Nenechte si ujít...

Neděle 27. července 2025 je poslední den, kdy bude možné navštívit některé výstavy v metropoli.

  • 2 minuty čtení
Vizuál výstavy Fred Kramer
Vizuál výstavy Photo: Fred Kramer Autor: UMPRUM

Ozvěny Benátského bienále — Eva Koťátková

Projekt Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí (The heart of a giraffe in captivity is twelve kilos lighter) reprezentoval Českou republiku na 60. bienále umění v Benátkách (2024). Žirafa Lenka byla v roce 1954 odchycena v Keni a jako první československá žirafa převezena do Zoologické zahrady v Praze. Po dvou letech v zajetí uhynula a byla pak až do roku 2000 vystavena jako exponát v Národním muzeu v Praze.  Repríza v Národní galerii v Praze rozvíjí výstavní projekt Evy Koťátkové a prostřednictvím transformativní edukativní umělecké instalace a doprovodného programu znovuoživuje příběh Lenky a navrhuje nový způsob vztahování se ke zvířatům a proměnu vztahů mezi lidskými institucemi a přírodním světem.

Photo – Fred Kramer

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa padesátých až osmdesátých let, čerpá z rozsáhlého souboru autorových prací, které po jeho smrti věnovala do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jeho manželka. Těžiště výběru výstavy je v jeho pracích z šedesátých let, kdy jako jeden z mála využíval i barevnou fotografii a spolupracoval s předními grafiky.

Labyrint — Pocta PhDr. Simeoně Hoškové

Výstavní projekt Labyrint, vize a interpretace věčného mýtu v současné grafice vychází z původního konceptu mezinárodního výstavního projektu PhDr. Simeony Hoškové, který vznikl v rámci II. mezinárodního trienále grafiky v Praze v roce 1998 a je poctou této mimořádné ženě, výtvarné kritičce zaměřené na grafiku, historičce umění, kurátorce a překladatelce.

Bottom’s Just Another Floor

Výstava navozuje stav zpomaleného ustrnutí, které přesahuje pouhou nehybnost. Díla kolektivu Total Refusal, Anne de Vries, Jakuba Chomy a Tomi Faison zhmotňují pocit uvíznutí s naléhavostí i potměšilou neúctou a návštěvníkovi nabízejí vstup do smyčky, kde každý krok hrozí vést zpět na začátek a kde i naprosté dno může být jen dalším patrem…

Jakub Hájek & František Hanousek — Honour Glands

Výstava autorského dua Jakub Hájek a František Hanousek představuje site specific instalaci navazující na jejich dosavadní společné projekty, ať už v podobě architektonického pojetí kolektivních výstav či vlastních objektů a kreseb. Jejich tvorba je charakteristická obsesivně detailním zpracováním použitých materiálů – zejména dřeva, náročně splétaných drátů či do rozsáhlých potrubních či jiných struktur slepovaných tetrapaků.

Vojtěch Horálek — Venuše a znakoplavci

Z obrazů Vojtěcha Horálka se jako nafukovací plameňáci z hladiny rybníka vynořují těla sportovců či koupajících se krasavic. Šité polstrované figury plasticky vystupují z plochy malby a svým zhmotněním narušují poklidnou atmosféru volného času, jako by demonstrovaly střet mezi světem známým a blízkým na jedné straně a mlhavě vzdáleným na straně druhé. Když skončí dovolená, musíme se koneckonců vrátit do reality. Anebo je to celé naopak a onou iluzí je náš každodenní život?

23. července 2025
23. července 2025