Praha 9 se chystá na tisíce nových obyvatel
Již začátkem příštího roku se budou moci lidé začít stěhovat do téměř 1200 nových bytů u říčky Rokytky v centru Prahy 9. Do roku 2014 má v této městské čtvrti přitom vzniknout více než 10 tisíc nových bytových jednotek i moderní administrativní a obchodní centra. Vše obklopeno příjemně řešeným veřejným prostranstvím s množstvím zeleně. Pokud půjdou záměry investorů podle plánů, mohly by nové Vysočany přilákat až 13 tisíc nových obyvatel a vzniklo by zde zhruba 11 tisíc pracovních míst.
- 8 minut čtení
Již začátkem příštího roku se budou moci lidé začít stěhovat do téměř 1200 nových bytů u říčky Rokytky v centru Prahy 9. Do roku 2014 má v této městské čtvrti přitom vzniknout více než 10 tisíc nových bytových jednotek i moderní administrativní a obchodní centra. Vše obklopeno příjemně řešeným veřejným prostranstvím s množstvím zeleně. Pokud půjdou záměry investorů podle plánů, mohly by nové Vysočany přilákat až 13 tisíc nových obyvatel a vzniklo by zde zhruba 11 tisíc pracovních míst.
Stovky hektarů opuštěných nevzhledných průmyslových oblastí Vysočan a Hloubětína se v posledních letech staly středem zájmu architektů a investorů. Desítky projektů, z nichž některé se již realizují a jiné připravují, tak pomalu mění centrum Prahy 9 na živou a atraktivní městskou čtvrť. V polovině září začala v Sokolovské ulici stavba tzv. Vysočanské brány, budovy která kopíruje kruhové průčelí protilehlého obytného domu. Architektonická kompozice těchto dvou objektů se tak stane skutečnou dominantou pomyslného vstupu z Karlína do Vysočan. „Kancelářský objekt převážně z oceli a skla bude dle projektu terasovitě vzrůstat ve směru z Českomoravské ulice. Přírodní ochranný štít vůči dopravně vytížené křižovatce Balabenka vytvoří park a stromořadí. Vysočanská brána poskytne ve dvou podzemních a sedmi nadzemních podlažích téměř sedm tisíc metrů čtverečních administrativních a přes tři tisíce obchodních ploch. V podzemí bude k dispozici odpovídající množství parkovacích míst,“ představil vstupní bránu do devátého pražského obvodu náměstek pražského primátora Pavel Klega. Hotova by měla být koncem roku 2009.
Osm miliard v okolí Sazka Arény
Vysočanská brána bude stát v těsném sousedství nové víceúčelové sportovní haly Sazka Aréna pro 17 tisíc diváků, která sportu i kultuře slouží od dubna 2004. Právě její okolí se postupně zásadně změní. S jejím designem pro 21. století se sladilo administrativní centrum TRIANGLE POINT umístěné mezi ulicemi Českomoravská, Ocelářská a Kurta Konráda. Kolaudací by měl Triangl Point projít do konce prosince.
Již v příštím roce dokončí blízký parkovací dům se 1 400 stáními. Tři podzemní a čtyři nadzemní podlaží budou využívat nejen návštěvníci arény a dalších zařízení v okolí, ale i místní obyvatelé, zaměstnanci a turisté. K dispozici budou místa pro hromadné zájezdy a handicapované řidiče.
V další etapě vznikne západně od Sazka Arény rozsáhlý obchodní komplex. V objektu najdou návštěvníci mimo jiné restaurace, kavárny, kongresové salónky - celkem přes 6 tisíc metrů obchodních ploch doplněných 700 parkovacími místy. „Do konce roku investor požádá o stavební povolení, stavět by se mělo začít v první polovině roku příštího. Dostavba okolí sportovní haly představuje složitou, celkově osmimiliardovou investici. Konečnou podobu by mělo získat v roce 2010,“ upozornil náměstek Klega.
Dvě mnohopatrové budovy určené pro obchodní, hotelové a administrativní využití, prostoupené zelení , se budují mezi víceúčelovou arénou a parkovacím domem.
Ocelářská ulice
Se vznikem Sazka Arény získaly na významu pozemky podél Ocelářské ulice, která ohraničuje okolí sportovní haly ze severu. V současné době se dokončilo Music Centrum, staví se výrazný objekt L‘ Ocelot a investor zahájil práce na výstavbě bydlení nové generace Tulipa - Rokytka (I. etapa). V oblasti Ocelářské ulice tak vznikne celkem až 400 bytových jednotek. Pro zbývající část tohoto území dokončuje město regulační podmínky. Ty určují lokalitu pro bytovou výstavbu. Jediným novým průmyslově-obchodním objektem tak v této oblasti zůstane tzv. Inovační podnikatelské středisko vybudované z financí Evropské unie. Do území v okolí Ocelářské ulice stále mohou vstoupit další investoři.
Ve víceúčelovém objektu MUSIC CITY je sklad, prodejna a servis hudebních nástrojů a zvukové techniky a šest bytových jednotek.
Obytný soubor Tulipa - Rokytka sestává z několika bytových domů. V první etapě probíhá výstavba 86 bytů ve dvou devítipodlažních objektech. Ve druhé etapě bude postaveno cca 90 bytů. Před dokončením je také bytový dům L’Ocelot s 59 nadstandardními byty, včetně mezonetových bytů a ateliérů. Novým obyvatelům bude sloužit restaurace a podzemní parkoviště. První nájemníci by se do obou komplexů mohli nastěhovat začátkem příštího roku.
Na nároží ulic Freyovy a Ocelářské vznikne Eliška - stavba o zhruba 21 podlažích určená k bydlení. V současné době se upřesňuje architektonické řešení objektu, před kterým má vést most pro cyklostezku. „Abychom nalezli takový architektonický výraz budovy, který by zapadl do rázu okolí, zpracovali odborníci několik řešení. Z nich jsme vybrali to nejvhodnější. Do konce roku podá akciová společnost Moravská opravárenská žádost o vydání územního rozhodnutí. Očekáváme, že práce na Elišce začnou do poloviny příštího roku,“ uvedl starosta Prahy 9 Jan Jarolím.
Dostavba náměstí OSN
V roce 2004 byla ukončena přístavba nové budovy radnice Prahy 9, která odstartovala urbanistické a architektonické změny Náměstí OSN.
Na západ od Freyovy ulice projdou na jaře příštího roku kolaudací objekty Clarion Congress Hotelu a Obchodní galerie Fénix Vysočanská. Projekt počítá s cca 600 pokoji, kongresovými sály pro 1 200 osob, restauracemi a obchodními plochami, včetně supermarketu.
Na východní straně Freyovy ulice plánují architekti výměnu nehostinných, industriálně laděných koutů za další moderní a příjemné objekty. Tyto záměry jsou však zatím v přípravné fázi.
Velké rozvojové území Vysočany (VRÚ)
Průmyslový areál Vysočany zabírá zhruba 250 ha vymezených ulicemi Kbelskou, Poděbradskou, Freyovou a železniční tratí. „Jak naložit s lokalitou plnou opuštěných továrních budov začala radnice uvažovat v roce 1998. Museli jsme zajistit vyčištění plochy a vypracování studie, která by vymezila veřejné prostory a zeleň, stanovila limity a regulace a rozdělila lokalitu na logické celky vhodné pro výstavbu,“ popsal počátky přeměny areálu starosta Jarolím. S podporou hlavního města vznikla urbanistická studie Velkého rozvojového území Vysočany, která byla základem pro vznik nyní platného územního plánu. Pro zástavbu podle navrženého funkčního využití ploch hledají jednotliví vlastníci pozemků investory.
Páteří nové městské struktury Vysočan je Kolbenova ulice, která se změní na hlavní městskou třídu s centrem v okolí stanice metra Kolbenova. Do tohoto prostoru se také soustředily aktivity mnoha investorů.
Do městskou částí velmi vítané revitalizace starých průmyslových objektů se pustila společnost CODECO v jižní části Kolbenovy ulice. „Zchátralé budovy se pomalu mění na moderní bytové či kancelářské prostory. Rekonstrukce dosud nevzhledným provozům, které tvoří pomyslné srdce této čtvrti, vdechnou nový život. Jde o proces, který v podobně postižených pražských lokalitách rozhodně vítáme a je pro metropoli prioritou,“ prohlásil náměstek Pavel Klega.
Obchodním účelů již od závěru loňského roku slouží jedna z budov KCD 13. V červenci vydala městská část územní rozhodnutí pro polyfunkční budovy s čísly 49 až 50 s 21 tisíci m2 užitkové plochy. Rekonstrukce památkově chráněné konstruktivistické vily z 30. let minulého století (KCD 40) je v plném proudu. Z budovy KCD 4 budou kanceláře, investor již požádal o stavební povolení.
Areál bývalé továrny Praga leží mezi Kolbenovou ulicí a tokem Rokytky u stanice metra Kolbenova na trase B. Některé obnovené objekty s výraznou průmyslovou architekturou vytvoří komerční zónu se stovkami pracovních příležitostí. Vedle toho se však Praga má stát další příjemnou lokalitou pro bydlení, sport a rekreaci. Realizace projektu zatím nezačala. „Navrhli jsme zařadit halu 19 bývalé továrny Praga mezi technické památky a využít ji pro základní školu. Ta je v této oblasti, kde v budoucnu v rámci různých projektů vznikne celkem 6 tisíc nových bytů, zcela nezbytná. Městská část samozřejmě jedná o zřízení školních a předškolních zařízení i uvnitř dalších obytných bloků,“ upozornil starosta Jarolím.
Na pozemcích bývalé ČKD Elektrotechnika chystá společnost Ablon výstavbu Kolben Business Parku, v rámci které kromě jiného zrekonstruují objekt bývalé „Mechaniky“. Podle projektu půjde o moderní polyfunkční centrum, jehož hlavní část budou tvořit obytné a administrativní plochy. Ty doplní obchody, restaurace, galerie nebo fitness. Samozřejmostí je vybudování podzemních garáží. Celkem se tu počítá se 454 byty. Do této přípravné etapy mohou vstoupit zájemci o komerční i bytové plochy. O vydání územního rozhodnutí investor dosud nepožádal.
Zpracované objemové studie řeší budoucnost areálu ČKD Tesla slévárny. „Společnost AFI Europe CR patřící do skupiny Africa Israeli Investment nově připravuje v tomto území severně od Kolbenovy ulice, což je plocha stávajících bleších trhů, výstavbu obytného souboru s asi dvěma tisíci byty. Budovy bývalých továren majitelé pozemků zbourali, pozemky ekologicky vyčištili a připravili i inženýrské sítě,“ podotkl Pavel Klega.
Původní dělnická a později zahrádkářské kolonie „Čína“ v Hloubětíně v sousedství Vozovny Hloubětín, kde donedávna stála betonárka, se přemění na Park Rokytka. „Studie zde počítá se zhruba devíti sty byty v nejvíce čtyřpodlažních domech, které by se dle předpokladu měly začít stavět v druhé polovině roku 2008. Stavba potrvá zhruba tři roky,“ uvedl náměstek Klega. V těsném sousedství Parku Rokytka je u Kolbenovy ulice ještě část území investorům k dispozici. „V našem zájmu je takové využití, které vyloučí aktivity vyžadující například rozsáhlá povrchová parkoviště. Další informace se zájemci mohou dozvědět na odboru správy majetku devátého pražského obvodu,“ dodal Jan Jarolím.
Jasno je u areálu bývalé spalovny ve Vysočanech. Na pozemcích uvolněných po demolici vznikl při Poděbradské ulici pětipodlažní dům s komerčními plochami. Na zbývajícím pozemku se postupně buduje moderní obytný soubor Nová Harfa společnosti FINEP. Na jaře letošního roku zkolaudovala prvních 670 z celkového počtu dvou tisíc bytů. Výstavba druhé a třetí etapy navazuje.
V blízkosti říčky Rokytky s bujnou zelení vznikají také Zahrady a Viladomy nad Rokytkou, obytná skupina Hloubětínská vinice, Dvůr a Rezidence nad Rokytkou a další projekty pro bydlení. Většina z nich projde kolaudací již začátkem příštího roku.
Město zde plánuje vybudovat také sportovně rekreační zónu se zelenou osou představující tok Rokytky. Rozsáhlá studie zde počítá především s cyklostezkou, ale i trasami pro in-line bruslení, piknikovou loukou, fontánou i vybudováním nového rybníku v záplavové oblasti říčky, lemovaného naučnou stezkou. Vyznavačům sportu by měly sloužit např. tenisové kurty, jezdecký klub, rugbyové hřiště či vodní dráha pro kajaky.
V Praze 17.10. 2007
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.