Náměstek Dolínek: Sníme hezký sen o funkčním metru pro Pražany
euro.cz | 9.2.2017 | Rubrika: Praha | Strana: 0 | Téma: Volené orgány - Rada - Petr Dolínek
Z výkupů strategických pozemků pro trasu metra D už má těžkou hlavu, desítky jich městu ještě chybí. Přesto se náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) nevzdává snu o zahájení stavby v termínu.
V rozhovoru pro server Euro.cz si Dolínek mimo jiné pochvaluje zavedení nových zón placeného stání a zároveň plánuje jejich další rozšiřování. Souběžně s tím řeší vybudování nových tramvajových linek a půjčování kol Pražanům.
Praze má pro stavbu metra D chybět ještě 186 pozemků, bez kterých není možné podzemní dráhu stavět, jak reálně to ohrožuje začátek stavby v roce 2018?
Je jich 124 a aktuálně hledáme dohodu se soukromými investory na rozvoji pozemků okolo stanic. Musejí tam být obchody, služby, školky a spoustu další infrastruktury. Co se týká výkupu, tak je to samozřejmě složité, ale v tuto chvíli máme snahu mít klíčové pozemky dořešené. Chceme mít možnost získat stavební povolení alespoň na ražbu a na vznik metra. Bavíme se o velkých číslech, ale je potřeba zmínit, že jeden z nástrojů, které chceme použít, je dohoda s investory. Praha by nemusela vykupovat všechno, některé pozemky by mohl vykoupit investor a provozovat na nich pak i své aktivity.
V červnu 2018 by měl odstartovat geologický průzkum, co se bude dít dál?
Pozemky, které jsou potřebné pro započetí stavby, stále sjednocujeme. Zároveň řešíme s projektantem, aby byla stavba připravená podobně jako třeba Radlická radiála. Geologické průzkumy pak využijeme pro samotnou výstavbu metra, nebude to jen štola pro štolu.
A vy jste si nedělali průzkum, když jste vybírali trasu metra D?
Dělali jsme několikasetmetrové sondy, ale to není štola, kterou může projet třeba i automobil. Průzkumem už si nic neověřujeme. Teď budeme zjišťovat vlastnosti území a štola pak navíc může sloužit pro odvoz materiálu při ražbě.
Jaký máte další harmonogram?
Jedna věc jsou geologické průzkumy a druhá mít stavební povolení. V tuto chvíli bych měl začít připravovat podklady pro soutěž, která má stavební a technickou část, pod kterou spadá dodávka technologií a souprav. Jde o několik procesů jdoucích vedle sebe. Spadá pod to i zasmluvňování pozemků a diskuze s investory do území. V místě vstupů a výstupů z metra D mají vznikat nová prostranství, kde se po vzoru stanice Krč chceme bavit s investory, abychom všechno nemuseli kupovat my. My tam dovedeme metro, oni vykoupí pozemky a dohodneme se na finální podobě, ve které by měl být obsažen mix veřejných prostor s mobiliářem, služeb a kanceláří či bytů.
Ideálně se to sejde tak, že v červnu příštího roku začneme razit štoly, budeme mít platné stavební povolení a vysoutěženého zhotovitele, který začne razit metro. Vedle toho budeme stále dokončovat výkup pozemků, které nebudou pro stavbu metra tak zásadní, a pokusíme se mít vykoupené všechny pozemky nutné pro výstavbu stanic metra. Pak začneme připravovat výstupy a následně i služby.
Nechceme stanice typu Střížkov, jde o stavbu, která nepřináší téměř žádné služby a zato stojí poměrně velké peníze její údržba. Na druhou stranu nemáme zájem ani o stavby typu stanice Bořislavka, která působí spíše jako podchod. Zní to jako hezký sen o funkčním metru pro Pražany.
Co bude Praha dělat, když soud zruší změnu územního plánu pro metro D?
Máme zásady územního rozvoje, které jsou z našeho pohledu nadřazeny územnímu plánu. A na ně bychom se v maximální možné míře odkazovali.
To znamená co?
V procesu bychom se snažili pokračovat, ale pevně doufáme, že ke zrušení nedojde. Nicméně jsme proti rozhodnutí, které vedlo ke zrušení územního plánu, podali ústavní stížnost. Vedle toho připravujeme další změnu územního plánu. Na rozhodnutí ústavního soudu nečekáme.