PRAHA NENÍ COOL
Hospodářské noviny | 9.1.2015 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 10 | Autor: Vojtěch Blažek, Jindřich Šídlo | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová primátorka Prahy
ROZHOVOR TÝDNE
HISTORICKY PRVNÍ PRIMÁTORKA V ČELE PRAHY SE O SOBĚ OD ZAČÁTKU DOZVÍDÁ, ŽE NEMÁ PROGRAM A ŽE NA FUNKCI NESTAČÍ. UŽ TO NEVNÍMÁ A POČÍTÁ S TÍM, ŽE V NÁROČNÉ FUNKCI VYDRŽÍ CELÉ ČTYŘI ROKY. PRÝ PROTO, ŽE JE ŽENA – KTERÁ SE NA ROZDÍL OD MUŽŮ NEHROUTÍ.
Původně přemýšlela, že bude kandidovat do Senátu. Řešit výbušné problémy Prahy, v nichž jde o miliardy a kde můžete kdykoli čekat pozvánku na policejní výslech, se jí moc nechtělo. Adriana Krnáčová, bývalá šéfka Transparency International, nakonec s hnutím ANO říjnové volby vyhrála. Se známým heslem „Prostě to zařídíme“. „Jestli se ptáte, v jakém městě bych žila ráda já, tak v takovém, kde se nemusím každý den dočítat v novinách, co zase radnice udělala špatně,“ říká Krnáčová.
* HN: Tak co už jste prostě zařídila za tu dobu, co jste tady?
Byli jsme konfrontováni s tím, v jakém stavu to tady zanechala bývalá rada. Byla jsem překvapená, že nikomu z nás nebyla předána v žádné podobě agenda. Přišli jsme do prázdných kanceláří. A pak se tu stále vynořují některé zbytky z minulosti. Některé dost kritické, třeba řešení odpadu, osvětlení, tunel Blanka, vyhrožování firmy IDS, že ho nedostaví. Samozřejmě pražské stavební předpisy. Myslela jsem, že tu najdu aspoň trochu funkční úřad. Ten tu není.
* HN: Co to znamená? Nefungoval tu sekretariát, nebyly k nalezení nějaké spisy?
Žádný sekretariát tu nebyl. Nic tady nebylo. Neexistují tu interní předpisy, do jaké doby a jak se mají zpracovávat dokumenty, velmi divné bylo i podepisování podkladů. Dostala jsem třeba k podpisu několik plných mocí k zastupování před soudem, aniž by byla podepsána smlouva s advokátní kanceláří. Samozřejmě jsem to nepodepsala.
* HN: Jak dlouho to bude trvat, než úřad začne podle vás fungovat a vy začnete dělat svou politiku?
My už pracujeme. Jen jsem si myslela, že když člověk přijde do úřadu, nemusí dělat mikromanagement. Nechápu ale, proč má právní oddělení 20 lidí, z toho osm na soukromé právo, když vydáváme ročně 150 milionů za externí právní služby. Během dvou tří měsíců bychom měli mít ty nejhrubší věci podchycené, aby úřad normálně fungoval.
* HN: Před rokem při příchodu na ministerstvo vnitra jste říkala, že je to tam samá mina jak v Afghánistánu…
… tohle je bordel. Nevím, jak jinak to nazvat. Připadá mi, že někdo tak před pěti lety opustil řídící jednotky fabriky, která sice stále něco vyrábí, ale už se neví, proč to dělá a jestli ty produkty někdo chce a zda existuje vstupní nebo výstupní kontrola.
* HN: Takže naposledy úřad někdo řídil za Pavla Béma?
Mně to tak připadá. V některých věcech se tu nerozhodlo dva nebo tři roky.
* HN: Nemůže za tím být třeba obava, že cokoliv člověk rozhodne, je tím jednou nohou v kriminále? Dva vaši předchůdci a mnoho radních to zažilo.
Potom máme buď špatné právníky, nebo musíme rozklíčovat celý problém. Jeden příklad: svoz odpadu. Na vypsání výběrového řízení bylo dost času. Neudělalo se to v průběhu jednoho roku. Na podzim proběhlo přidělení zakázky bez soutěže na tři měsíce s tím, ať si pak poradí nová rada. To považuji za kriminální jednání, protože Pražan je brán jako rukojmí. A po nás potopa, madame Pompadour. Odpovědný politik ví, že za tři měsíce nemůže žádné výběrové řízení proběhnout, nota bene ne na tak komplikovanou zakázku. Vypsali jsme zadání na výběrové řízení na 10 let a následně jsme udělali zakázku bez výběrového řízení na 15 měsíců, aby bylo dost času to vysoutěžit.
* HN: Platí stále, že budete v dubnu otevírat prodloužení metra A do Motola?
Myslím, že tenhle termín zatím platí.
* HN: A kdy otevřete tunel Blanka?
Chcete po mně přesný termín?
* HN: Ano, protože jsme jich za poslední rok a něco slyšeli asi pět.
Zatím se nic nemění – na konci března.
* HN: To znamená, že spory s firmou IDS, správcem stavby, jsou vyřešitelné tak, aby bylo možné v březnu či v dubnu Blanku otevřít?
Umíme postupovat v těchto věcech tak, abychom mohli termín dodržet. Když to bude o dva dny nebo o týden později, snad mě nezabijete.
* HN: Máte už ochranku, o kterou jste chtěla požádat ministra vnitra?
Ne. Ale jsem domluvená s panem ministrem Chovancem, že kdybych pociťovala přímé ohrožení své osoby, mám se na něj obrátit.
* HN: A pociťujete něco takového?
Tlaků je hodně, ale ne takových, abych pociťovala potřebu zvednout telefon.
* HN: A jak ty tlaky vypadají?
Samozřejmě jsou to různé telefonáty, maily, informace, které se šíří prostředím, o tom, že když nebude tohle… Výhrůžky mi chodí i na můj soukromý e-mail, ale ne snad závažného charakteru. Spíš sprosté nadávky.
* HN: A jak jste vnímala, když jste si o sobě četla, že na funkci nestačíte, třeba po první schůzi zastupitelstva?
Teď už je to v pohodě. Očekávala jsem, že tlak přijde, už jen proto, že nejsem árijský Čech ani muž. V téhle situaci se člověk opravdu musí dvakrát obracet, aby dokázal, že umí rozhodnout správně. Ale snad se to poddá.
* HN: Volebním sloganem hnutí ANO bylo, že všichni kradou a všude je Palermo. Jak se proti tomu v Praze bojuje v zádech s paní Radmilou Kleslovou, bývalou příslušnicí komunistické státní bezpečnosti?
Nevím, já s ní nepracuji.
* HN: Je to šéfka pražské organizace ANO.
Ale já s ní na denní bázi nepracuji.
* HN: Jak často se scházíte?
Naposledy jsme se viděly asi před dvěma měsíci, před měsícem. Nemám důvod. Za prvé, nejsem členkou ANO, a za druhé, v práci, kterou dělám, nemá důvod něco hledat. Neradím se s ní.
* HN: A jak hodnotíte její zvolení starostkou Prahy 10 koalicí všech bývalých vládců téhle městské části, což místní démon Tomáš Hrdlička zhodnotil slovy, že lidé prostě žádnou změnu nechtěli?
Co k tomu mám říct?
* HN: Něco asi ano. Jste společně dvěma nejvýraznějšími osobnostmi ANO v Praze.
Můžu jen konstatovat, že byla zvolená, protože ji podpořili. Co s tím mám dělat? Očekáváte ode mě nějaké stanovisko, jestli je to dobře, nebo špatně?
* HN: Přesně tak. Očekáváme to i jako stanovisko od bývalé ředitelky Transparency International…
… ne, to na mě nehrajte.
* HN: Proč? To nebyl důvod vašeho angažmá v ANO?
Chcete vědět, proč byla zvolena? Asi proto, že jí voliči dali hlas.
* HN: Ale to nezpochybňujeme, že volby v Praze 10 hnutí ANO vyhrálo. Zajímá nás, co si myslíte o koalici, která v Praze 10 vznikla.
Uvidíme, jak bude koalice pracovat, a pak se může zhodnotit, jestli byla přínosná pro voliče. Předjímat něco není správné. Stejně jako v mém případě.
* HN: Jste velmi důležitou postavou ANO. Voliči v Praze, což je jeden z největších volebních krajů do sněmovny, budou vaše hnutí posuzovat už nejen podle Babiše, ale i podle vás. Co po vás v Praze zůstane?
Dobrá otázka. Ráda bych určitě, aby zůstala nová image radnice.
* HN: To už tu jednou bylo. Totéž dělal primátor Svoboda přesně před čtyřmi lety.
Jestli se ptáte, v jakém městě bych žila ráda já, tak v takovém, kde se nemusím každý den dočítat v novinách, co zase radnice udělala špatně. Ráda bych cítila bazální důvěru, že tenhle dům, jemuž se říká radnice a Praha, má dobrý vztah k městským částem. Diskutuje s nimi investiční záměry, což se tu nedělo několik let, i to, jak by se mělo město rozvíjet dopravně, bezpečnostně, infrastrukturně. Aby to město bylo cool. A Praha teď není cool.
* HN: Jak bude vypadat cool Praha?
Chtěla bych, aby tu pracovalo víc lidí ze zahraničí, aby tu bylo centrum pro vědu a výzkum, jako že je, aby se rozvíjelo více vysokých škol, aby se tu stavěly budovy, které jsou hezké, a ne ošklivé, aby se město více zalidňovalo, ne odlidňovalo, aby v centru bylo méně automobilů, i když úplně je vyloučit nejde, auta jsou v Paříži i Berlíně. Ale mělo by se více regulovat, kdo v automobilech přijíždí, kde mají zaparkovat. Neumím si představit, že by Praha byla Manhattan.
* HN: Ale mohla by být třeba Vídní.
Chcete, aby Praha byla Vídní? Tam žijí převážně staří lidé. Pro mě Vídeň není úplně model. V Praze mi ale chybí mezinárodní kulturní akce. Když se kolem v Evropě, ve Vídni nebo v Berlíně, pořádaly výstavy van Gogha, Prahu to obešlo. Jenže tady seděl řadu let v Národní galerii člověk, který si to nepřál. Dostali jsme se úplně na výspu kulturních akcí. Nevznikla tu v posledních letech žádná významná architektonická stavba.
* HN: Co hezkého se tedy v Praze postaví za primátorky Krnáčové?
Vzhledem k tomu, že nám na příští rok bývalí radní naplánovali 2,7 miliardy na kapitálové výdaje, tak si neumím představit, že bychom letos nebo příští rok něco stavěli. Budeme se muset s rozpočtem hodně popasovat, vzhledem k tomu, co se na nás všechno řítí, včetně asi pokut z ÚOHS za Blanku a různé další věci, které nedokážeme ještě odhadnout.
* HN: Jak dlouho nám ještě bude k něčemu Opencard?
Dokud vám nevyprší platnost.
* HN: A kdy vyprší platnost projektu Opencard?
Máme naplánovanou první schůzku se společností EMS (vlastník práv ke kartě – pozn. red.). Poté co dvě předchozí zrušili, přišli, aby nám řekli, že budou rádi spolupracovat. Mají prý nějaký udržitelný model té karty. Měli by nám přednést byznys plán. Praha by už do toho neměla investovat vůbec nic.
* HN: Ale vaše představa je, že projekt bude pokračovat, nebude se vymýšlet jiné řešení, jiné karty…
Variant je několik, ale mluvit o nich teď nechci. Musíme to vyřešit v první polovině roku 2015.
* HN: Už jste se stala členkou ANO?
Ještě ne.
* HN: A kdy vstoupíte?
Co já vím, až budu mít čas. Momentálně to není moje priorita. Možná za měsíc, za dva.
* HN: Počítáte s tím, že být primátorkou je pro vás full time job na celé čtyři roky?
Ano. Na čtyři roky a na 24 hodin denně.
* HN: To neříkejte, taky se můžete zhroutit během týdne.
To ne. Jsem žena, nejsem muž.