Podpis „Memoranda o spolupráci v železniční dopravě na území hl.m.Prahy a „Memoranda o spolupráci při řešení problematiky výstavby Silničního okruhu kolem hl. m. Prahy a navazujících radiálních komuni

Dne 15. července 2004 podepsal v primátorské rezidenci ministr dopravy ČR Milan Šimonovský, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a hejtman Středočeského kraje Petr Bendl „Memorandum o spolupráci při řešení problematiky výstavby Silničního okruhu kolem hl. m. Prahy a navazujících radiálních komunikací“.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Podpis „Memoranda o spolupráci v železniční dopravě na území hl.m.Prahy a „Memoranda o spolupráci při řešení problematiky výstavby Silničního okruhu kolem hl. m. Prahy a navazujících radiálních komunikací“

 

Dne 15. července 2004 podepsal v primátorské rezidenci ministr dopravy ČR Milan Šimonovský, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a hejtman Středočeského kraje Petr Bendl „Memorandum o spolupráci při řešení problematiky výstavby Silničního okruhu kolem hl. m. Prahy a navazujících radiálních komunikací“.

Následně výše uvedení spolu s generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Janem Komárkem a náměstkem generálního ředitele Českých drah, a.s., Josefem Bazalou podepsali „Memorandum o spolupráci v železniční dopravě na území hl. m. Prahy a Středočeského  kraje“

 

Obě memoranda mají klíčový význam nejen pro rozvoj Prahy ale celého středočeského regionu. Jejich význam přesahuje i hranice obou krajů, protože řešení výstavby silničního okruhu a spolupráce v železniční dopravě podmiňuje další rozvoj železniční a silniční dopravy v celé České republice a je klíčem k plnohodnotnému napojení na komunikační síť EU.

 

„Chtěl bych zdůraznit, že tímto podpisem je zcela jasně a zřetelně vyjádřen veřejný zájem na neprodlené výstavbě všech prvků Pražského okruhu a dalších komunikací,“ řekl u příležitosti podpisu pražský primátor. „Je dobré, že memorandum pamatuje na regionální i mezinárodní význam těchto staveb. Naše podpora je v něm vyjádřena nejen obecně, deklaratorně se zavazujeme ke konkrétním formám spolupráce.“

 

Z hlediska Prahy se očekává především výrazné zlepšení životního prostředí ve městě, možnost systémového řešení dopravy v Praze, snížení nehodovosti včetně smrtelných nehod, další rozvoj městské infrastruktury a rozvojových lokalit, který je dosud omezován neexistencí či slabou dopravní infrastrukturou.

 

Silniční memorandum je dokumentem zásadního významu, od něhož oba kraje očekávají urychlenou realizaci Pražského okruhu. Váhání s jeho výstavbou má negativní vliv nejen pro Prahu, ale též pro obyvatele a rozvoj Středočeského kraje. Řešení pražského dopravního uzlu umožní státu stanovit racionální a dlouhodobou koncepci rozvoje sítě rychlostních komunikací v celé ČR v návaznosti na mezinárodní propojení a umožní tím další rozvoj naší republiky.

 

Memorandum o spolupráci v železniční dopravě reaguje na organizační změny akciové společnosti České dráhy. Zásadním přínosem je zapojení nového partnera - Správy železniční dopravní cesty, zodpovědného za rozvoj železniční infrastruktury. Materiál potvrzuje prioritu urychleného zapojení koridorových tratí a modernizace trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště Ruzyně.

 

K jeho podpisu pražský primátor poznamenal: „Memorandum řeší např. atraktivní otázky možnosti využití železnice v systému městské hromadné dopravy a příměstské integrované dopravy, jeho naplnění výrazně přispěje k zajištění optimální dopravní obslužnosti regionu. Klíčový význam má řešení investiční strategie přestavby železničního uzlu Praha a modernizace tratí v regionu. Zavazujeme se vzájemně k intenzivní spolupráci v oblasti efektivního nakládání s transformovaným majetkem Českých drah a související územně plánovací činnosti.“

 

Text memorand vznikal dlouhodobě a jde o texty, které jsou uváženým a rozhodným výrazem konsensu státu a obou krajů. Důležité a symbolické je, že se obě memoranda podepisují současně, neboť tak tvoří společnou vizi řešení dopravy s ohromným pozitivním dopadem na životní prostředí a rozvoj území.

 

V Praze 15. 7. 2004

_____________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

  Denní aktuální informace na http://www.praha-noviny.cz

 

Za správnost: Radka Procházková

ředitelka odboru PR /l. 2357

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355

Fax: 236 007 091

E-mail: tisk@cityofprague.cz

 

Sídlo:  Magistrát hl. m. Prahy 

Mariánské nám. 2, 110 01  Praha 1 

 

 

15. července 2004
15. července 2004