Nadčasovost polské Nové hudby a odkaz polské avantgardy v divadle přiblíží úterní koncert cyklu soudobé hudby Krása dneška

Koncert s názvem Polská avantgarda se uskuteční v úterý 4. února od 19.30 v Experimentálním prostoru Roxy - NoD.

  • 2 minuty čtení
Nadčasovost polské Nové hudby a odkaz polské avantgardy v divadle přiblíží úterní koncert cyklu soudobé hudby Krása dneška

Společenský a umělecký kontext bouřlivého období polské avantgardy objasní čtvrtý koncert cyklu soudobé hudby Krása dneška. Členové orchestru PKF – Prague Philharmonia podniknou v úterý 4. února sondu do polské hudební tvorby posledních dvou dekád 20. století při interpretaci skladeb Kryzstofa Pendereckého, Henryka Góreckého a Zygmunta Krauzeho. Polská avantgarda se kromě hudby promítla také v happeningu a divadle, do jejichž pozadí program koncertu rovněž pronikne. Souvislosti a odkaz z divadelního oboru přiblíží host a specialista pro tuto oblast, divadelní režisér Václav Martinec. Komponovaný večer, jímž provede jeho dramaturg a odborník na soudobou hudbu Petr Kofroň, se jako obvykle uskuteční v Experimentálním prostoru Roxy – NoD od 19.30 hodin.

Petr Kofroň, foto: Martin Řmánek Mezi zeměmi bývalého sovětského bloku má polská avantgarda výjimečné postavení, neboť právě tvůrci této etapy byli prvními, kteří skutečně tvůrčím avantgardním způsobem reagovali na západoevropské kompoziční techniky a tendence. Takzvaná polská Nová hudba zpřístupnila interpretačně obtížné zvukové objevy poválečné avantgardy hráčské úrovni, sjednotila používání příslušných grafických symbolů, pracovala s bohatými zvukovými komplexy, čehož využívala především k dramatickým a expresívním zvukovým obrazům. Na rozdíl od západních novátorů přišla na to, jak skladby formovat přehledně.

Kromě skladeb Henryka Góreckého a Zygmunta Krauzeho jsou pro večer v NoDu na programu také díla jedné z nejvýraznějších osobností té doby a současně jednoho z nejslavnějších polských soudobých skladatelů, Kryzstofa Pendereckého. Jerzy Grotowski - divadlo Několikanásobného držitele cen Grammy mělo možnost vidět dirigovat v devadesátých letech i české publikum.

Tvůrci polské Nové hudby svým vizionářským pojetím hudebních kombinací přinesli absolutně neočekávaná vyjádření emocí, psychických stavů a lidských situací v boji za mravní hodnoty, díky čemuž se stali nadčasově inspirativními. Podobně se projevila avantgarda i v divadle, jehož klíčovým představitelem byl polský divadelní režisér a inovátor v oblasti experimentálního divadla Jerzy Grotowski: „Přinesl fascinující pojetí divadla i herectví, jež se zaměřilo na vztah mezi hercem a divákem. Grotowski prostřednictvím svých „svatých herců“ - virtuózů, jejichž tělo i mysl jsou na vysoké úrovni, chtěl rozvíjet tento vztah a vzdát se nákladných výprav a kostýmů, neboť herec sám zvládne atakovat smysly diváka,“ popisuje Grotowského přínos režisér Václav Martinec.

Ilustrační hudební ukázky autorů, jejichž hudba zazní na úterním koncertě:
Krzystof Penderecki http://www.youtube.com/watch?v=tOTQ9TVkG98
Henryk Górecki http://www.youtube.com/watch?v=0wkZ8WKd_zk
Zygmunt Krauze http://www.youtube.com/watch?v=Kv5BiSl8uE8
PROGRAM:
Krzystof Penderecki Der unterbrochene Gedanke pro smyčcový kvartet (1988)
Krzystof Penderecki Sextet pro housle, violu, violoncello, klavír, klarinet a lesní roh (2000)
Henryk Górecki For You, Anne-Lill  pro flétnu a klavír, op. 58
Henryk Górecki Little Fantasia pro housle a klavír, op. 73
Zygmunt Krauze Klavírní kvintet (1993)

 

Vstupenky:

Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1 (tel. 224 267 644, e-mail: vstupenky@pkf.cz) nebo na místě hodinu před koncertem. Studenti mají vstup zdarma. Koncert se koná za podpory Polského institutu v Praze.

3. února 2014
3. února 2014