„Občas je správné dělat nepopulární rozhodnutí“
Metro | 26.11.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 6 | Autor: ROBERT OPPELT | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová
Rok ve funkci slaví pražská primátorka Adriana Krnáčová. Čas na oslavu jí ale dnes asi nezbude. Čeká ji náročné jednání jak zastupitelstva, tak i koalice, která se ocitla v krizi a dosluhuje.
* Co považujete za váš největší úspěch?
Opencard. Už nás nikdo nevydírá a nevycucává z města peníze. Město už neplatí měsíční paušály za nic. Rozhodnutí vrátit se k papíru bylo v danou chvíli správné. Navíc jsme začali pracovat na projektu PragueMarket, což je jednoduché a levné řešení, které Pražanům umožní platit všechny poplatky na jednom místě a pohodlně z domova.
* Čekal jsem, že zmíníte spíš Blanku nebo metro A...
Otevření Blanky byl velký úspěch. Za osm měsíců se nám podařilo ji otevřít a nenechat se vydírat. Udělala se i spousta maličkostí, které nejsou tolik vidět.
* Bude dnešní zastupitelstvo klidnější než to předchozí, kde se rozpadla rada?
Nemyslím si, že by se dnes něco zásadního stalo. Ukončíme do 11. hodiny přerušené zastupitelstvo a pak nastane další schůze zastupitelstva. Moje ambice je vést to v pracovním tónu a skončit do 19. hodiny.
* Jsou tam ale i problematické body...
Bude tam regulace hazardu a záruka pro Škodu Transportation. U těchto bodů počítám s delší diskusí.
* Pokračují jednání o koalici?
Jednáme a vyjednáváme. Pražská politika má to kouzlo, že je nepochopitelná a těžko se orientujete v tom, kdo chce co a za jakou cenu.
* Je dohoda na dobré cestě?
Pro mě je stávající koalice z lidského hlediska pořád to nejlepší.
* I když koalice dosluhuje, podařilo se schválit některé významné věci, třeba novelu tržního řádu, která zakazuje podomní prodej.
Není nic horšího, než když se vám někdo vlomí do dveří a nutí vás, abyste mu ukázal smlouvy třeba na energie. Jsou to šmejdi, kteří tahají z lidí peníze.
* Veškerý podomní obchod bude zakázán?
Ano. A ani nebude možné vybírat na reklamních akcích peníze, a to ani sedm dní poté. To je opatření, kterým chráníme lidi. Ale tržní řád reguluje i umístění a obsah stánků, které nejsou kamennými prodejnami.
* Představila jste nový městských mobiliář, máte i další plány?
Chceme začít rekonstruovat spodní část Václavského náměstí, myslím, že je to na dobré cestě. Chceme oživit Výstaviště, zbourat ploty mezi Stromovkou a Výstavištěm. Chceme, aby tam lidé chodili sportovat, za zábavou. Ne jen na matějskou.
* Když mluvíte o Stromovce, co Šlechtovka?
To je velká bolest, kterou je potřeba řešit. Už letos bylo v rozpočtu 32 milionů a i příští rok budeme v obnově pokračovat. Chceme oživovat veřejný prostor i jinde, Institut plánování a rozvoje má zpracovat studii, jak by šlo oživit Dvořákovo nábřeží. Počítáme i s oživením náplavky na Smíchově. Okolí řeky si zaslouží větší pozornost.
* Pořád plánujete i muzeum moderního umění?
Chtěla bych vypsat volnou soutěž na architektonický návrh muzea moderního umění. Mohlo by stát na Letné, na místě Stalina. Dvacet let nic takové nepostavilo. V Evropě se staví muzea a galerie a Praha zůstává pozadu. Příští rok připravíme podklady a vyhlásíme soutěž. Peníze jsou teď to nejméně podstatné.
* Poslední, co chce dosluhující koalice schválit, je rozpočet. Jaké jsou jeho priority?
Začala stavba Ústřední čistírny odpadních vod, budeme stavět protipovodňová opatření za čtyři miliardy u trojské zoo, na Zbraslavi, okolí Botiče a Rokytky. Řešíme i výkup pozemků pro metro D nebo chystáme opravu Libeňského mostu.