Petra Kolínská: Úsilí o polidštění magistrály nevzdávám

Zdroj: blog.aktualne.cz | Kategorie: Blogy Vydavatel: ECONOMIA, a.s. Autor: Petra Kolínská Rubrika: Weblog 4. března 2018, 17:00

Rada hlavního města slíbila v roce 2015 Pražanům ve svém programovém prohlášení, že „prosadí opatření vedoucí ke zklidnění severojižní magistrály v celé délce". Dnes to zní trochu jako sci-fi z alternativního vesmíru. Hlasování zastupitelstva minulý čtvrtek ukázalo, že zejména ANO nic takového nikdy neplánovalo.

Obstrukci ANO ochotně z opozice podpořily TOP09, ODS a KSČM, a věc se tak odkládá v nejoptimističtějším případě o další měsíce. Pro první malé kroky, které se provozu na magistrále ve skutečnosti nedotýkají, si tedy nyní zastupitelstvo objednává další a další dopravní modely a další výkresy a přesné nacenění a posouzení vlivu na životní prostředí a kdesi cosi.

Není pochyb, že za tím nevězí odpor ke konkrétním pozitivním změnám v okolí magistrály, ale odpor k jakýmkoliv změnám ve prospěch chodců obecně. Většina politické reprezentace totiž ještě stále má jako prioritu především ochranu “zájmů” řidičů. Nejdříve chce všechny okruhy kolem Prahy a všechny ostatní projekty v celé Praze ať pár desítek let počkají. Co na tom, že na ně Praha peníze v rozpočtu má a s okruhy nesouvisejí. Auta na prvním místě. Takové ale jednoduše nejsou zájmy všech Pražanů.

Jedno z hlavních doporučení Gehl architects bylo postupovat malými krůčky a začít ihned. Jako metaforu použili velkého slona, kterého je nutno ukusovat postupně. Pokud Ondřej Prokop (ANO) či Alexandra Udženija (ODS) dnes říkají, že Gehl snad doporučoval počkat na hotové okruhy, není to pravda, jde to ostře proti tomu, co Gehl navrhuje, a ověřit si to může každý přímo ve veřejně přístupné studii.

Proč jsme se vůbec pustili do kultivace magistrály:

1) Magistrálu potřebuje překonat denně přes 100 000 chodců, srovnatelný počet s projíždějícími auty. Veřejný prostor kolem ní jako by byl navržený jen a pouze pro auta.

2) Jen na I. P. Pavlova se denně pohybuje přes 200 000 lidí, kteří nepoužívají auto - cca 48 000 chodců a 171 000 cestujících MHD.

3) Rada má ve svém programovém prohlášení následující slib Pražanům: „RHMP prosadí opatření vedoucí ke zklidnění severojižní magistrály v celé délce“. Podobná věta byla i v dohodě o menšinové vládě TOP 09 (2012-2014).

4) Strategický plán hl. m. Prahy počítá s ”revitalizací významných městských tříd a vytvořením lepších podmínek pro pobyt lidí. Především se jedná o návrh a realizaci humanizace severojižní magistrály“.

Architekt a urbanista Jan Gehl a jeho tým pomohl zásadně zkultivovat rušné ulice v Kodani, Brightonu, New Yorku, Melbourne, Sydney a v desítkách dalších měst. Ani to nebylo pro většinu zastupitelů důvodem odsouhlasit první postupné změny k lepšímu, a to jsme ještě před několika měsíci bez problémů schválili v radě města Gehlovu rámcovou studii - dokonce i hlasem primátorky Krnáčové. Pro “humanizaci magistrály” se v minulosti vyslovovali jak zástupci ODS, tak TOP 09. Je očividné, že pražští politici o plánu zlepšení dopravní tepny a jejího okolí sice mluví, ale nic v tom ve skutečnosti dělat nechtějí.

Nevzdám to

Přestože debata na zastupitelstvu byla místy zcela absurdní (například, když se zastupitelé Bellu či Doležal ptali, zda budeme navrhovat také přechody na dálnici D1 či na letišti), hlasování bylo velmi těsné. Dostala jsem též od zastupitelstva úkoly s termíny, které jsou obstrukčního charakteru, ale respektuji je a pracuji na nich.

Rozhodně předložím první várku opatření pro zlepšení okolí magistrály do zastupitelstva znovu a znovu pro ně budu hledat podporu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících . V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz .

Autor: Petra Kolínská

 

4. března 2018
4. března 2018