Praha má připraven vlastní návrh změny zákona o loteriích

/Zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy 13. října 2009/

  • 5 minuta čtení

/Zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy 13. října 2009/

Městská rada dnes po seznámení se zprávou o provozování výherních hracích přístrojů, videoloterních terminálů a jiných technických zařízení a kasin na území hl. m. Prahy konstatovala, že situace v této oblasti je nepřijatelná. V loňském i v letošním roce značně vzrostl počet videoloterních terminálů a dalších technických herních zařízení, jejichž provozování povoluje Ministerstvo financí ČR, a obec nemá dle platné legislativy možnost provozování tohoto typu herních zařízení regulovat. Proto radní dnes rozhodli, že hl. m. Praha využije svého zákonného zmocnění a Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR předloží návrh změny zákona o loteriích, která by umožnila obci do povolovacího procesu účinně zasahovat, a v souvislosti s tím i návrh změny zákona o místních poplatcích. Rada podle dnešního usnesení žádá generálního ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy o ukončení všech nájemních smluv na nebytové prostory v objektech Dopravního podniku, v nichž jsou provozovány výherní hrací přístroje a videoloterní terminály, a to do 31. 12. 2009.

„Počet výherních hracích přístrojů se v Praze podařilo díky vyhlášce, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze tyto přístroje provozovat, od roku 2007 snížit. Před jejím přijetím to bylo 8 358 přístrojů, v polovině letošního roku jich bylo povoleno 7 545. Zatímco počet těchto přístrojů se snižuje, došlo v roce 2008 a v první polovině letošního roku k více než pětinásobnému zvýšení počtu videoloterních terminálů. Konkrétně ze 682 na 3 681. Kromě toho se zvýšil i počet jiných technických zařízení o téměř 600. Vzrůstající tendenci má i počet kasin, kterých bylo před dvěma lety 46, letos je v provozu na území Prahy již 81 kasin. Celkem je to podle údajů Ministerstva financí 4 580 různých typů her. Taková situace je nepřijatelná,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Připomněl, že hl. m. Praha se opakovaně obracelo na Ministerstvo financí se žádostmi, aby před vydáním povolení k provozování videoloterních terminálů (VLT) a jiných podobných technických zařízení bylo o řízení informováno a aby při vydání rozhodnutí o žádosti byl na vyjádření hlavního města Prahy brán zřetel. Letos v březnu Ministerstvo financí vyzvalo zástupce provozovatelů a obcí k jednání, jehož výsledkem je možnost jakési „samoregulace“ na základě dohody konkrétního provozovatele s konkrétní obcí, což v Praze znamená s městskou částí. „Městské části na to byly upozorněny, avšak nemáme o takových dohodách signály a navíc nepředpokládáme, že by provozovatelé dobrovolně ukončili činnost, na kterou mají povolení Ministerstva financí,“ konstatoval náměstek primátora Blažek.

Snahou ministerstva řešit nárůst počtu těchto herních zařízení je i zpřesnění podmínek pro povolování provozu, které platí od 1. června letošního roku. Jde o ustanovení, aby žadatel o povolení sázkových her, které chce provozovat v místě, na něž se vztahuje vyhláška obce o provozu výherních hracích přístrojů (VHP), předložil prohlášení o tom, že došlo k dohodě s obcí a obec nemá námitky proti vydání povolení k provozování technického zařízení v takto „dotčeném“ místě. V případě, že žádost prohlášení žadatele obsahovat nebude, Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi Ministerstva financí povolení nevydá. K tomu poznamenal náměstek Blažek: „Toto opatření má podle našeho názoru několik úskalí. Například není stanoveno, kdo a jakým způsobem bude ověřovat pravdivost prohlášení provozovatele. Není stanovena forma dohody provozovatele s obcí. A konečně opatření nevychází ze žádného zákonného zmocnění a výsledek rozhodnutí případných sporů v případě nevydání povolení z důvodu, že nedošlo k dohodě s obcí či v případě zjištění nepravdivých údajů uvedených provozovatelem v prohlášení, lze těžko předvídat.“ Novou praxi bude Praha, která očekává větší počet takových žádostí, řešit z důvodu jednotného postupu přes odbor daní, poplatků a cen Magistrátu hl. m. Prahy a kopie vyjádření bude posílat Ministerstvu financí.

„Jedinou možností, jak regulovat počet těchto herních zařízení, je změna zákona,“ zdůraznil náměstek primátora Blažek. Ministerstvo financí v uplynulých letech připravilo několik návrhů na novelu zákona o loteriích nebo vytvoření zcela nového právního předpisu, avšak žádná nebyla předložena k projednání Parlamentu České republiky. Poslední návrh formulovaný jako věcný záměr zákona o provozování sázkových a jiných podobných her, který Ministerstvo financí zaslalo do připomínkového řízení počátkem února 2009 a který předložilo Vládě České republiky v červnu, je pro hlavní město Prahu nevyhovující, protože navržený postup povolování neumožňuje obcím do procesu účinně zasahovat. „Nový právní předpis by měl provozování sázkových her nejen upravovat a účinně regulovat podle potřeb současné praxe, ale zároveň zajišťovat i ochranu občanů před negativními jevy, které provozování hazardních her provázejí. Návrh ministerstva nesplnil naše očekávání ani v řešení otázky získání finančních prostředků do rozpočtu obcí, které nesou veškerá rizika provázející hazardní hry,“ řekl náměstek primátora Blažek s tím, že není ani známo, kdy bude návrh vláda projednávat a kdy bude připraveno příslušné paragrafové znění zákona. „V této situaci chceme předložit vlastní návrh na změnu zákona o loteriích v tom smyslu, aby možnost obcí regulovat provozování videoloterních terminálů byla co nejvíce přiblížena možnosti obce regulovat provozování výherních hracích přístrojů,“ uzavřel náměstek Blažek.

Provozování loterií a jiných podobných her se řídí zákonem č 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů. V hl. m. Praze platí obecně závazná vyhláška č. 19/2007 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat výherní hrací přístroje, ve znění pozdějších předpisů. V současné době je připravena její aktualizace, návrh byl zaslán do připomínkového řízení a podle dnešního usnesení předloží návrh novely vyhlášky náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek na jednání Rady hl. m. Prahy v listopadu.

Podrobnosti ke zprávě o situaci na úseku provozování výherních hracích přístrojů, videoloterních terminálů a jiných technických zařízení a kasin na území hl. m. Prahy jsou uvedeny v příloze.

V Praze 13. 10. 2009

_________________________________________________________________________________________________________________

JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.

__________________________________________________________________________________________________________________

13. října 2009
13. října 2009