Na ruzyňské letiště by měla vést rychlodráha

Pražský deník | 22.1.2011 | rubrika: Z metropole | strana: 2 | autor: JITKA EISENHAMMEROVÁ

Sociální demokrat Karel Březina zastává nyní pozici prvního primátorova náměstka se zaměřením na dopravu. Jako jediný ve vládě na pražské radnici má zkušenosti z nejvyšší politiky. O svém soukromí tvrdí:„Mám to podobné jako Bolek Polívka.“ Oblíbený komik se kdysi vyjádřil, že poskytl každému dítěti luxus vlastní matky. Totéž dopřál Karel Březina třem svým dcerám.

* Rozpočet ještě není schválený, ale peněz by v něm mělo být na letošek méně než vloni. Jaké investice se chystají do dopravy?
Máme tady dvě mamutí stavby, které nemají obdobu v celém zbytku České republiky. Je to Blanka s celkovými výdaji přes 30 miliard korun a prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola přes 18 miliard korun. Je všeobecně známo, že stát nemá prostředky na masivní dopravní investice a my se tu přeci jen snažíme najít peníze v rozpočtu města a dovést tyto stavby do zdárného konce. I když na prodloužení metra do Motola půjdou prostředky z evropských fondů. Tyto dvě investice nás v dopravě budou limitovat a odčerpávat valnou většinu finančních prostředků, které město na kapitálové výdaje má.

* Peněz pro příští rok bude méně. Proč?
Zdrojů je obecně méně, protože daňové příjmy jsou nižší, než byly v minulém období. Druhý důvod je, že minulé vedení zapojovalo zdroje, které mělo „našetřeno“ z minulých let. Takové zdroje můžeme letos zapojovat minimálně. Musíme hledat nějaké optimální nastavení. A je politickou i finanční realitou města, že teď v těch prvních obdobích budeme dávat peníze na stavby, které jsou rozestavěné.

* Jaký typ dopravy by podle vás měl vést na letiště? Další prodloužení metra z Motola nebo rychlodráha?
Kdybych si mohl vybrat, tak bych preferoval, aby na letiště vedla rychlodráha. Za krátký časový úsek by vyřešila spojení mezi Prahou a Kladnem, odkud spousta lidí dojíždí do hlavního města za prací. Metro je velmi drahé a je také otázka, zda Praha bude moci v budoucnu čerpat na stavbu metra prostředky z evropských fondů. A musí se také rozhodnout, zda vůbec metro má vést na letiště, či trasu z Motola prodloužit směrem na Zličín. O tom se bude teprve jednat. Do roku 2014 musíme dokončit prodloužení metra do Motola, i kvůli obslužnosti největšího nemocničního areálu v ČR.

* Jak to vypadá s trasou metra D do Písnice?
Je to důležitá budoucí investice města. Z hlediska dopravní obslužnosti by vyřešila nejhůře dostupnou část jihovýchodního území Prahy, kde je jen autobusová doprava. Snažíme se, abychom šli do ekologičtější varianty, kterou je metro a tramvaje. Tím pádem by to byla také doprava rychlejší. Narozdíl od autobusů nestojí v kolonách. Vtomto volebním období musejí proběhnout všechny přípravné práce, aby tato stavba mohla být zahájena na přelomu tohoto a příštího volebního období.

* Jak bude výstavba trasy metra D financována?
V tuto chvíli je předčasné o tom hovořit. Je tady varianta čerpat prostředky z fondu Evropské unie, či částečný vstup soukromého investora do projektu. V koaliční smlouvě jsme se zavázali, že všechny projektové práce budou hotovy.

* Po skončení finančního výboru jste říkal, že tunel Blanka se neotevře v roce 2012, jak bylo původně plánováno. Máte představu, jaké bude mít zpoždění?
Záleží na dvou faktorech: Prvním je, zda a jakým způsobem se dohodneme s dodavatelem na možnosti odloženého financování. To znamená, že by stavěl na svoje riziko a město by to doplácelo časem. Adruhý faktor je, jak se dohodneme na rozložení finančních nákladů v čase. Nedokážu říct, zda se Blanka otevře v polovině roku 2013 nebo 2014. Ale zavázali jsme se k tomu, aby byl komplex otevřen do konce tohoto volebního období.

* Dopravnímu podniku rovněž chybí peníze. Schválil byste zvýšení jízdného?
Platí koaliční smlouva, ve které říkáme, že veškeré jízdné nad třicet dnů se nebude zvyšovat.

* Máte v kompetenci pražskou taxislužbu. Co by se mělo změnit, aby neměla tu pověst, že pražští taxikáři okrádají cizince?
Myslím, že je to spíše nálepka a že se mnohé zlepšuje. Stížností řádově ubývá. I když se stav zlepšuje, v průvodcích se bohužel tato věta opakuje. Ano, jsou tu taxikáři, kteří nerespektují výměry pražské radnice, a s těmi bojujeme. Minulé zastupitelstvo schválilo novelu zákona, která je nyní v Poslanecké sněmovně. Měla by umožnit větší pravomoc obcí do taxislužby zasahovat.

* Jak by se měly proměnit zóny placeného stání?
Ještě z minulého období je tu projekt smíšených zón, který se týká těch částí, kde dochází během dne k přelivu automobilů. Ve dne by se v některých částech ulic mělo dát parkovat za poplatek, v noci by to byla zóna rezidentní. To se nebude týkat Prahy 1. Až se usadí nové politické reprezentace v městských částech, chtěl bych vyvolat konferenci na téma budoucnost zón placeného stání.

* Může to znamenat jejich rozšíření?
To vám neřeknu. Záleží, co vzejde z jednání s městskými částmi za účasti odborníků, které by se mělo uskutečnit tak do půlroku.

* Chystá se investice do opravy pražských mostů?Mámna mysli Libeňský most, který podle minulého vedení měl už být dávno zrekonstruován.
Myslím, že není tajemstvím, že v roce 2011 se s touto investicí ještě nepočítá.

* Jaké tramvajové trati se budou rekonstruovat?
U tramvajových tratí máme výhodu, že můžeme čerpat nějaké prostředky z fondů Evropské unie. Budeme stavět trať do Podbaby, bude se opravovat trať Podolí – Modřany, což bude jedna z největších investicí v tomto roce.

* Zima způsobila v Praze škody na komunikacích. Najdou se peníze na jejich opravy?
Chystám se zveřejnit všechna čísla, aby Pražané věděli, kolik údržba stojí, i když zima ještě neskončila. Rok 2010 byl totiž extrémní, protože přišla kalamita únorová a nedávno i prosincová. Zatím ještě nemáme náklady spočítané. Kdyby zima tímhle způsobem pokračovala, tak bychom už měli vyčerpané všechny prostředky na údržbu komunikací.

* V kompetenci máte ještě výstavbu cyklostezek. Jsou na ně vůbec nějaké peníze?
Určitě nějaké prostředky budou, ale konkrétní sumu neřeknu, neboť jsou v běhu jednání o rozpočtu. Za týden či dva budeme chytřejší. Ale chci ve výstavbě cyklostezek pokračovat.

* Jezdíte na kole?
Jezdím na kole, ale přiznávám, že ne v Praze. Ale jsou tu lidé, kteří cyklostezky využívají.

* Převzal jste oblast životního prostředí. Už víte, kdo by měl být zvolen novým radním pro životní prostředí?
Budu se snažit, aby na únorovém jednání zastupitelstva bylo jasno.

* A je někdo vybrán?
Dejte nám ještě nějaký čas.

* Co se týče vašeho soukromí, není tajemstvím, že máte tři děti a každé má vlastní matku. Jak spolu vycházíte?
Pět let žiju s přítelkyní, s níž mám dvouroční dceru Míšu. Dcery Karolína a Bibiana s námi tráví víkendy jednou za dva týdny. Holky mají přítelkyni rády. Ale je to pro ně zajímavá situace, protože doma jsou vlastně jedináčci a umě sourozenci. Ale funguje to, jsou zároveň jako sestry a kamarádky. Pravidelně jezdíme spolu na dovolené.

* V osmnácti letech jste vstoupil do ČSSD. Proč?
Když mně bylo sedmnáct let, byla listopadová revoluce a valná většina lidí vnímala politiku silněji než dneska. Já jsem měl pocit, že chci v politice působit, a to v sociální demokracii podle evropských modelů. Proto jsem tehdy vstoupil do sociální demokracie, která právě vznikala. Ale tehdy ještě nebyla stranou parlamentní, měla v preferencích asi tři procenta. Nejdříve jsem pracoval na komunální úrovni, v roce 1993 jsem podporoval Miloše Zemana na postu šéfa, což byl významný zlom. Sociální demokracie se stala velkou stranou.

 

22. ledna 2011
22. ledna 2011