Občas křičím na premiéra
Týden | 29.8.2016 | Rubrika: Rozhovor týdne | Strana: 18 | Autor: David Jareš | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová
Není pravda, že v Praze nic neděláme, brání se kritice pražská primátorka ADRIANA KRNÁČOVÁ (ANO). Prý se nebojí rozhodovat, nemá problém použít sprosté slovo nebo udržet koalici rozdáním dobře placených funkcí.
* Na poradách prý umíte zvýšit hlas, být nepříjemná, nadávat a používat ostřejší výrazy. Neshazuje vás to?
Myslíte poslat někoho do prdele? Co na tom, když si to zaslouží, ale pravidlem to není. Být nepříjemná a zvyšovat hlas ale umím, to ano.
* Nepříjemná třeba i tak, že jste údajně jednomu úředníkovi na poradě vytkla, že tam nemá co dělat, když už tu byl za ODS. Nejdete někdy přes čáru?
To si nepamatuji, myslím, že jsem to neřekla, pokud, tak nejspíš v žertu. Nedivte se, tady na úřadě si každý dělal, co chtěl. Panoval zlozvyk, že když zadáte úkol a termín, tak se nesplní. Když chci výkon, tak někdy zvyšuji hlas. Snažím se být především na magistrátu, kde jsou k dispozici úředníci, a schůzky si plánuji také sem. Je efektivnější být zde než lítat po městě, neztrácím čas.
* Vaši předchůdci se tady v budově báli mluvit a raději vedli jednání jinde. Nebojíte se štěnic?
Neříkám nic, čeho bych se musela bát.
* Vypadalo to s vámi bledě, neposlouchali vás ani vlastní zastupitelé, koalice nejdříve moc nefungovala a pak se na víc než půl roku rozpadla. Váš stranický šéf Andrej Babiš musel do Prahy poslat svou pravou ruku Jaroslava Faltýnka z Prostějova, aby to v hlavním městě porovnal. Už jste si zjednala pořádek?
Pan Faltýnek mi hodně pomohl při vyjednávání, to je pravda, oporou byl Andrej Babiš a další kolegové z ANO. Ale nebylo to tak, že Krnáčová je proti všem, byly různé názory a evidentně převážil ten můj. Bylo to komplikované a momentálně jsou vztahy velmi dobré, vycházíme si vstříc a spolupracujeme.
* Byla byste bez Babiše ještě primátorkou?
Upřímně, to nevím.
* Co dělá Radmila Kleslová, která pražské ANO zakládala? Poté, co se provalilo, že brala peníze od státních firem, rezignovala na všechny viditelné funkce, ale byla velmi vlivná i v zákulisí. Donedávna jste spolu soupeřily, nepociťujete její vliv?
Vůbec netuším, neviděla jsem ji rok. Nijak její vliv nepociťuji.
* Takže se dá říct, že jste nad ní vyhrála?
Přišla jsem do politiky celkem jako nováček, ona už byla zkušená. Musela jsem se toho hodně naučit, bylo to docela drsné učení. Špatně mě přečetla.
* Jak to ovlivnilo úřad?
Sedm měsíců nás paralyzovaly diskuse o koalici a řešili jsme jen provozní věci, i když na druhou stranu jsme zvládli svoz odpadu a zákaz reklamy v centru. Magistrát proto zpomalil, také jsme to teď doháněli přes léto a mnozí ani neměli dovolenou.
* Když vás na zastupitelstvu vidím, tak vypadáte otráveně, to vás to tam tak nebaví?
Nebaví, víc mi sedí něco rozhodovat, bavit se o něčem konkrétním, jak něco vyřešit nebo změnit. Otravuje mě planě řečnit na schůzi zastupitelstva a asistovat sebeprezentaci některých kolegů. To je ztráta času, Praha potřebuje, aby lidé méně kecali a spíš něco dělali.
* Každopádně město má na účtech volné peníze na investice a nemá je za co utratit. Zároveň s dokončením Blanky se mělo pracovat na nových projektech, ne? Nic moc není vidět, opozice vám vyčítá, že nic neděláte.
Není pravda, že nic neděláme, vycházíme z toho, co zůstalo po našich předchůdcích. Velká infrastrukturní stavba, jako je metro nebo obchvat, vyžaduje pět let na přípravu, než se začne stavět, a minulé rady nedělaly nic. Hodně energie zabralo otevření Blanky nebo kauzy Opencard a Škodův palác, kdy všichni tvrdili, že to nepůjde. Nic není vidět možná proto, že raději vyjdu až s projektem, který má šanci na realizaci. Nechci halasně nakoupit routery pro pokrytí Prahy wi-fi, abych posléze zjistila, že mi to shodí antimonopolní úřad kvůli nepovolené podpoře.
* Tvrdíte, že jste zavedením Lítačky vyřešila problém Opencard, ale město stejně nemá zdrojové kódy k softwaru. Nedošlo jen k výměně jednoho dodavatele za jiného, takže za pár let se bude řešit tentýž problém s kartou na MHD?
Není to tak, můžeme si Lítačku rozvíjet, jak chceme, navíc náklady jsou podstatně nižší než u Opencard. Teď obě fungují současně a stojí to 3,7 milionu měsíčně, předtím samotná Opencard stála 4,6 milionu. Je to jen mezistupeň, plastová karta s čipem nemá budoucnost, umím si představit spíš aplikaci pro mobil nebo nějaké jednodušší přenosné médium.
* Před volbami jste slibovala, že rozkryjete, kam a komu šly peníze z předražené Opencard. Už jste někam pokročili, podali třeba trestní oznámení?
Jsou věci, které se musely řešit dřív, prioritou bylo vyřešit závislost na EMS (majiteli licencí k Opencard, pozn. red.).
* Opozice si stěžuje, že nekomunikujete, už poněkolikáté svolává mimořádné zastupitelstvo kvůli nedostatku informací. Proč je ignorujete?
Každý, kdo chce, mě tady najde a dostane informace, které požaduje. Svolávat ostentativně zastupitelstvo je podle mě zbytečné, mimochodem, jedna schůze stojí čtvrt milionu korun. Je to show pro média, zřejmě se potřebují veřejně prezentovat.
* Takže lžou, informace mají, a dělají politické divadlo?
Celá politika je divadlo!
* I koalice dokáže předvádět pěkné divadlo. Kvůli Matěji Stropnickému, někdejšímu náměstkovi za zelené, se rozpadla. Bez něho se už nehádáte?
Já s ním nikdy neměla osobní problém, ale Matěj Stropnický nedbal mého varování, že má dodržovat v případě pražských stavebních předpisů termíny a informovat radu, jinak o ně Praha přijde. Jenže jeho pracovní metodou je konfl ikt, já pracuji jinak.
* Koalici znovu slepil až Faltýnek a stabilizovali jste ji rozdáním dobře placených funkcí, přestože jste před volbami trafi ky kritizovali. Teď vám nevadí?
Nemáme o moc víc placených funkcí, než bylo jindy.
* Třeba zmíněný Matěj Stropnický drží koalici za štědře placené místo předsedy výboru pro dopravu. Nebo Monika Krobová Hášová, která bere nemalé peníze za křeslo v dozorčí radě Pražské energetiky. To je košer?
V rámci vyjednávání člověk musí udělat nějaké ústupky, to je v politice normální. Takže třeba Matěj Stropnický je placeným šéfem výboru.
* Nebojíte se, že na magistrát vtrhne policie? Už tady byl pokus obžalovat poslance za to, že se vzdal funkce za příslib nějakého místa, ale zachránila ho indemnita.
Stropnický měl prostě podmínku, že koalici podpoří za křeslo předsedy výboru, a nemám pocit, že bychom se dopustili trestného jednání. To je nesmysl.
* Co říkáte jako bývalá šéfka protikorupční Transparency International, že ministr financí je zároveň jedním z nejbohatších podnikatelů v Česku a patří mu i mediální dům?
Vždycky jsme říkali, že do politiky mají jít lidé zajištění, kteří nemají důvod krást. A když se do politiky dostanou lidé, co jsou zabezpečení, tak je taky křik.
* Obecně se považuje za nebezpečné, když se v jedné osobě propojuje ekonomická, mediální a politická moc, ne?
Kdybych to osobně vyhodnotila, že je to nebezpečné, tak bych do toho nešla.
* Když ministr napíše účelově firmu na děti, protože jeho vlastní je příliš velká, aby dosáhla na dotaci, a shrábne díky tomu 50 milionů, tak vám to přijde v pořádku?
Nevím, nemám k tomu dost informací. Nemám na to názor.
* Znáte se s ministrem financí, vaši spolustraníci jsou ministry dopravy a životního prostředí, váš koaliční partner disponuje na vládní úrovni funkcí premiéra. Tak jak je možné, že si Praha neprosadila urychlenou dostavbu pražského okruhu z Běchovic k D1? Stavba byla téměř připravena. Dva roky jste na magistrátu, ANO a ČSSD jsou tři roky ve vládě.
Dalo se to vylobbovat i v minulých volebních obdobích, ale vlastně s vámi souhlasím. Je mi trochu stydno za ministerstvo dopravy za posledních patnáct let, že to nebyli schopni postavit. Když jsem zjistila, že tuto stavbu Evropská komise vyňala z prioritních staveb, tak jsem se na vládě dost rozčílila. A zvýšila jsem hlas. I na premiéra.
* Co vám k tomu řekl ministr dopravy Dan Ťok? Dožijeme se vůbec okruhu?
Pořizuje se nová EIA, nové územní rozhodnutí by mělo být do konce příštího roku a kopnout by se mohlo v roce 2019. Praha však může jen apelovat, tato stavba je v gesci ŘSD. Vláda, pokud to myslí vážně, by měla jmenovat pověřence s dostatečnými pravomocemi, který by na dostavbu okruhu dohlížel a koordinoval ji, jinak to může být nadlouho. Náš problém byl i v tom, že v Bruselu Praha nebyla jednotná a sešlo se tam i několik oponentů. Tím spíš i kvůli chybějící EIA projekt padl.
* Kdo byli ti oponenti?
Například starosta Prahy 11 Štyler, na hlavičkovém papíře své městské části poslal do Bruselu navzdory usnesení zastupitelstva dopis, že s dostavbou nesouhlasí. To považuji za naprosto neakceptovatelné.
* Váš předchůdce Tomáš Hudeček je z Olomouce a v jednom rozhovoru řekl, že se mu Praha nelíbí. Vy jste se narodila v Bratislavě, jak se vám žije v českém hlavním městě?
No super! Úžasně, já Prahu miluji. Vy máte dar, že jste se tady narodil, ale nijak jste se o to nezasloužil. Já si ji vybrala, přivedla sem své děti a žiji tady 25 let! Bydlím v Bubenči, abych to měla blízko do Stromovky, a pokud té by někdo ublížil, tak je to, jako by sáhl na mé dítě, to by bylo zle!
* Když se vám v Praze líbí, znamená to, že vaši předchůdci museli dělat něco i dobře. Co se podle vás povedlo třeba Pavlu Bémovi?
Nikdy jsem neříkala, že bylo všechno špatně. Bém zvládl povodně, ale to za něj řešil Zdeněk Zajíček (tehdejší ředitel magistrátu, pozn. red.). Nechci mu nasazovat psí hlavu, ale mám ho bohužel zapsaného tak, že za něho vládli v Praze kmotři a on lezl na Mount Everest. Věřím, že to tak není, jenže si spíše pamatuji, jak si nasadil vousy a kontroloval taxikáře.
* A jakou vizi Prahy máte vy?
Chci, aby nebyla jen skanzen, aby do Prahy zamířili experti ze zahraničí, kteří budou působit třeba na univerzitách a město obohatí. Chci debatovat s developery, co potřebují, jak si svou existenci v městě představují.
* Pro koaliční zelené je developer sprosté slovo…
Pro mě ne, kdo postaví město, kdo to zrealizuje? Úředníci?
* V centru města vznikají další a další projekty, i nové sídlo magistrátu v něm má zůstat. Není ale kde zaparkovat. Co s tím?
Základem je dobudování okruhů, vnějšího i vnitřního, a radiál, které je spojují. Také nová parkoviště na okraji města u stanic veřejné dopravy.
* Praha rozšiřuje zóny placeného stání v dalších několika čtvrtích, nadšeni nejsou přespolní ani místní. Proč je město dále rozšiřuje? A kam dají auto řidiči, kteří tam dosud parkovali?
Vyslyšeli jsme požadavky městských částí odfiltrovat lidi z okolí Prahy, kteří na jejich území parkují. Je pro ně třeba vybudovat co nejdříve parkoviště na okrajích města. Není to ideální řešení, ale pokračovali jsme v projektu po minulé radě, který se už několikrát odložil.
* Kolik Praha vybudovala nových parkovacích míst za poslední dva roky, kdy řídíte magistrát?
Myslím, že žádné. Vhodné pozemky pro parkoviště jsou skoupeny a za posledních patnáct let se s tím nic nepodniklo.
* Přesto zóny zavádíte, i když víte, že tisíce lidí nebudou mít kde zaparkovat. Nemají pak vaši kritici pravdu, když tvrdí, že je politika města nepromyšlená?
Jsem pravicově smýšlející člověk, ale za místo ve veřejném prostoru zabraném autem by se platit mělo.
* V legendárním předvolebním klipu, kde projíždíte Prahou a slibujete, co změníte, se osvěžujete u pítka na Malostranské a kritizujete, že tam není cedulka, která by turisty navedla, že je to pitná voda. Proč tam pořád není?
Prostě jsem na to zapomněla.