Opatření v boji s nákazou
Datum vydání: 11.09.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Zdeněk Hřib
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Ano, Marcelo, děkuju. A ptát se budu přímo primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, dobrý večer.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Řekněte, když jste dnes viděl aktualizovaný semafor a to že Praha zůstala oranžová, oddychl jste si?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No samozřejmě jsem si neoddychl, protože ta situace se zjevně horší, protože tam přibyly další okresy, které jsou oranžové, některé z nich jsou poblíž Prahy, ale jsou tady i další, které jsou mnohem dále třeba jako to Uherské Hradiště. Takže je zcela zjevné, že ta situace se zhoršuje. V žádném případě nelze říct, že by to byl jenom problém Prahy.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Stále je to ale především hlavní město, u kterého červená barva hrozí asi nejvíc. Vy jste dnes po jednání bezpečnostní rady řekl, že si lidé v Praze budou muset od pondělka vydezinfikovat ruce u vchodu do všech veřejných budov. A mě zajímá, jestli je to jediné opatření, které máte nad rámec toho nařízeného, nebo zvažujete další? Prozraďte mi první krok, který uděláte, pokud se situace zhorší.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Je dobré si uvědomit, jaké jsou kompetence jednotlivých orgánů v celé téhle záležitosti. To není opatření naše jako Prahy to opatření hygieny pražské. My jsme o něm samozřejmě věděli, konzultovali to s námi, my jsme se v podstatě na něm dohodli už minulý týden, že zkusí něco připravit v tomhle duchu. Nicméně to opatření pražské hygieny, které bylo dnes vydáno tak, aby v pondělí bylo platné, to znamená tak, aby měli lidé dostatek času zejména ti provozovatelé těch stravovacích zařízení nebo obchodů se na to nějakým způsobem připravit. Dezinfekce rukou je jedna z těch zásadních opatření, která vlastně brání dalšímu šíření toho viru.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Probereme, prosím, taky školy. Na začátku týdne totiž bylo v hlavním městě v omezeném režimu nebo úplně uzavřeno 19 škol a školek. Teď jen přibývají další. Dnes třeba vyhlásila ředitelské volno škola se 700 žáky na pražském Jižním Městě kvůli nákaze v učitelském sboru, tak jak je to dnes v pátek? Máte přehled, jaká je aktuální situace?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak ta situace se nám dost dynamicky mění. My jsme měli vlastně v průběhu tohoto týdne zavřené 4 školy, které byly mateřské školy nebo základní školy, to znamená školy zřizované městskými částmi. Jedna teda to byla mateřská škola, další 3 byly základky. Ta 1 už je otevřená, ta už začala fungovat na Praze 12. Nicméně ty další by měly otevřít asi příští týden. Ale pochopitelně jsou tady nějaké další, takže ta situace se prostě bude měnit. Co se týče toho, kdy by se třeba ta škola měla zavírat, tak momentálně ministerstvo vydalo nějaký metodický návrh, ve kterém se počítá s tím, že by ta škola měla zavřít v momentě, kdy je 30 % učitelů v karanténě, respektive když je tam výpadek 30 % učitelů. To jsme teda vyhodnotili, že je příliš vysoký práh. Ono je to asi převzaté z nějakých předchozích opatření kvůli chřipce. Nicméně shodli jsme se s pražskou hygienou, že budou k tomu přistupovat individuálně k těm jednotlivým školám, bude brát v úvahu v potaz názor ředitele, jak je schopen zajistit tu výuku. Může se stát, že ta škola bude zavřená i dříve.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Vy jste mi v úvodu řekl, že jste si neoddychl, vyjádřil jste lehkou nervozitu. Jsou školy to, co vás jako primátora hlavního města trápí nejvíc nebo je to něco jiného?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak školy nepochybně, protože tam se prakticky nedají používat ty roušky při výuce zejména v těch nižších stupních, tak to je samozřejmě záležitost, kterou intenzivně řešíme. My se soustředíme primárně na to, aby bylo možné používat distanční výuku. Podporujeme ty školy v zavádění těch metod, spolupracujeme na tom i s ministerstvem průmyslu a obchodu. V Praze to má na starosti nová instituce, kterou jsme založili nedávno, Pražský inovační institut, který vlastně má na starosti ty inovace ve školství. To znamená, my jsme na jaře distribuovali nějakých 500 modemů od Vodafonu. Teď opět spolupracujeme s Vodafonem, rozjednaný i T-Mobile. Snažíme se prostě zajistit online připojení a notebooky pro žáky. Ne všichni jsou prostě, to mají prostě doma, takže tímhletím se snažíme vycházet vstříc. Vzdělávat pedagogy, jak to mají používat. Druhá zásadní věc, kterou řešíme, je záležitost, která se týká třeba sociální pobytových zařízení. To jsou věci, kde pochopitelně, pokud se to zakousne do domu pro seniory, tak je to velký problém. Já jsem tedy rád, že nám pan ministr vyšel vstříc a vlastně nařídil nemocnicím v Praze, které jsou ministerské, Praha nemá žádné nemocnice, které by přímo řídila, to, aby povinně přijímaly ty nemocné s covidem, protože s tím byl problém určitý. Ale čeho si nelze nevšimnout, tak je skutečnost, že nám tady schází teď ty testovací, respektive kapacity odběrových míst. To je záležitost, kde si myslím, že vláda jednoznačně zaspala, protože prostě to, že dojde k nárůstu od září, kdy tedy ty děti se vydají do těch škol, z toho se stanou určité velkokapacitní, řekl bych až skoro covidové burzy, kde bude docházet k šíření, to bylo celkem jasné. A mám pocit, že ten čas teda vláda proflákala a ty kapacity v Praze teď nejsou dostatečné.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Dobře, a vy jste právě proto dnes oznámili, že k těm nynějším 17 přibudou další 2 odběrová místa. Řekněte mi, ale mám pravdu, když řeknu, že jste tím tedy chtěli vzkázat státu, že situaci nezvládá? Je to od vás takový políček vládě? Na druhou stranu, neočekává se ale od primátora města, ve kterém je situace s covidem nejhorší, aby se angažoval víc, než musí?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Samozřejmě, že to není políček, je to nějaký způsob, kterým my to řešíme, když prostě není jiného zbytí. My jsme čekali, že pochopitelně to vyřeší vláda, když pan ministr nebo pan ministr, pan premiér chodil na jakési inspekce na Bulovku v 7 ráno, kolik tam je lidí, tak já jsem předpokládal, že skutečně to nebude jenom PR akce, ale že skutečně ty odběrová místa budou mít dostatečnou kapacitu. Když teď nemají, tak my, protože nemáme ty nemocnice, tak se snažíme dohodnout s nejrůznějšími laboratořemi, které jsou teda akreditované, a nějak jim poskytnout třeba zadarmo městské prostory nebo aspoň zábory veřejných prostranství, aby si tam mohly být vybudovat vlastně to odběrové místo. To jsme požádali i starosty městských částí, aby nám řekli, jestli mají vytipované nějaké odběrové nějaké místo, kde by to šlo zřídit v jejich katastru tak, aby skutečně měli lidé ta odběrová místa v dosahu. Ale skutečně tady je spousta věcí, která se měla udělat na té centrální úrovni, ať už je to třeba dopracování chytré karantény. Ta aplikace eRouška, já to mám nainstalované v mobilu, ale jako nás je 2,5 procenta obyvatel, co to máme. To rozhodně není jakoby záležitost, která by byla v pořádku. To prostě se mělo určitě více zpropagovat a je škoda, že ten čas prostě přes prázdniny se promarnil a nevyužil.
Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Pane primátore, díky, že jste se připojil do naší diskuze. Na shledanou.