Opravdu se Praha rozpadá?
Zdroj: blog.idnes.cz | Kategorie: Blogy Vydavatel: MAFRA, a.s. Autor: Jana Plamínková 13. února 2018, 21:35
Praha se rozpadá, nejezděte – takové bombastické titulky se objevují poslední dobou v pražských médiích. Do jednoho poplašného chumlu se přitom motají havárie, havarijní situace a běžné plánované opravy.
Havárie byla naštěstí pouze jedna – spadla Trojská lávka. Neštěstí, které je třeba řádně vyšetřit. Opravdu nešlo zjistit dopředu, že je lávka v tak špatném stavu, že lana mohou prasknout?
Havarijní situace jsou dvě. Z preventivních důvodů je dočasně uzavřen Libeňský most, kde je nutno urychleně podepřít rámovou konstrukci jednoho z menších mostů celého soumostí. Celý most je podle výsledků expertních analýz třeba buď strhnout a postavit nový, nebo ho důkladně rekonstruovat. Nebo tak napůl – jde o celkem sedm mostů, přičemž památkovou hodnotu má pouze hlavní Janákův most přes Vltavu. Kompromisem by tedy mohlo být, že se opraví Janákův most a nově se postaví ten zbytek, což by mně přišlo jako optimální.
Druhou preventivně uzavřenou stavbou je terasa nad metrem na Budějovické. Zde Praha snad nic nezanedbala, problémy dělal soukromý majitel, který se obával odlivu zisků po dobu rekonstrukce.
Ostatní vyčítané věci jsou plánované rekonstrukce: budování eskalátoru na Nádraží Veleslavín, rekonstrukce Zenklovy ulice, oprava tramvajové trati na Malostranském náměstí, uzavření výstupů z metra na Náměstí Republiky, na Andělu či na Muzeu, uzavření lávek podél Železničního mostu... Moc ty negativní komentáře nechápu. Ty ulice, koleje či schody se přece musí opravit, právě proto, aby se Praha nerozpadala, a jde nepochybně o věci pozitivní. Znamená to přece, že se podařilo udělat projekt, získat nekonečné množství razítek, získat územní rozhodnutí i stavební povolení, vysoutěžit zhotovitele a začít opravovat. Opravdu mi není jasné, proč to novináři podávají jako negativní informaci??? Vždyť je přece dobře, že se konečně Praha opravuje! Ne, není to tak velkolepé jako když se stavěla Blanka a novináři mohli podávat každý den nová zajímavá zjištění, jako třeba zda tunel má či nemá stavební povolení, zda a kudy tam teče a tak podobně, ale je to dobře. A výlevy typu „to to nemohli naplánovat líp a Zenklovu nezavírat v době, kdy je uzavřený Libeňský most“ může pronášet jen někdo, kdo v životě nepostavil ani psí boudu. Firma, která vyhrála výběrové řízení, má na Zenklovu uzavřenou s městem smlouvu, má své termíny, pokuty atd. A stav mostu ji prostě nezajímá. Celé měsíce jsme četli posměšné komentáře, jak je trapné, že na metru Nádraží Veleslavín nosí kufry cizincům poslíčci – a nyní je špatně, že se tam dodělává eskalátor, a Praha se kvůli tomu rozpadá? To opravu nechápu.
Mimochodem v Praze se nyní staví jako o život. Opravuje se dlouho zanedbávaná Šlechtova restaurace, staví a rozšiřují se mateřské i základní školy, zrekonstruovala se Stromovka, pokračují práce na Letné i v Hvězdě, budují se kanalizace, rekonstruují ulice, dostavují chodníky, dbá se (konečně) i na kvalitu veřejného prostoru... Je toho opravdu hodně, jen to nejsou tak velké akce jako metro či Blanka, takže se o nich píše tak maximálně na předposlední straně novin v místní příloze. Což ale neznamená, že jsou tyto akce pro lidi méně potřebné. Velkoleposti už jsme si užili v minulosti až dost. Teď je potřeba dát Prahu po těch velkolepých stavbách trochu do pořádku. I když to je někdy nepříjemné.
Autor: Jana Plamínková