Očkování v Praze
16. 3. 2021, Rozhlas, ČRo Plus, Český rozhlas, Zdeněk Hřib
Moderátorka:
No a právě na nevyužité vakcíny poukazoval v minulých dnech také pražský primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany, kterého teď zvu do vysílání. Dobré ráno.
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
Dobré ráno.
Moderátorka:
Pane primátore, můžete tu zatím uskladněnou vakcínu využít, když její distribuci po Praze řídí přímo stát?
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
Tak ano. Zásadním problémem očkování v Praze je vlastně to, že nám není umožněno, abychom si stejně jako ostatní kraje koordinovali to očkování na svém území. Pan premiér Babiš nám v tom vlastně brání. Díky tomu dochází k určité neefektivitě, protože to státní tempo očkování v těch státních očkovacích místech je vlastně od ledna přibližně stejné. V lednu ten rekord byl 4 200 denně, teď minulý týden byl ten rekord 4 400 denně. To znamená, my jsme tedy představili včera spuštění velkokapacitního očkovacího centra, které bude v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě. Je to záležitost, která se připravovala několik týdnů, protože pochopitelně i v Praze efektivně plánujeme a dali jsme si do tabulky ty plánované závozy dávek vakcíny Pfizer a vedle toho ty deklarované kapacity státních nemocnic a pochopitelně nám vyšlo, že někdy na konci března ty kapacity přestávají stačit. To znamená, paní radní Milena Johnová, která je odpovědná za zdravotnictví, dala dohromady tuhle záležitost ve spolupráci s Českým červeným křížem a dalšími subjekty. A je to tedy připraveno na kapacitu pro začátek tisíc dávek denně.
Moderátorka:
A říkáte připraveno, to znamená, kdy by to očkovací centrum mohlo začít fungovat?
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
Ten pilotní provoz se zhruba 200 dávkami denně bude spuštěn v pondělí. Tam tedy proběhne nějaké testování pro případy nenadálých událostí, jako je třeba výpadek elektrického proudu nebo porucha IT systémů a podobně, tak aby všechno běželo hladce. A potom následně tedy po vyhodnocení toho pilotního provozu, to znamená za týden, 14 dní, uvidíme, jak půjde ten pilotní provoz vlastně, co se při něm zjistí. Tak podle toho potom je možné odstartovat ten provoz plný za předpokladu, že nám stát vydá ty vakcíny Pfizer, který teď leží v Praze ladem zbytečně a neočkují se na těch státních místech, ani se nerozvážejí do jiných krajů, kde je jich třeba nedostatek. Takže tam bychom potom pochopitelně potřebovali, protože jde o očkování 7 dní v týdnu, tím pádem tedy 7 tisíc vlastně na týden. A pokud by to bylo potřeba, tak jsme schopni škálovat tu kapacitu ještě o něco víc, třeba na dvojnásobek, tedy na dva tisíce dávek denně, tedy 14 tisíc za týden. Což by skutečně vyřešilo ten problém těch 33,5 tisíce, které včera den před dalším závozem Pfizeru ležely v Praze ladem.
Moderátorka:
A už jste začali jednat o tom, že byste právě tyto vakcíny mohli využít? Protože doposud není, kde byste je využili. To očkovací centru, o kterém jste mluvil, začne i podle toho, co jste říkal, fungovat až v pondělí. Čili je možné mluvit o tom, že je využijete až od pondělka, dnes byste je třeba nevyužili v žádném jiném místě. Nebo využili?
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
Tak já bych byl rád, aby samozřejmě pan premiér něco udělal s těmi vakcínami, které jsou v Praze. Já jsem je k tomu vyzval i dopisem včera, který jsem mu odeslal. Toto je situace, která je skutečně nezbytné ji urgentně řešit, protože v České republice každý den umírá přes 200 lidí na Covid. To znamená, tady skutečně jde o každý den. Ten problém s vakcínami hromadícími se v Praze se každý týden zhoršuje. Minulý týden v pondělí leželo v Praze 15 tisíc vakcín, teď včera vlastně, v pondělí zase den před závozem, který pravidelně je v úterý, to bylo už 33,5 tisíce vakcín. Pochopitelně pokud to takhle půjde dál, tak je to velice, velice špatné. To znamená, my máme už přislíbeno, že tedy těch 200 denně na ten pilotní provoz bychom měli dostat na první týden. Tam by problém být neměl. Ale pochopitelně budeme usilovat o to, abysme dostávali těch sedm tisíc, minimálně sedm tisíc týdně.
Moderátorka:
A nebude si centrum na Vyšehradě konkurovat s plánovaným očkovacím centrem v hale O2 Universum, které chce podle dřívějšího vyjádření premiéra stát provozovat od 11. dubna? Bude dost vakcín pro obě místa?
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
No tak zatím to vypadá, že určitě ano, protože pokud tedy je ta situace taková, že pan premiér říká, že by chtěl, aby se v ČR očkovalo 100 000 dávek denně, tak to v praxi znamená, protože pochopitelně dávek vakcíny moderna není mnoho, vakcína AstraZeneca byla teď pokrácená, tak jako drtivou většinu očkování bude pochopitelně tvořit vakcína Pfizer. Tím pádem, když to přepočítám na Prahu, tak to by znamenalo, že v Praze by se mělo očkovat zhruba 13 000 nebo 12 000, řekněme, dávek vakcíny Pfizer. Což v praxi znamená, pokud vám teď ty státní nemocnice očkují těch 4 400 denně, tak je vidět, že i tady se ještě několik očkovacích center rozhodně v uvozovkách uživí. Takže obavu z toho určitě nemám. Ta centra jsou také od sebe poměrně vzdálená. To vysočanské bude vlastně na stanici metra Českomoravská, to je tedy linka metra B. To naše městské bude na Vyšehradě. To je tedy linka metra C. To znamená, já myslím, že si nějak jako v uvozovkách konkurovat nebudou.
Moderátorka:
Říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy z České pirátské strany. Děkujeme za rozhovor. Na slyšenou.
Zdeněk Hřib, pražský primátor (Piráti):
Děkuji za pozvání. Na shledanou.