Nedostatek kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny
12. 3. 2022, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, ČESKÁ TELEVIZE, Zdeněk Hřib
Moderátorka:
Jak konkrétně vypadá situace v hlavním městě, o tom teď se Zdeňkem Hřibem, primátorem Prahy. Dobrý den přeju.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Dobrý den.
Moderátorka:
Já zopakuju, že Česko už pořádalo o pomoc se zajištěním ubytování pro 50 000 uprchlíků z Ukrajiny. Jaká je k dnešnímu podvečeru situace u nás tady v Praze?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak momentálně v Praze a ve Středočeském kraji. Dohromady je zaregistrováno přes 50 000 uprchlíků. Je to zhruba 51 000. Z toho zhruba 25 000 prošlo tím Kongresovým centrem, ale kromě toho jsou tady ještě další pobočky odboru azylové a migrační politiky v Praze. Plus Středočeský kraj má další asistenční centra. To znamená v podstatě polovina z těch příchozích směřuje do Prahy nebo Středočeského kraje. Ta zátěž se nezbytně nutně musí rozložit mezi více krajů.
Moderátorka:
Ještě k té aktuální situaci. Ten proud uprchlíků podle některých informací třeba ukrajinské pohraniční služby dnes mírně polevuje. Nějak samozřejmě s tím, že musí projít Slovenskem, dostanou se do Česka. Vy jste dnes ten nápor pociťovali stejný jako v předchozích dnech? Čekáte, že poleví zítra nebo během dalších dnů? Jak to vyhodnocujete?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
No, nechci být přehnaným optimistou. Je pravda, že ten nápor na Kongresovém centru trochu klesl. My jsme se v minulých dnech, vlastně včera jsme se dostali pod tři tisíce. Na druhou stranu nejsem si jistý, nakolik to je způsobeno reálným poklesem toho přílivu nebo nakolik to není způsobeno třeba tím, že je prodloužena ta lhůta ze tří dnů na registraci na 30. Což je další možnost, že lidé přestali tak moc spěchat do toho Kongresového centra, protože ty papíry vám zas tak moc neutečou. A to ubytování naštěstí nechce každý.
Moderátorka:
Když říkáte, že ne všichni se tedy registrují okamžitě vzhledem k tomu, že ta lhůta je až 30 dnů, kolik reálně je v Praze uprchlíků z Ukrajiny?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Já v tuto chvíli to neumím odhadnout. Tohleto je spíš dotaz na ministerstvo vnitra, které by mělo mít nějaká data od operátorů mobilních a je schopné říct třeba, kolik teda ukrajinských SIM karet mobilních překročilo hranici a z toho vypočítat nějakým koeficientem nějaký odhad. Protože pochopitelně děti třeba malé ty mobily asi nemají. Tak na základě tohoto by to šlo nějak odhadnout. Ale velice pravděpodobné je, pokud bych vycházel z těch čísel, co jsou sdělovány do médií, tak jestli 200 tisíc, tak to znamená, polovina podle mě směřuje do Prahy a Středočeského kraje. Protože my tady máme i polovinu komunity, která tady žila, ukrajinské komunity, která tady žila už před tou putinovskou agresí. Tak ty odhady by byly tedy, řekněme, sto tisíc v Praze a Středočeském kraji. Z toho máme polovinu registrovanou, polovinu někde na cestě k registraci. To by byly zhruba odhady. Ale je otázka, kolik jich třeba odjelo už někam jinam.
Moderátorka:
Kolik, pane primátore, jestli to se dá říct, je lidí v nějakém normálním, přijatelném bydlení, kolik už se dostává do toho nouzového ubytování v halách a v tělocvičnách? Právě konkrétně v hlavním městě a Středočeském kraji.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak my jsme včera začali umisťovat první lidi do těch tělocvičen, které připravily městské části na žádost magistrátu. Dnes se využívaly další dvě tělocvičny. Je to zhruba sto lidí dneska. Takže zhruba v nějakých takovýchto číslech se pohybujeme. My každý den hledáme ubytování pro zhruba 300 až 500 lidí v Kongresovém centru a některé se nám dařilo historicky převést třeba do jiného kraje. Tam je potom zpracovalo tamní asistenční centrum, včetně té registrace a poskytnutí ubytování. Ale tenhle mechanismus bude pravděpodobně do budoucna výrazně omezen, protože pochopitelně ty kapacity docházejí i v jiných krajích.
Moderátorka:
Zítra, v pondělí, během příštího týdne budete zřizovat nouzové ubytování v tělocvičnách?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
No, tak snaha je, aby to ubytování v tělocvičnách bylo skutečně něco dočasného, přechodného, dokud se nám nepodaří někde sehnat nějaké ubytování, řekněme, standardnějšího typu. To znamená, ta tělocvična by měla být taková jako průchozí. Ale realita je taková, že ty vládní úhrady, tak jak jsou ustanoveny, těch 180 korun za dospělého a noc, respektive 100 korun za dítě do deseti let za noc, nejsou úplně realistické k zajištění nějakého ubytování v Praze. Pokud tady nějaké takové kapacity byly za tuto cenu, tak už jsou dávno vyčerpané. Dost podobně je na tom i Středočeský kraj, když tedy přihlédnu k tomu, že ten Kongresák máme asistenční centrum spolu se Středočeským krajem Praha dohromady, tak je nutné vnímat tu ekonomickou realitu. Asi by se daly najít nějaké další kapacity, ale už za jinou cenu a vím, že i problém v tomto smyslu mají i další kraje, třeba Jihomoravský, že za těch 180 korun je možné pořídit tak akorát tu tělocvičnu. Takže tohle bude určitě předmětem toho jednání mezi hejtmany a vládou, které proběhne v neděli večer.
Moderátorka:
To znamená, tam vy zkusíte navrhnout, aby ta částka pro Prahu a za Prahu byla 500 korun. Je to průchozí? Máte už nějaké signály?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak to je spíš na vládě, jakou přesně částku určí. Asi by bylo vhodné uvažovat o nějakém koeficientu podle kraje. Ale v zásadě zásadní pro nás je, aby ta částka byla skutečně vyšší. A potom se může ta kapacita nějakým způsobem navýšit. Ale je zcela zjevné, že do toho limitu opět narazíme třeba za pár dní, protože pochopitelně kdyby ta částka byla třeba dvojnásobná, bylo by to třeba 360 za dospělého a 200 na dítě, tak pochopitelně opět těch kapacit za tuto cenu bude nějaké množství a jednoho dne prostě do té zdi narazíme. To je víceméně nevyhnutelné. Musíme si uvědomit i to, že podle těch stávajících čísel my tady na hlavu už máme situaci podobnou, ne-li to číslo vyšší, když vezmu počet uprchlíků na jednoho obyvatele, jakou měli v Německu v roce 2015, 2016 při té předchozí uprchlické krizi. Akorát tam se ta situace rozvinula v průběhu několika měsíců, zatímco tady k tomu došlo vlastně v průběhu několika dnů. Což je tedy velký rozdíl. A je nutné tu situaci vnímat v tomto kontextu.
Moderátorka:
Proto taky Česko požádalo Evropskou unii o poskytnutí těch modulárních základen pro ubytování uprchlíků. Jaká je odpověď, pokud už nějakou Česká republika dostala a víte o tom? A kolik z nich zhruba, o 25 mluvil šéf hasičů, by mělo být pro Prahu?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak tohle je záležitost, která se řeší na ústředí hasičského sboru, pokud je mi známo. Na krajích bude vytipovat ty lokality. Já předpokládám, že se to bude nějak rozdělovat rovnoměrně mezi kraje. To znamená, z těch 25 by vycházelo na Prahu jeden až dva, tedy na Středočeský kraj další jeden až dva ty moduly. Já jen mám obavu z toho, že ten modul 2 000 lůžek je hodně velký. Je potom obtížné v takovém množství lidí udržovat třeba bezpečnost. I ty sítě s dostatečnou kapacitou se shání poměrně obtížně. To znamená, já bych asi uvítal, kdyby to bylo nějak rozdělitelné na nějaké menší submoduly, tak, aby ten počet lidí na jednom místě byl menší. Asi ještě jsem neviděl tedy, o jaké moduly jde. Předpokládám, že by to mohlo být trochu pohodlnější než ta tělocvična, kde vlastně je několik desítek lidí v jedné místnosti. Pokud by to šlo, tak by mohly tyto kapacity být o něco příjemnější. Ale tak, aby nevznikaly další problémy, aby to bylo skutečně spíše řešení než další problémy, tak si myslím, že ten modul by měl mít menší kapacitu na jednom místě než 2 000 lidí. Mělo by se to prostě nějak rozdělit třeba po stovkách nebo něco takového. A pochopitelně my budeme poskytovat maximální součinnost pro to, abychom našli nějaké vhodné lokality.
Moderátorka:
Tak já děkuju. Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. A sledovat bedlivě budeme vaše zítřejší jednání s vládou i v rámci Asociace krajů. Na shledanou.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Děkuji za pozvání a na shledanou.