O nových povinnostech pražských chovatelů psů, autor je náměstek primátora hl.m.Prahy Mgr.Rudolf Blažek, článek byl uveřejněn v Listech hl.m.Prahy 27.října 2004
Chovatelé psů v hlavním městě Praze budou mít od ledna příštího roku nové povinnosti, které jim stanovuje novela vyhlášky o místním poplatku ze psů, schválená pražskými zastupiteli minulý týden.
Nové povinnosti pražských chovatelů psů |
Chovatelé psů v hlavním městě Praze budou mít od ledna příštího roku nové povinnosti, které jim stanovuje novela vyhlášky o místním poplatku ze psů, schválená pražskými zastupiteli minulý týden.
"Za prvé je to povinnost nechat psa staršího šesti měsíců trvale označit mikročipem, který odpovídá ISO standardu vydaného Evropskou unií, nebo tetováním," říká náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek. "Za druhé je to povinné přihlášení psa do evidence chovatelů psů, kterou vede Magistrát hlavního města Prahy. Zavést tyto povinnosti umožnila novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která vstoupila v platnost v březnu letošního roku. Zavedená opatření sledují především regulaci populace toulavých a opuštěných psů."
Výše poplatků ze psů, jak byla stanovena vyhláškou č. 23/2003, se nemění, avšak chovatelé, kteří nechají své psy trvale označit a přihlásí do evidence, získají úlevu na poplatku: "Pokud chovatel splní podmínky stanovené vyhláškou, získá úlevu na dobu dvou let - za každý rok ve výši 350 korun. Nepochybuji o tom, že chovatelé uvítají i to, že když se pes ztratí nebo zaběhne, čip umožní rychlou identifikaci a návrat zvířete. Označení pomůže i v případech, kdy pes někoho napadne a pokouše. Bude totiž možné si v krátké době opatřit potřebné informace o zdravotním stavu zvířete a postiženého odpovídajícím způsobem léčit. Také v případě, že pes něco způsobí, ať škodu na zdraví, či na majetku, bude možné okamžitě identifikovat chovatele, který za něj nese právní odpovědnost. Mělo by to tedy vést i k tomu, že se zvýší odpovědnost chovatelů a oni nenechají psy běhat bez dozoru apod., neboť bude okamžitě následně jasné, kdo nese odpovědnost za chování konkrétního psa. Větší odpovědnost by měla snížit i riziko možných problémů s útoky psů apod.," uvedl dále náměstek Blažek. Dodal, že Evropská unie již dnes vyžaduje trvalé označení psů a koček při cestování a v blízké budoucnosti bude jako jediný způsob označování uznáváno pouze čipování.
"Pro kontrolu psů označených čipem budou v Praze vybaveni strážníci Městské policie čtečkami čipů. Pokud zjistí neoznačeného psa, mohou uložit na místě blokovou pokutu až tisíc korun. V případném správním řízení může pokuta pro chovatele, který nesplnil stanovenou povinnost, dosáhnout až třiceti tisíc korun," sdělil náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.
Podle dostupných údajů je v současné době v Praze 70 tisíc přihlášených psů, z nich asi 11 tisíc nechali chovatelé již označit čipem. Ovšem podle odhadů žije v hlavním městě až 150 tisíc psů.
Ruční čtečka čipů EURO 1000
8. listopadu 2004
8. listopadu 2004