Návrat dětí do škol

8. 4. 2021, Český rozhlas

Moderátorka:

Hlavní město Praha zatím nepočítá s tím, že by se žáci při návratu do škol testovali PCR metodou. Původně to sice bylo v plánu, podle magistrátu ale na to v Praze nejsou dostatečné kapacity. Děti, které se mají v pondělí po skončení nouzového stavu částečně vrátit do tříd, tak budou pravidelně testované dvakrát týdně antigenními testy. A podrobnosti teď řekne reportér Adam Bejšovec. Dobrý den.

Adam Bejšovec, redaktor:

Pěkné odpoledne.

Moderátorka:

Adame. Jak tedy přesně bude to testování žáků od pondělí fungovat?

Adam Bejšovec, redaktor:

Vzhledem k tomu, jak je nastavený vládní plán, kdy se prezenčně vrátí předškolní děti do mateřských škol a první stupeň základních škol rotačně, je testování žáků plánované vždy na pondělí a čtvrtek. Začne už teď v pondělí 12. Dubna. Děti budou testované přímo ve školách sadou na výtěr z okraje nosu. Mohou ale přijít i s potvrzením odjinud, říká radní pro školství Vít Šimral z Piřátů.

Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):

Pokud rodič nechce své dítě nechat testovat ve škole, může skutečně donést potvrzení o negativním testu, který mají třeba nyní zaměstnanci o tom, že tedy je to certifikované zařízení, které tento test provedlo a je negativní. Týká se to tedy PCR i antigenních testů. Test musí být maximálně starý 48 hodin.

Adam Bejšovec, redaktor:

Výjimku pak mají děti, které v posledních třech měsících prodělaly COVID-19. Praha má teď pro školy k dispozici asi půl milionu testů. To by podle Šimrala mělo vystačit zhruba na prvních 5 týdnů provozu. Do škol by měly být rozhozené do konce tohoto týdne. Návrat do lavic a školek v Praze se týká zhruba 70 tisíc dětí.

Moderátorka:

Ovšem například na sociálních sítích se objevují někteří rodiče, kteří své děti nechtějí nechat testovat vůbec. Mohou tito žáci, jejich děti do škol?

Adam Bejšovec, redaktor:

Testování je jednou ze základních podmínek alespoň částečného návratu dětí do škol. Ředitelé mají povinnost takové dítě do školy nepustit. Může se ale stát, že tím pádem se nebude moct dítě učit vůbec. Vysvětluje Vít Šimral.

Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):

Pokud rodič skutečně nechce své dítě nechat testovat, tak ředitel podle toho nařízení jej vlastně fyzicky do školy nesmí pustit. Škola nemá povinnost toho žáka distančně vzdělávat. Ona omluví tu absenci, nebude mít neomluvenou hodinu, ale zároveň pochopitelně se všechny školy budou snažit vyjít vstříc i těmto případům.

Adam Bejšovec, redaktor:

Informace o tom, kdy mají které třídy v případě rotační výuky do škol nastoupit, by měli rodiče najít třeba na webových stránkách svých škol. V mateřských školách zase vládní plán počítá s tím, že v jedné třídě bude maximálně 15 dětí.

Moderátor:

Jak to bude se školami pro děti třeba hasičů nebo záchranářů, které v krizovém režimu během nouzového stavu fungovaly?

Adam Bejšovec, redaktor:

Tyhle děti budou mít podle Víta Šimrala možnost docházet do škol i v době, kdy by se měly učit z domova. Nově budou všechny pražské školy fungovat jako krizové pro potřebné profese. To znamená i ty kmenové, kam dítě za normálních okolností chodí, vysvětluje Šimral.

Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):

Normálně odvedou děti do školy, kam běžně chodí. Tam bude vytvořena malá skupina, která zajistí dohled nad těmi žáky. V případě základních škol ten hlídacích kroužek bude sloužit k tomu, aby se ten žák připojil distančně na tu výuku, která u těch jeho žáků, kteří momentálně jsou v rámci té rotační výuky doma.

Adam Bejšovec, redaktor:

Děti pracovníků potřebných profesí se tak budou dál učit se spolužáky, se kterými během rotační výuky budou i fyzicky přítomní ve škole.

 

8. dubna 2021
8. dubna 2021