Piráti zahájili kampaň
30. 5. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, FTV Prima, spol. s r.o., Zdeněk Hřib
Moderátor:
Piráti zahájili kampaň pro komunální a senátní volby. Jak si máme vysvětlit heslo kampaně odvaha dělat, co je správné, se zeptám primátora z Pirátské strany Zdeňka Hřiba. Dobrý večer.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobrý večer.
Moderátor:
O vás se hodně mluvilo v těch uplynulých čtyřech letech. Mluvilo se hodně o Pirátech. Původně se zdálo, že výsledky Pirátů v Praze jsou horší než na té celostátní úrovni. Pak volby trošku ten poměr obrátily. Jaké jsou vlastně cíle pro komunální volby? Chcete zase mít primátora nebo jak se na to díváte realisticky?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak my jsme teď v neděli vlastně odstartovali celostátně tu kampaň do komunálních voleb s tím heslem odvaha dělat, co je správné. To znamená, my nekandidujeme jenom v Praze, kandidujeme ve všech krajských městech, vlastně ve všech větších městech, a potom samozřejmě ve spoustě menších měst a obcích. Ale myslím si, že ta odvaha dělat, co je správné, je tady vidět třeba právě na té opravě Barrandovského mostu, který naši předchůdci nechali chátrat.
Moderátor:
A nebojíte se, že vás to nakonec bude stát ten dobrý výsledek? Byť zatím ta oprava probíhá, to je třeba férově říct, bez větších problémů.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No a právě o tom je ta odvaha dělat, co je správné. Protože pochopitelně kdyby se ten most neopravil, když jsou ta lana úplně rozežraná rzí, což bylo jasně vidět i na těch prohlídkách, na které byly zvány média, no tak tady je zcela reálné riziko, že ten most spadne, tak jako tady spadla ta Trojská lávka nebo jako spadl ten most v italském Janově, který byl mimochodem dělaný úplně stejnou technologií. A to si myslím, že by byl velký, mnohem větší problém. Akorát prostě všichni toho černého Petra takhle jako posílali dál. Každý rok tady jsou nějaké volby, uzavírky. To vám pochopitelně sympatie nezíská. Ale to není možný řídit to město jenom podle nějakých lajků na Facebooku a dělat jenom to, co je populární. Musíte prostě mít odvahu dělat, co je správné.
Moderátor:
Ta moje další otázka, co je cíl pro komunální volby? Vy asi v Praze, vy se samozřejmě podílíte na, jak už jste říkal, na vedení třech největších českých měst, jste v různých koalicích. V Praze jste v koalici se Spojenými silami pro Prahu a s hnutím Praha sobě. Chtěli byste v téhle koalici pokračovat nebo byste třeba dal přednost koalici na tom vládním půdorysu?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já jsem opakoval už mnohokrát do médií, že z mého pohledu je důležitá ta stabilita, protože právě ta stabilita umožňuje vytvářet ty projekty, které jsou dlouhotrvající. To jsou ty velké investice, infrastrukturní investice. A to neuděláte bez toho, abyste měl tu stabilitu. To znamená, teď my jsme na konci volebního období, ve kterém se koalice nerozpadla, žádný radní se nevyměnil v pražské radě. Je to prostě tak, že zažíváme bezprecedentní období politické stability. Když se podíváte, co se tady dělo za Bohuslava Svobody, tak tomu se dvakrát rozpadla koalice, radní se střídali jak ona orloji. A to je opravdu věc, která nepřeje žádné přípravě velkých infrastrukturních projektů. Proto my jsme přicházeli k řadě věcí v takový jako fázi nula. Dělali jsme přípravu, tudíž samozřejmě logicky spousta z těch věcí je vidět až teď ke konci volebního období.
Moderátor:
To mě právě zajímá. Když se podíváme na preference volebního mínění nebo preference občanů v těch předvolebních průzkumech, tam nevycházíte úplně nejlíp. V těch, co jsem viděl, vede zrovna ODS nebo spolu s jejími koaličními spojenci. Co se stane, když ODS vyhraje a bude sestavovat koalici? Dá se předpokládat, že bude si muset najít nějakého koaličního partnera. Půjdete s nimi do té koalice nebo byste s nimi nešli?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak to tak jako je obtížné to předvídat, s kým půjdeme do voleb, protože vlastně ty strany dosud žádný program reálně nezveřejnily. A my jsme strana, která se jednoznačně bude orientovat podle programu. To znamená, zatím tedy Bohuslav Svoboda mluví do médií o tom, že když bude v radě města, tak zůstane bejt i poslanec. To je za nás teda neakceptovatelné, protože to nejde dělat pro Prahu na vedlejšák. Praha si jednoznačně zaslouží všechny radní na plný úvazek. A zadruhé říká, kudy chodí, že bude rušit slevy na MHD. To jsou teda slevy na seniory, děti. My jsme přidali tu slevu pro ty lidi v hmotné nouzi. To je jako neakceptovatelné v dnešní době, kdy…
Moderátor:
On zároveň říká, když jsem s ním naposledy mluvil, tak říkal, že pro něj by bylo třeba lepší dostavět pražský okruh a místo raději zastavit stavbu pražského metra D. Je třeba tohle pro vás přijatelné, přednost okruhu před metrem?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
To je zajímavý nápad, protože potom teda nechápu, proč kandiduje na primátora Prahy. Protože pražský okruh staví stát. S tím pražský primátor může tak leda koukat a fandit. To je tak jediný, co může dělat. Ale nesmí zase fandit moc, jako jsem to dělal já. Protože potom vám pošle odvolání nějaký starosta městské části za ODS, kterým ten okruh, ta část 511, ani neprochází s odvoláním, že magistrát o tom nemůže rozhodovat, protože Hřib je podjatý, takže magistrát je podjatý. A díky tomu se to vlastně odložilo a celý se to rozhoduje teďka v Českých Budějovicích. A v tom odvolání jsou nafocené fotky z mého Facebooku, jak tam mluvím o tom, že ten okruh moc chci. Takže pražský primátor může maximálně fandit, ale zase odsaď podsaď. Jinak se to ještě zkomplikuje. A ano, Bohuslav Svoboda dlouhodobě říkal, že to metro D vypadá jako velký benefit pro občany. Ale reálně že to bude používat šest lidí. No nebude. Bude to používat 150 tisíc lidí. A tím, že ulevíme těm silnicím, tak díky tomu po nich budou moci jezdit lépe lidé, kteří to auto opravdu používat potřebují.