Náměstek primátora Jan Bürgermeister se zúčastnil pietního aktu u památníku „Ruzyně 1939 –1941 Nezapomeneme“

Na řadě míst v Praze dnes probíhají vzpomínkové akty u příležitosti výročí 17. listopadu. Náměstek pražského primátora Ing. Jan Bürgermeister položil za hlavní město věnec žlutých a červených květů k památníku „Ruzyně 1939 –1941 Nezapomeneme“.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Náměstek primátora Jan Bürgermeister se zúčastnil pietního aktu u památníku „Ruzyně 1939 –1941 Nezapomeneme“

 

Na řadě míst v Praze dnes probíhají vzpomínkové akty u příležitosti výročí 17. listopadu. Náměstek pražského primátora Ing. Jan Bürgermeister položil za hlavní město věnec žlutých a červených květů k památníku „Ruzyně 1939 –1941 Nezapomeneme“.

 

  Pietní vzpomínku u památníku v ruzyňských kasárnách uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu společně s Ministerstvem obrany ČR, Generálním štábem AČR, Československou obcí legionářskou a historickou skupinou „17. listopad 1939“.  Účastníci akce si připomněli památku 235ti vlastenců, kteří byli v tomto prostoru spolu se sedmnácti generály a vysokými důstojníky Generálního štábu z velení vojenské odbojové organizace „Obrana národa“ zavražděni nacisty. Bez viny a soudu bylo pak 17. listopadu 1939 popraveno 9 vysokoškolských studentů a dalších 1278 odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen.

 

Podobně jako ostatní významní hosté pietního aktu, k nimž patřili mimo jiné brigádní generál Ing. Pavel Jevula, předsedkyně Svazu českých bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a starosta městské části Praha 6 Ing.Tomáš Chalupa, podpořil význam těchto událostí a také hrdinství a odvahu těch, kteří se postavili proti zvůli a bezpráví v počátečním období nacistické okupace náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister:

 

„Vzpomínáme dnes životy a skutky mužů, bez jejichž hrdinství by nebylo naší dnešní přítomnosti – naší dnešní svobody. Vzpomínáme životy mužů, kteří se tváří v tvář nacistické okupaci, v dobách zdánlivě zcela beznadějných, řídili svým svědomím a  odvahou. Svým příkladem byli nebezpečím nejen okupantům ale i totalitnímu režimu, který přišel v podobě nástupu komunistické totality v padesátých letech,“  připomněl ve svém projevu náměstek Bürgermeister.“

 

„V současné době žijeme zdánlivě ve světě, kde nás nečeká nic lepšího než prosperita, svoboda a demokracie. Čelíme ale vážné hrozbě a tou je ztráta paměti. Jeden moudrý člověk řekl, že nás nečeká jiná budoucnost než ta, která je nějakým způsobem obsažena v přítomnosti a minulosti.  Bez činů těch, kteří za války neváhali  obětovat to nejcennější, bychom neměli dnešek a neměli bychom před sebou budoucnost. Nesmíme zapomenout nejen události před patnácti lety ale ani události před pětašedesáti lety. Čest památce těch, kteří vykoupili náš dnešek a budoucnost našich dětí “ uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister.

 

 

 

V Praze 17. 11. 2004

 

 

 

Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými  částmi

 

  __________________________________________________________________­­­__

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110

 


 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: Eva Petržílková/ l. 2578
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
17. listopadu 2004
17. listopadu 2004