Otevření základních škol pro další ročníky
29. 4. 2021, Televize
Moderátor:
A naším dalším hostem je Vít Šimral, radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání hlavního města Prahy za Piráty. Dobrý večer vám přeju.
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
Dobrý večer.
Moderátor:
Tak vy máte poměrně široké portfolio, které zahrnuje v podstatě všechno, o čem dnes jednala vláda. Co tedy říkáte na to rozhodnutí, pokud jde o školy, tak pokud jde o obchody?
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
My jsme to nějakým způsobem předvídali. Ten režim k otevírání jak škol, tak i toho soukromého sektoru má některé varianty, ale v zásadě ta data už byla dopředu známá. To znamená u těch škol, co my teď pochopitelně nejvíc řešíme, je otázka výpadu těch testů, které tedy ne, že vláda nyní flexibilně zareagovala s tím, že snížila frekvenci testování antigenními testy, ale zároveň my nadále sbíráme data o tom, že i přes tu prodlouženou frekvenci, přestože se bude testovat třeba jenom tedy jednou týdně, tak i tak vlastně ve školách testy budou chybět. To znamená, my si chceme v průběhu ještě zítřka udělat co nejpřesnější obrázek o tom, které školy budou postrádat kolik testů. A pokud by se ukázalo, že by hrozilo riziko toho, že některé školy nebudou dostatečně protestované, tak bychom se pokusili a nabídli vládě pomoc s tím, že bychom z vlastních prostředků a z vlastních nástrojů v současné době sanovali ten výpadek.
Moderátor:
Jakým způsobem? Protože my jsme tady slyšeli dva hejtmany, kteří říkají, my nemůžeme nakupovat ty testy, překročili bychom veškeré limity. Museli bychom to soutěžit, stejně jako to dělá stát. V podstatě jediný, kdo může ty testy nakoupit bez nějaké dlouhodobější soutěže, jsou ředitelé škol. Čili jaké jiné možnosti v tomto má hlavní město Praha?
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
My si necháváme zpracovávat některé analýzy, ať už v rámci režimu pandemického zákona nebo těch běžných právních nástrojů, které má k dispozici primátor hlavního města, abychom se pokusili případně ty testy tedy nakoupit napřímo nebo nějakým stylem veřejné zakázky, která by byla časově daleko více limitovaná. Že by to bylo, nebylo by to to běžné zadávací řízení, které má určité zákonem dané lhůty, ale bylo by to daleko rychleji. Protože tam skutečně hrozí to, že pustíme do škol žáky, kteří nebudou testováni a tím pádem by hrozilo i to, že se na území hlavního města zhorší díky tomu epidemická situace. A tohleto dává právě do rukou primátora některé možnosti, které my nyní tedy s odborem veřejných zakázek a s právníky analyzujeme. A budeme případně příští týden postupovat tak, abychom v průběhu příštího týdne dokázali ty testy nakoupit a do škol dovézt.
Moderátor:
Další věc je otevírání obchodů. Vláda zatím obchody neotevře, nicméně řekla, že to udělá 10. května bez ohledu na epidemickou situaci. Kabinet říká, že chce dát podnikatelům jistotu, čas na to, aby se mohli připravit. Na druhou stranu to znamená, že se v podstatě minimálně v tomhle bodě neřídí tím epidemickým rozvolňovacím balíčkem. Jak to vnímáte vy? Co je tedy lepší v tomhle úhlu pohledu?
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
V tomhletom úhlu pohledu pochopitelně nejvíce soucítím tedy s těmi podnikateli, protože ta předvídatelnost toho, zda můžete mít otevřené obchody nebo ne, tak ta je naprosto klíčová s tím, jak si plánujete cash flow, jak si plánujete personální kapacity a podobně. Takže tady zatímco ve školách my docela dobře jsme schopni i pracovat s tím, že se rozhoduje v řádech dnů a podobně, protože školy už si na to zvykly. A přestože jsou ředitelé, učitelé, žáci, rodiče frustrovaní, tak už se naučili s tím žít. Ale pochopitelně pro každého obchodníka, který už momentálně, kterému dochází zásoby finanční i další, tak to, zda se tedy otevře jeden týden nebo až druhý, může být zcela kruciální.
Moderátor:
Pokud zůstaneme ještě u těch škol, neobáváte se, že ta nižší frekvence testování spolu s dalším návratem žáků do škol povede ke zhoršení epidemické situace?
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
To je právě ta otázka, kterou asi zjistíme, protože ono ta situace se tak vyvrbila tím pádem, že tedy zkolaboval tendr na ty antigenní testy, tak prostě tam ta frekvence bude nižší. My neuvažujeme o tom, že bychom sami kupovali antigenní testy. Pokud bychom skutečně testy tedy nakoupili, tak by to byly testy plivací PCR, u kterých víme, že ta delší prodleva mezi jednotlivými testovacími dny nevadí, protože pokrývají delší dny aktivity toho viru. A to znamená, ono to bude vlastně sloužit trošku jako bohužel experimentální laboratoř toho, jak vlastně ten vir nyní v populaci funguje, jak velká je virová nálož mezi dětmi a ministerstvo zdravotnictví to potom určitě vyhodnotí, zda vlastně se může ukázat, že to testování plošné antigenními testy je v současné době naprosto zbytečné.
Moderátor:
Říká Vít Šimral, radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání hlavního města Prahy. Děkuju vám, že jste byl hostem Devadesátky. Hezký večer přeju.
Vít Šimral, pražský radní pro školství, sport, vědu a podporu podnikání (Piráti):
Taky. Děkuju mockrát. Hezký večer.