Na Kampě je k vidění výstava o historii Karlova mostu
Až do 12. července mají zájemci možnost prohlédnout si na Kampě v Praze výstavu s názvem Karlův most 2010. Cílem projektu je přiblížit návštěvníkům historii Karlova mostu od jeho založení až po současnost. Slavnostní vernisáže se dnes zúčastnil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, který nad celým projektem převzal záštitu.
- 3 minuty čtení
Až do 12. července mají zájemci možnost prohlédnout si na Kampě v Praze výstavu s názvem Karlův most 2010. Cílem projektu je přiblížit návštěvníkům historii Karlova mostu od jeho založení až po současnost. Slavnostní vernisáže se dnes zúčastnil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, který nad celým projektem převzal záštitu.
„Karlův most je unikátní dílo, které může nabízet nepřeberné množství různých perspektiv. Byl dopravní cestou, po které se dopravovaly nejen lidské nohy, ale od roku 1883 i koňská tramvaj, která byla od roku 1905 nahrazena tramvají elektrickou, která byla zvláštní tím, že jako jediná v té době měla napájení odspodu, aby troleje nerušily krásné pohledy na pražské panorama. Samozřejmě nejen tramvaje po mostu jezdily, ale byla to také auta a autobusy až do roku 1965. V roce 1965 začala poslední velká rekonstrukce Karlova mostu, která skončila v roce 1974 a která je dodnes předmětem odborných disputací. Do mostovky bylo tenkrát vsazeno betonové jádro, které je stále předmětem mediálních diskurzů, jestli má nebo nemá být součástí Karlova mostu a jak má probíhat v současná rekonstrukce mostu,“ řekl primátor Pavel Bém.
Fotografie i další exempláře na velkých panelech mapují vznik, vývoj, technickou úroveň i současnou rekonstrukci jedné z nejznámějších českých památek. Výstavu Karlův most 2010 pořádá za podpory řady českých i zahraničních odborníků Olga Menzelová - Kelymanová. Na výstavě návštěvníci uvidí originální pohledy na Karlův most tak, jak ho možná vůbec neznají. Organizátorům se podařilo získat unikátní fotografie z historie mostu, ale také slavné snímky Josefa Sudka nebo Jana Saudka. Nechybí ale například konkrétní ukázky kvádrů vyňatých z mostu. Na vybraných snímcích se střídají kromě uměleckých, historických a novodobých fotografií také nákresy, výřezy, zvětšeniny grafik, artefakty, vyobrazení či rytiny. V expozici jsou i dobové mapy.
„Karlův most byl svědkem také unikátní stavitelské dokonalosti ve 14. století, když byl postaven jako most měřící o něco málo více než 515 metrů, v šíři celých devět a půl, tak patřil vůbec mezi největší mostní stavby tehdejšího světa. Dodnes je v mnoha ohledech unikátní. Na jedinečnou architekturu, ve které je vidět parléřovská genialita, navazuje další rozměr Karlova mostu, který také tato výstava přibližuje, rozměr mostu jako zrcadla geniality umělecké. Už v gotické době měl bohatou výzdobu, ale to, co nás nejvíce vzrušuje, je začátek 18. století, kdy na most vstoupili se svými díly bratři Brokoffové a Matyáš Braun a most dostal jedinečnou barokní výzdobu. Dnes se most opravuje, a tak si dovolím připomenout další rozměr Karlova mostu, on byl totiž vždycky staveništěm. Po celou historii Karlova mostu se neustále opravoval. Což je u tak mimořádné stavby logické. Most byl kromě bohaté historie svědkem také nejničivějších přírodních katastrof v našich dějinách, ať už to byla dramatická povodeň v roce 1890 nebo 1845, při které byly poničeny pilíře Karlova mostu a významná část mostu vzala za své či při poslední povodni v roce 2002, kdy naštěstí, byť s poškozenými pilíři, přežil. Posledním rozměrem je rozměr Karlova mostu psychospirituálního energií nabitého místa, které má své kosmologické zakotvení uprostřed Evropy, uprostřed Mater urbium – Matky měst, naší nádherné metropole,“ dodal pražský primátor Pavel Bém.
57 fotografií a 45 grafik odkryje atraktivním způsobem návštěvníkům Kampy most v různých historických obdobích tak, jak zdobil i sloužil běžnému životu Pražanů, státníků i známých osobností historie. Na pětadvaceti oboustranných panelech o velikosti 120x180 centimetrů bude možné navíc fotografie vidět také v noci, kdy budou speciálně nasvícené.
V Praze 7. 5. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.