Praha chce vyhnat z ulic plyšové medvědy
Datum vydání: 19.05.2019, Zdroj: Prima | Rubrika: 18:55 Velké zprávy | Téma: Hana Třeštíková
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Obří plyšoví medvědi, živé sochy, pivní vozítka nebo třeba pseudoveteráni blokující ulice. To je stručný popis centra Prahy. No, udělejte si obrázek sami. Na procházku po Staroměstském náměstí jsme totiž vzali radní Hanu Třeštíkovou, která prohlašuje, že z ulic města nevkus vymýtí. Ale jak?
Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hlavního města
Tady jsou pandy, oni nám teda bohužel, je čím dál tím víc, teďka jsem teda nově zaznamenala Krtečka, ten tedy ještě před měsícem nebyl, takže to je novinka, to díky vám jsem zaznamená Krtečka.
Josef KOLINA, redaktor
Ty figuríny za náma jsou povolený na základě týhletý vyhlášky o pouliční umění. Je to dle vás umění, není umění, kde hledat tu hranici? Kdo dělá umění podle vás a kdo už ne?
Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hlavního města
Tak ta vyhláška definuje basking, že to má být pouliční umění, za který ten umělec dostává do klobouku zaplaceno. Já si osobně myslím, že stát v kostýmu velký pandy nebo Krtečka uměním není.
anketa
Medvěd patří do přírody nebo si s ním mají, s plyšovým medvídkem, hrát děti a po ulici by neměl chodit.
anketa
Já si myslím, že oni vlastně žebrají o peníze, že to je kšeft pro ně.
Jan PAPEŽ, asociace cestovních kanceláří
Myslím si, že by v Benátkách na náměstích nikde neskotačil panda nebo nějaká jiná figurka, která do Benátek nepatří.
Hana TŘEŠTÍKOVÁ, radní hlavního města
My pracujem na tom, aby zrovna v tomhletom ta vyhláška byla zpřesněná, aby bylo jasně popsaný, co považujeme za umění. Umění je hrát na housle, nějaký divadlo pouliční, všechny tyhle disciplíny považujem za umění. Ale prostě kostým pandy uměním není.
pouliční figurína
Člověk třebas 10 hodin stojí tady tak bez mrkání, bez pohybu, všechno, to je umění podle mě.
Josef KOLINA, redaktor
Ale být medvědem ne.
pouliční figurína
Medvědi to kazí, to umění.
Josef KOLINA, redaktor
Město chce zkrátka narýsovat tlustou čáru rozdělující nejrůznější turistické atrakce. Zatímco živé sochy mu nevadí, protože mají tradici a vyžadují jistý um, bublináři prý jen znečišťují veřejné prostranství a měli by zmizet. Podobně striktní by chtělo být město i v turistické dopravě.
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
A které turistické dopravní prostředky tedy v Praze vadí a které naopak ne, už vidíme zde na plazmě. Už delší dobu má město spadeno na takzvaná pivní kola. Tedy pojízdné hospody, ve kterých sedí turisté s pivy kolem stolu, šlapají do pedálů a pomalou jízdou se pohybují městem. Praha tvrdí, že jde o nesmyslný způsob dopravy, který navíc podporuje alkoholový turismus. A o ten hlavní město nestojí. Zakázat by je chtěli ještě v letošní turistické sezóně. Městu také vadí narůstající počet falešných veteránů, které prováží turisty kolem nejatraktivnějších památek. Vadí mu hlavně to, že pseudoveteráni blokují parkovací stání, kde tak nemohou stát běžní občané. Magistrát tedy hodlá jejich počet přísněji regulovat. Žádná regulace naopak nečeká koňské povozy, které podle magistrátu do Prahy historicky patří. Několik staletí tu jezdily a v omezené míře by v centru měly zůstat. Podobně benevolentní je město také k turistickým vláčkům. Ty dopravu také nějak nezatěžují. Pro turisty jsou zajímavým zpestřením návštěvy. No a co na všechny tyto pražské nápady říká odborník na turistický ruch?
Josef KOLINA, redaktor
Já se vás zeptám, jestli ty kroky města jsou správně, jestli to nevyvolá nějaký zákon akce a reakce a jestli město uspěje v této věci.
Jan PAPEŽ, asociace cestovních kanceláří
V každém případě dělá město dobře, že se těmi věcmi zabývá a že je chce řešit, a samozřejmě to vždycky vyvolá reakci, vždycky to bude pro ty podnikatele, kteří tímhle způsobem podnikají, něco, co je bude trápit, a budou se snažit najít jiné cesty, jak tu věc obejít, ale ve své podstatě je to běh na dlouhou trať, kterou musí město dělat a musí na konci doufat, že vyhraje.
Josef KOLINA, redaktor
Jaké má město páky k tomu, aby ty obchodníky donutilo vlastně to centrum vyčistit?
Jan PAPEŽ, asociace cestovních kanceláří
Já samozřejmě nejsem odborník na městské páky, ale myslím si, že na to jde město často velmi složitě. Že se má zaobírat především tím, že má nástroje k tomu, jak omezit a korigovat podnikání ve městě, a všechny ty věci, o kterých jsme se spolu bavili, jsou podnikáním. To znamená, že pokud někdo podniká, tak má dodržovat nějaký regule, které to město v centru města historickém zavedlo, a pokud to nedodržuje, tak na něj jdu přes ty páky podnikatelské. Buď ho pokutuji, nebo mu dávám vyšší poplatky.
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Zkrotit turistický nevkus v ulicích nebude jednoduché a Praha je jím zavalena suverénně nejvíce ze všech českých měst. Jaké má hlavní město šance uspět a co dalšího plánuje? To zjišťoval Josef Kolina.
Josef KOLINA, redaktor
Tak tady v Praze se schyluje k takovému zajímavému boji s větrnými mlýny, protože jak už z historie víme, vždycky, když město udělalo takovýto represivní krok, okamžitě obchodníci v turistickém ruchu reagovali nějakou kličkou. Takže když město v roce 2017 zakázalo pohyb vozítek Segway v centru města, okamžitě se v centru rozmohly takové elektrické koloběžky s masivními koly, které jsou prakticky stejné nebezpečné a stejně rychlé jako Segway. Takže když teď město tvrdí, že medvěd, plyšový medvěd, není umění a housle, houslista, je uměním, tak se dá očekávat, že zase vznikne nějaká taková klička, která toto nařízení obejde. Není to jediná věc, kterou Praha chystá, chce se ještě bojovat proti takzvanému vizuálnímu smogu, to znamená, že vlastně chce likvidovat přemíru reklam, které hyzdí historické domy a ulice a dělají z města, jak říká radnice, Disneyland.