím nebo měli jsme změnu činnosti té městské policie, my se snažíme, aby městská policie byla co nejvíce v ulicích, aby byla v metru i v nočních hodinách i v denních, aby prostě zjišťovala to, co městské policii patří. To znamená ten vlastní pořádek v ulicích a vlastní bezpečnost. Takže z tohoto pohledu v současné době nemám pocit, že by se ty dvě činnosti zásadně překrývali. Státní policii samozřejmě zůstávají úkoly základní, které jsou dány zákonem.

moderátor
--------------------
A komunikace mezi státní policií a městskou policií nevázne, jak bývalo v minulosti, alespoň podle těch materiálů, které já jsem si přečetl, zvykem.

Bohuslav SVOBODA, primátor hlavního města Prahy /ODS/
--------------------
V současné době máme každé pondělí schůzku, kde řešíme problém ve společnosti Prahy, kde jsou příslušníci hasičských sborů, záchranné služby, městské i státní policie a se mnou a s předsedou bezpečnostního výboru probíráme všechny otázky a vlastně připravujeme společné akce při těch problémových situacích, ať to jsou fotbalová utkání nebo v poslední době ty demonstrace a stávkové akce, které Prahou proběhly čili tento problém už dneska nemáme.

moderátor
--------------------
Na další lince je bezpečnostní analytik Jan Schneider, dobrý den. Jak vy se stavíte k možnému zřízení metropolitní policie. I když jsme tady slyšeli pražského primátora, který je už o ní neusiluje tak jako předchůdci, tak pořád je to součást programového prohlášení vlády a určitě i důležitý předvolební vlastně tah nebo slib Věcí veřejných.

Jan SCHNEIDER, bezpečnostní analytik
--------------------
Právě tam jde o tom, jestli se volební sliby, já jsem si s velikou chutí poslechl vyjádření pana primátora, který bylo nesmírně racionální. Myslím si, že ta původní myšlenka vlastně vychází z určitých problémů, které jsou. Ale to řešení je špatné.

moderátor
--------------------
A z jakých problémů tedy vycházíme, řekněte, prosím.

Jan SCHNEIDER, bezpečnostní analytik
--------------------
Je fakt, že když je na jednom území, jsou vlastně dva bezpečnostní sbory, i když ono tomu tak není. Protože ta městská policie má trošku jiný statut a z toho vycházejí legislativní problémy při vzniku metropolitní policie. Tak když jsou ty dva sbory nekoordinovaně působí, tak opravdu se ty síly nesčítají, ale kolují se někde více, někde méně a není ta bezpečnostní situace ošetřena ta jak by mohla být. To znamená, běží vám vedle sebe dvě operační střediska, jezdí dvě hlídky a nejsou koordinovány.

moderátor
--------------------
A to tedy mluví spíš pro vznik metropolitní policie. Na druhou stranu tedy ty překážky, které tomu vzniku brání, tak jsou tak velké, že to za sto nestojí?

Jan SCHNEIDER, bezpečnostní analytik
--------------------
Náklady na to řešení jsou zbytečně velké, jak se píše v tom materiálu, jsou nezdůvodnitelné hlavně v současné době velkých škrtů. Myslím si, že navrhované řešení je samozřejmě myslitelné, ale není jediné. To nejjednodušší je, jak naznačil pan primátor, koordinace a v podstatě té bezpečnostní oblasti hodně záleží na osobních vztazích. To znamená, že když nějaký pan policejní prezident se jistě bude zajímat o to, jak mu funguje pořádková policie a jestli je nakrátko s hejtmany a s primátory se starosty a jestliže nějaké velitelství bude mít problémy, tak asi jednodušší než dělat nějakou zákonnou změnu, je vyměnit toho velitele za někoho, kdo si lépe porozumí potřebám toho kterého regionu a té které samosprávy.

moderátor
--------------------
My známe tenhle pojem metropolitní policie ze zahraničí. Ti zastánci tohoto nového sboru argumentovali tím, že například v Británii nebo ve Spojených státech takový sbor působí a že je úspěšný. Liší se nějak od podmínek v České republice nebo dala by se tamní zkušenost přenést až sem.

Jan SCHNEIDER, bezpečnostní analytik
--------------------
Já myslím, že to legislativní zakotvení je asi těžko přenositelné, jak to mají tam tady by vznikla samozřejmě, městská policie by spíš převzala část státní policie, což je takový proces, který vlastně trošku tříští celou tu bezpečnostní strukturu a vede to k těm úvahám jaksi o privatizaci bezpečnosti, což je takový trošku globalizovaný pojem, ale je to velmi nebezpečná cesta. Proto já ač patřím ke kritikům pana ministra Kubiceho, v tomto směru ho jednoznačně podporuji tyhle ty závěry, protože tam si myslím že není možné zkoušet nějaké experimenty a zavádět nějaké drahé věci, když jde o to jenom vlastně si, když to tak řeknu, si došlápnout na ty podřízené, aby spolu komunikovali.

 

13. července 2011
13. července 2011