Očkovací centrum v Praze
22. 3. 2021, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, Česká televize, Zdeněk Hřib
Moderátor:
Pražský magistrát se rozhodl vyřešit problém s přebývajícími nevyočkovanými vakcínami ve státních zařízeních. Ode dneška startuje pilotní provoz nového očkovacího centra, které se nachází v budově Kongresového centra. Takto se dá tedy budova využít v období, kdy se žádné kongresy neplánují. V tuto chvíli několik stovek lidí denně by mělo naočkovat. Postupně až tisíc občanů by zde právě mělo přijít nebo přicházet pro své vakcíny. Jak konkrétně to bude vypadat, jaká očekávání jsou, tak to už nám řekne náš další host, primátor hlavního města Zdeněk Hřib je s námi. Dobrý den, pane primátore, přeju.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobrý den.
Moderátor:
Popište prosím nejprve ten první den, co všechno bylo potřeba udělat pro zahájení provozu a ideálně jak by ten provoz nebo bez toho kondicionálu, jak provoz očkovacího centra vypadá právě teď?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak tento projekt je vlastně u patronací paní radní Mileny Johnové, která má v pražské městské radě na starosti zdravotnictví a sociální věci. Je to projekt který dala dohromady s Českým červeným křížem, pražskou záchrankou, vlastně soukromým poskytovatelem těch zdravotních služeb a dalšími organizacemi. A díky tomu bude mít tedy Praha své vlastně vlastní městské velkokapacitní centrum. Dneškem začínáme. Začínáme takovým pilotním provozem. Chceme si vyzkoušet různé nestandardní situace, výpadek elektřiny, výpadek softwaru a podobně. Takže dnes vlastně bude naočkováno prvních 230 osob z řad městské policie a následně tedy se bude potom navyšovat ten provoz až na to optimum, se kterým chceme vystartovat s tím ostrým provozem, to je tedy tisíc lidí denně. To znamená, že budeme pak požadovat od státu 7 tisíc vakcín týdně z těch pražských státních očkovacích center.
Moderátor:
Ono to bývá většinou ta nejdůležitější otázka, kde vlastně vzít vakcíny. Vy jste to teď řekl, že by to měly být vakcíny, které teď jsou ve státních zařízeních, tedy v zařízeních, kde se očkuje. To, že říkáte, budete požadovat, mám to chápat tak, že zatím tedy ministerstvo zdravotnictví, potažmo další orgány, od vás tu žádost nemají a vy budete ještě čekat, jestli vůbec ty vakcíny dodají?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
My jsme to avizovali už předem. Dostali jsme zatím zhruba těch něco přes tisíc vakcín na ten pilotní provoz. To znamená, ten máme teď zajištěný. Podle těch podkladů, které máme dostupné z ministerstva zdravotnictví, by do Prahy mělo přibýt v příštím týdnu, vlastně každé úterý nějakých 40 tisíc dávek vakcíny Pfizer. To znamená s ohledem na to, jaká je teď aktuální kapacita těch státních očkovacích míst, denně je to, řekněme, kolem pěti tisíc, aspoň tak to bylo minulý týden, soboty, neděle jsou tedy slabší. Tak je poměrně zjevné, že momentálně stát není schopen ve svých státních očkovacích místech vyočkovat těch 40 tisíc. To znamená, z mého pohledu by v nedostatku vakcín ten problém v případě očkovacího centra v Kongresovém centru být opravdu neměl.
Moderátor:
Vy to tvrdíte pravidelně, pane primátore, že vlastně přebývá několik desítek tisíc dávek vakcín každý týden de facto. Ale vládní úřady vám na to pokaždé odpovídají, že buď je to záměr a tvoří se rezerva nebo naposledy, pokud jsem správně četl, na účtu Chytré karantény se objevila odpověď na vaše poslední konstatování, všechny nemocnice v Praze očkují podle plánu a dodávek vakcín. Pan primátor si zjevně zapnul filtr zobrazující přepočet kapacit k poměru rezervací termínu. Každopádně očkování běží. Vy jste se dozvěděl i po nějakých jiných kanálech odpověď, co to jsou vlastně ty zbývající vakcíny? Není to třeba tím, že zkrátka o ně není zájem? Jak bych mohl chápat ten přepočet kapacit k poměru rezervací termínů?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ne. Ne. Já jsem si opravdu žádný filtr nezapnul. Já se koukám na stále stejné údaje. Jsou to údaje z oficiálního vládního systému karanténa. Ta realita je taková, že dnes v pondělí ráno bylo těch vakcín v Praze, pokud se bavíme o vakcíně Pfizer, tak to bylo kolem 25 tisíc dávek, které tedy byly v pondělí ráno v těch státních očkovacích místech skladem. V úterý, to jest zítra, máme nový závoz. Jak jsem zmiňoval, každý týden se tady vyočkuje nějakých, řekněme, necelých 30 tisíc vakcín v Praze. To znamená, ty zásoby jsou teď v Praze zhruba na týden. Přitom je tedy den před závozem. Takže co se týče těch vakcín, já bych opravdu neměl obavu, že by jich měl být nějaký výrazný nedostatek pro pražské městské očkovací centrum. Já předpokládám, že i s ohledem na to, že ty dodávky budou navýšeny na vlastně 40 tisíc týdně, to by měl být tedy závoz každé úterý do Prahy jenom, tak já opravdu nevidím v tom zásobování toho pražského Kongresového centra problém. Připomínám, že my jsme schopní a předpokládáme, že navýšíme tu kapacitu potom, až se začnou očkovat ještě druhé dávky těm prvním naočkovaným v Kongresovém centru, tak že z těch sedmi tisíc se můžeme dostat třeba na 14 tisíc týdně.
Moderátor:
Mně jde o to, jak vydefinujete nebo kde ho vidíte to úzké hrdlo očkování? Jestli to není tím, že zkrátka lidé na to očkování nepřicházejí, že není zájem, a tím pádem by vlastně i to pražské očkovací centrum bylo jaksi nadbytečné. Já se ptám, jak bych si měl vlastně vyložit to, co se píše na tom účtu chytré karantény, přepočet kapacit k poměru rezervací termínů. Že zkrátka kapacity jsou větší než uskutečněné rezervace.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ne. To, o čem mluví Chytrá karanténa, je to, že oni změnili určitý způsob vizualizace v jednom grafu, který tam byl v tom vládním systému Chytré karantény. Já jsem si určitě žádný filtr nezapnul. Oni prostě upravili to, že namísto kompletně deklarovaných kapacit těch státních očkovacích míst, tak teď ukazujou vlastně jenom kapacity, které jsou jakoby takzvaně otevřené. To znamená, u kterých dali možnost lidem se na ně reálně přihlásit. Prostě nemocnice tvrdí, že umí naočkovat tisíc lidí denně, nicméně otevírá termíny teď jenom pro 500 a místo toho se tam přihlásí na ty termíny jenom třeba 450, který jsou prostě obsazený, dojde vám ten PIN2, vy se máte přihlásit přes ten vládní systém, ale několik z nich to neudělá. To znamená, oni změnili způsob jakoby vykazování té volné kapacity. Z mého pohledu je to takový trošku účelový krok, ale z mého pohledu je mnohem důležitější, aby ta kapacita tady prostě reálně byla z toho, že neustále se tady prostě válí v těch skladech 25 tisíc vakcín, tak mi úplně nepřijde, by ta kapacita teď byla využívána na maximum. Proto k tomu chceme přispět tímto městským očkovacím centrem v Kongresovém centru na Vyšehradě. Ta lokalita je výborně dopravně dostupná, takže já myslím že to bude dobrý doplněk k těm stávajícím, existujícím očkovacím místům v Praze.
Moderátor:
Budeme zvědaví, jak to nakonec dopadne, jestli ty vakcíny, které budete požadovat, skutečně dorazí. Druhá věc, o které se vedou spory většinou, když se má otevírat nějaké očkovací místo, zda pro něj bude dostatek personálních kapacit. Kdo bude pracovat na Vyšehradě v Kongresovém centru, pane primátore?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak jedná se pochopitelně o zdravotníky, zdravotnický personál. Ten máme tuto chvíli zajištěn. Teď tam tedy v rámci toho pilotního provozu začínáme s poměrně malým týmem. Jedná se vlastně o dva lékaře a dvě sestry, kteří by měli odbavit teda těch 230 lidí, co tam jsou dneska. Ale pochopitelně postupem času bude ten tým se rozrůstat tak, aby bylo možné zvládnout tu větší kapacitu. Průchod tím centrem pro jednoho očkovaného trvá zhruba deset minut, potom tedy ještě ta čekací fáze na ty případné nežádoucí účinky, to je nějaký, řekněme, dvacet, třicet minut potom v té čekárně.
Moderátor:
Dnes začíná testovací provoz. Zdeněk Hřib, pražský primátor, ho popsal včetně toho, jak bude vypadat ten provoz standardní. Pane primátore, díky za váš čas pro nás. Na shledanou.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Děkuji za pozvání a na shledanou.