Obnova cestovního ruchu v Praze

2. 6. 2021, Česká televize

Moderátor:

S tím, jak epidemie COVIDu-19 pomalu ustupuje, začíná se intenzivně řešit, jak vlastně bude vypadat letošní turistická sezóna. Pravda trochu zpožděně tedy, na začátku června. Ale přesto. Například začínají vyrážet první turistické vlaky do Chorvatska. Důležitá věc. Také to budeme řešit ve vysílání studia ČT 24. Na turisty se ale připravují také česká města. Hodlají se soustředit, jak jinak době covidové, zejména na domácí klientelu. Na turisty, kteří dorazí z jiných míst, z jiných částí České republiky a přemýšlejí, jak je nalákat, možná ošklivě řečeno, co nejvíce. Začneme Praze. Tentokrát nikoliv kvůli tomu, že by se jednalo o metropoli, ne kvůli tomu, že by to bylo největší město, ale tentokrát kvůli tomu, že právě hlavní město Praha patří k těm nejzasaženějším městům, co se týče turistického ruchu kvůli COVIDu-19. Společně s dalšími lokacemi, které kdysi před dvěma lety navštěvovali především zahraniční turisté. Jak se Praha chystá na letošní léto? Povíme si. Hana Třeštíková, radní hlavního města pro oblast cestovního ruchu. Mimo jiné tedy. Vítejte, dobrý den.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Dobré dopoledne.

Moderátor:

Ještě dopoledne. Ještě chvíli. Jak vlastně teď vypadá turistická Praha? Jestli je to možné říci. Nebo takto, už se dá vůbec mluvit o Praze turistické na začátku června v roce 2021, v roce nejintenzivnější epidemie COVIDu?

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Tak bohužel Praha má za sebou nejhorší kvartál. Zaznamenali jsme úbytek turistů téměř na 92 % oproti roku 2019, kdy v tom prvním kvartálu ještě já byl svět pořádku. Takže máme za sebou velice těžké období. Na druhou stranu za ten rok si, myslím si, že se aktéři v turistickém ruchu tak nějak jakoby vzpamatovali, respektive zjistili jaká je situace, díky různým opatřením ten rok přežili a teď samozřejmě jsme všichni v naději na léto a podzim, jak bude vypadat.

Moderátor:

Jak tu naději chcete podpořit? Vy už jste včera oznámili, jak budou vypadat, použiju teď vlastně to už zlidovělé slovo turistické vouchery, V Praze jako doma zní název celé té kampaně. Známe ji už z loňského roku. Doznala nějakých změn oproti tomu, co jsme viděli v roce 2020?

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Ano. Doznala. My jsme s tou kampaní za minulý rok byli velice spokojený. Ukázalo se, že to turisty přitáhlo a co víc, přitáhlo to Čechy. Což jsme byli opravdu tím potěšeni. Pro letošek jsme tedy přichystali nějaké novinky. Kromě toho, že letos budou moct návštěvníci Prahy navštívit i živé umění, což minulý rok nebylo, minulý rok ty voucher se daly proměnit v institucích typu zoologická zahrada, Petřínská rozhledna, Staroměstská věž či Pražský hrad, tak letos se vyrojilo spoustu letních scén. Divadelníci se rozhodli, že zruší divadelní prázdniny a budou v létě hrát. Čili návštěvník si může ten voucher vyměnit za slevu na lístek na letní scénu. Těch scén je opravdu desítky po Praze. Takže to je taková zajímavá novinka. A pak ještě děláme turistickou tramvaj, což je koncept hop-on hop-off, turisté nebo návštěvníci Prahy budou moct jezdit dokola po centru Prahy turistickou tramvají.

Moderátor:

My jsme se začali bavit o novinkách a vlastně divákům možná trochu dlužíme ještě popis toho, jak to vlastně funguje. Tam jde stejně jako loni o to, že kdo se ubytuje v některém z pražských hotelů, které jsou zapojené do té kampaně, tak dostane určitý počet voucherů, které pak může směnit. To zůstává stejné?

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Ano. Je to přesně tak. Naším cílem je jednak podpořit tedy to, aby turisté v Praze zůstávali přes noc. Protože bohužel velikost České republiky napomáhá tomu, že kolikrát ti lidé přijedou do Prahy a zase večer odjedou. Tak my je chceme motivovat, aby zůstali přes noc. A zároveň tedy chceme tím pomáhat právě i těm místům typu galerie, muzea, zoologická a tak dále, aby tam nalákali na, abychom nalákali ty turisty tam.

Moderátor:

Já se pamatuju, že loni vlastně touto dobou jsem se o tomtéž bavil s primátorem Hřibem a on také líčil, kolik hotelů se zapojilo, jaké akce budou k navštívení a za směnění pro voucher. A já jsem se ho tenkrát ptal, jestli by se nevyplatilo zauvažovat také o spolupráci s čistě komerčními subjekty typu restaurace třeba. To se dařilo, bylo to vůbec v úvaze, nebo to nejde kvůli nějak systémovému handicapu? Nevím. Povězte. Protože restaurace jsou také poměrně zasažené sektor, řekněme. Tak proto se ptám.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Je to tak. My samozřejmě máme omezené finanční prostředky, takže jsme potřebovali alespoň sem ty turisty nalákat a vlastně my se snažíme kompenzovat nebo ty peníze, které na to Praha dává, je do kampaně a pak do těch kompenzačních bonusů na ty místa, kam ti lidé přijdou vlastně zdarma. Nicméně hotely si turisté platí sami podle cenové politiky daného hotelů. Mohou si vybrat od škály od dvou hvězdiček až po pět. Mimochodem bylo zajímavé, že celkem dost turistů se vybralo čtyři hvězdičky a pět hvězdiček.

Moderátor:

Těch českých. Takže ta pověst o tom, že Češi jsou spořivější, řekněme, než zahraniční turisté, nemusí platit stoprocentně? Chápu to dobře?

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Je to tak. A my jsme byli mile překvapný, že prostě když už ti lidé se rozhodli přijet do Prahy, ale mohlo to bejt i ze zahraničí, tak si to chtěli opravdu užít. Užít si hezký ubytování. Ale co se týče těch restaurací, my věříme, že když se nám podaří přilákat ty lidi do Prahy, tak už vlastně jakoby to pomůže i restauracím.

Moderátor:

Já vás tady nechci zkoušet samozřejmě z konkrétních čísel. Ale přesto by mě zajímalo, jestli třeba na počtu hotelů, které se zapojily do této kampaně, je znát, že tento sektor zkrátka v Praze patřil mezi ty nejpostiženější v republice, jestli třeba jich nebylo méně kvůli tomu, že museli ukončit své podnikání? Nevím.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Takhle, my jsme teprve spustili registraci, takže tolik, kolik se přihlásilo hotelů na letošní kampaň, budeme vědět až, dejme tomu, za měsíc. V minulým roce se přihlásilo na 400 hotelů, což je podle nás velice slušné číslo. Myslíme si, že to číslo pravděpodobně i bude lehce vyšší než v minulém roce.

Moderátor:

Tak my budeme zvědaví, jak celá kampaň dopadne. Ale mě by zajímala ještě jedna věc. Vy jste v jednom článku, když jste popisovala to, jak bude fungovat kampaň V Praze jako doma, tak jste tam řekla jedno slovo, které mě zaujalo, že loni jste zaznamenali fantastické výsledky. A mě by zajímala ta náplň toho slova fantastické. Protože já si dovedu představit, že když byla v roce 2019, 18, 17 Praha nacpaná k prasknutí zahraničními turisty, kteří tady zůstávali týden, dva týdny, tak to asi bylo možná fantastičtější, než když sem přijížděli v jednotkách tisíc tedy možná nebo v desítkách, nevím, možná doplníte, turisté čeští, kteří nota bene občas nepřespávají, jak jste říkala.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Chápu, že slovo fantastické může evokovat opravdu v každém něco jiného. Nicméně my jsme to brali, že vlastně turistický ruch skončil ze dne na den minulý rok v březnu a ta letní sezóna opravdu byla velice nejistá. A tento program byl vymyšlen během měsíce a trošku jsme nevěděli vlastně, co od toho očekávat, jestli se nám podaří přitáhnout právě i ty Čechy, protože jsme nevěděli, jak moc sem budou moct jezdit zahraniční turisté, kteří v průběhu léta teda nakonec mohli přijet. A takže to bylo celý takový lehce na vodě.

Moderátor:

Tak já jsem vás nechtěl tady znevažovat to, co jste říkala, paní radní. Vůbec ne. Mě spíš zajímalo, jak vychází porovnání let, když sem jeden rok proudí proudem zahraniční turisté a druhý den proudí tím českým menším proudem turisté čeští. Jestli takováto situace je třeba pro Prahu udržitelná dlouhodobě? Kdyby se nedej Bože ukázalo, že turistický ruch, tak jak ho známe z předchozích dekád, vlastně třeba skončil? Skončil, nevím, na 10 let.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Ne, tato situace není udržitelná. My pořád věříme a doufáme, že turistický ruch se vrátí, doufejme, do těch přibližných čísel z roku 2018 a pak tedy první kvartál 2019. Zároveň ale co tedy všude říkáme, snažíme se Prahu připravit na to, aby se sem vraceli spíš turisté, kteří vydrží delší dobu, zůstanou déle ubytovaní, uvidí i něco jiného než centrum města, utratí víc peněz. A tak připravujem na to Prahu velice intenzivně.

Moderátor:

Možná ještě na závěr jedna věc, jak se díváte na to, že když teď představitelé vlády mluví o rozvoji turistiky, tak mluví zejména o covidových pasech a o tom, že Češi budou moci vyrážet do zahraničí. Jestli vám to není možná tak trochu líto. Já si pamatuju loni, že naopak domácí turistika a její podpora, tak byly tím klíčovým, to ošklivé slovo, narativem tedy českých politiků?

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Tak samozřejmě my bychom byli rádi, aby představitelé České republiky vnímali více ten význam i toho lokálního turismu. Protože zrovna Praha tím, že je tahoun ekonomický celé České republiky, tak je potřeba, aby se Praze pomáhalo a to, že se tedy motivujou lidi, aby vyjížděli ven na prázdniny, tak Praze úplně nepomáhá. My ale doufáme, že tedy kromě českých turistů můžeme očekávat i ty zahraniční, kterých snad bude více než v minulých letech. Pomáhá tomu právě i to, že tedy funguje očkování nebo že se lidé očkují a že Praha je bezpečným městem.

Moderátor:

Budeme sledovat, jak to dopadne. Díky moc, paní radní, že jste dorazila na Kavčí hory. Hana Třeštíková byla s námi. Mějte se hezky. Na shledanou.

Hana Třeštíková, radní, hl. m. Praha (Praha sobě):

Děkuji pomoc za pozvání.

 

2. června 2021
2. června 2021