Nový stavební zákon

12. 5. 2021, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, Česká televize, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Poslanci se ani na třetí pokus nedostali k hlasování o novém stavebním zákonu. Sněmovna měla posoudit asi 80 pozměňovacích návrhů. Části opozice vadí hlavně plán na přesunutí stavebních úřadů a úředníků pod stát. Podle ní to poškodí stavební řízení.

Ivan Bartoš, předseda strany (Piráti):

Je to návrh, který má vytvořit superúřad. Ta transformace bude stát v době krize desítky, desítky miliard, třeba 20 miliard podle názoru ministerstva vnitra, které reagovalo na tu první verzi. A my jsme proto představili a připravili spolu se stranami demokratické opozice jiný návrh nového stavebního zákon, říká se mu komplexní pozměňovací, který by nedělal tuto změnu institucionální, ale skutečně by šel tou cestou moderního stavebního řízení založeného na digitalizaci, který by urychlil ten proces, ušetřil náklady státu na tu transformaci.

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj (nestr. za ANO):

Pro nás je zcela zásadní odstranit systémovou podjatost a zajistit dodržování lhůt. V tom je prostě ten rozdíl. Pokud necháte současný stav, bohužel ti kolegové na těch stavebních úřadech se nemohou nijakým způsobem si pomáhat, sdílet. To znamená, že pokud tam bude hodně projektových záměrů, oni to v tom počtu nezvládnou, tak zase bude čekat stavebník. Kdežto ta čistá státní stavební správa je o tom dodržování lhůt, možnost sdílet úředníky a zajistit prostě ty lhůty předvídatelné.

Moderátorka:

Nová pravidla pro povolování staveb teď probere se svými hosty i kolegyně Vanda Kofroňová z ekonomické redakce. Vando, zdravím tě. Přeju pěkné odpoledne. Sněmovna se měla k hlasování vrátit v pátek, nakonec ale poslanci na konci týdne jednat vůbec nebudou. Co to znamená pro schvalování údajně jedno z nejdůležitějších zákonů?

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Hlasování poslanci zatím odložili na neurčito a zvyšuje se tak pravděpodobnost, že tato sněmovna už zákon vůbec projednat nestihne. Přitom Česká republika patří k zemím, kde stavební řízení trvá vůbec nejdéle na světě. Alespoň třeba podle hodnocení Světové banky. A na tom, že je celý proces potřeba zrychlit a zefektivnit, se shodnou snad úplně všichni. Zdeněk Hřib, primátor Hlavního města Prahy za Piráty a čestný předseda Svazu měst a obcí. Dobrý den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

A Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dobrý den.

Jiří Nouza, prezident, Svaz podnikatelů ve stavebnictví:

Dobrý den.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Oba vás vítám ve vysílání České televize. Pane Nouzo, vy jako svaz doufáte v přijetí toho zákona. Je to podle vás nutný kompromis?

Jiří Nouza, prezident, Svaz podnikatelů ve stavebnictví:

Já jsem optimista a ano, je to nutný kompromis. Těch důvodů je celá řada. Já si myslím, že... Nebo takhle, my dlouhodobě ten způsob nebo ten zákon podporujeme. Bohužel ta zkušenost předchozí s fungováním té předchozí legislativy je negativní. Já sám osobně jsem s tím měl jako fyzická osoba problémy a myslím si, že není možný mít rozdílný přístup k fyzickým osobám, k velkým státním investorům a myslím si, že je potřeba, abysme se dostali do toho jednotného prostředí a za mě ten jeden úřad, jedno razítko, jedno rozhodnutí je správná cesta a asi o tom povedeme ještě debatu.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Pane Hřibe, pomůžeme si, alespoň podle toho, co teď víme o stavebním zákoně? Bude ta situace lepší?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak ta situace podle všech indicií určitě lepší nebude. Ten slib paní ministryně jedno razítko – jeden úřad splněn také nebude, protože například hasiči zůstávají bokem, správci technické infrastruktury, ty to neřeší vůbec. Naopak to třeba povede k personálnímu rozkladu i hygieny. Takže to je první věc, že nebudou naplněny ty původní ambice.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

A ta délka toho řízení?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

A ta délka se určitě prodlouží. To vyplývá z průzkumu, který se udělal mezi pracovníky těch stavebních úřadů, kdy drtivá většina čeká, že se to prodlouží jako natrvalo a já vůbec nechápu, proč vlastně vláda vymýšlí ten státní megaúřad a neinspiruje se v zahraničí, kde prostě to stavební řízení je kratší a žádný superúřad tam nemají.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Pane Nouzo, vy jste říkal, že tedy ten zákon je pro vás mimořádně důležitý. Dokážete se ale při těch 80 pozměňovacích návrzích ještě pořád orientovat a je vůbec nějaká záruka, že ta finální podoba bude funkční? Máte přehled o tom, jak se to vůbec schválí?

Jiří Nouza, prezident, Svaz podnikatelů ve stavebnictví:

Asi bych netvrdil, že znám všech 80 dalších pozměňovacích návrhů, které jsou, nicméně pokud vím, tak se bude hlasovat jeden pozměňovací návrh komplexní, který byl přijat hospodářským výborem. K tomu samozřejmě tam byla asi nějaká část dalších menších nebo dílčích pozměňovacích návrhů. Ale za mě opakuju, já si myslím, tady to bylo zmiňováno, že digitalizace zprůchodní ten systém. Já jsem bohužel toho názoru, že nemůžete nasadit, že sebelepší digitalizace nezprůchodní legislativu, která zůstane na starých procesech. A to je pro mě něco, co si myslím, že to je základní věc. Druhá věc je, často se říká, že se, říkalo, že se odebírají kompetence starostům, s tím taky nelze souhlasit, protože vždycky to byla státní správa v přenesené působnosti. Ten úřad samozřejmě fungoval nějak pod tím starostou, ale ta komplikace tam samozřejmě v této fázi nastávala. A co ale musím ještě říct jednu věc, je strašně důležité, a to jsem třeba překvapen, že se do toho zákona v těch pozměňovacích návrzích nedostalo, já jsem vždycky podporoval, i jako svaz jsme podporovali to, aby do té samosprávné působnosti úřadů městských, krajských padaly vlastně věci kolem územního plánování, protože to je něco, kde ta samospráva je nezastupitelná. Zatímco v tom technicistním procesu povolování za stavebního povolení je to prostě o tom, že stát stanoví pravidla, říká, splnil jsi, stavebníku, nesplnil, investore, doplň nebo naprav a je jenom rozhodnutí o tom, jestli splníš, tak dostaneš kulaté razítko a můžeš stavět. Ale pochopitelně dohodu v území a dohodu o tom, co se bude v tom území dít na základě územního plánu, musí vytvořit samospráva.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Pane Hřibe, vy jako čestný předseda Svazu měst a obcí s tímhle souhlasíte? A poprosím vás i o reakci na to, že starostové nepřijdou o kompetence.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

No tady nejde o to, jestli starostové přijdou nebo nepřijdou o kompetence. Tady jde o to, že starostové měli získat, to je to územní plánování, v tom se naprosto shodnem. Já myslím, že bysme se shodli v mnoha dalších věcech. Nicméně momentálně to projednávání toho zákona je jeden velký chaos. Jsou tam skutečně desítky pozměňovacích návrhů. Vlastně nikdo, nejspíš ani paní ministryně, netuší, co vlastně nakonec projde. Připomenu tu situaci s daňovým balíčkem, jak to tehdy dopadlo to hlasování ve tři v noci. To se potom všichni divili. Co se týče digitalizace, tak ta už dávno je v zákoně. Nic nebrání její realizaci. Nicméně bohužel ministerstvo naprosto zaspalo s její realizací. To je tedy první problém. A zadruhé to, co se vlastně teď debatuje, ta institucionální reforma, tak podle mě to úplně zamlžuje a zbytečně zavazí v té debatě o těch procesních a věcných změnách které by tam měly nastat. Každopádně ještě jsem vůbec nikdy nezažil situaci, že by problémy podnikatelů vyřešil nějaký vznik nového státního úřadu. Já si to fakt jako nepamatuju, že by to tak někde bylo.

Vanda Kofroňová, redaktorka:

Ale tak ta novela míří spíš k tomu, aby ti úředníci byli zastupitelní. To je asi něco, na čem se...

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

V Praze v žádném případě problém se zastupitelností jako nemáme. Pokud se bavíme teda o Praze. A tady prostě není problém, že by těch lidí na těch stavebních úřadech bylo nějak jako extra málo a zrovna jeden onemocněl a neměl by kdo tam to razítko dát. My jsme navíc třeba pomáhali i tomu stavebnímu úřadu v Uhříněvsi, jsme jim kupovali počítače za magistrát, aby byli vybavení na zpracování té 511, té silnice, součást toho okruhu kolem Prahy. Takže tohle v Praze třeba vůbec problém není.

 

12. května 2021
12. května 2021