Praha odměnila nejlepší jednotlivce i školy projektu KPBI
Vyhlášením vítězů a seminářem byla ve středu 8. prosince 2014 zakončena pražská část e-learningového projektu Kraje pro bezpečný internet (KPBI), který byl pod záštitou Asociace krajů realizován letos celkem v osmi krajích ČR. Slavnostní předávání hodnotných cen konalo v sále Zastupitelstva hlavního města Prahy. Ještě předtím proběhl na stejném místě odborný seminář zaměřený na strategii prevence kybernetické kriminality a elektronického násilí dětí a mládeže na území hlavního města Prahy s názvem „Praha pro bezpečný internet“.
- 4 minuty čtení
- 12 fotografií
Toto cenné setkání s experty zabývajícími se problematikou bezpečného internetu bylo určeno především pracovníkům školství, sociálně právní ochrany dětí, informatiky a prevence všech pražských městských částí. Organizoval jej odbor informatiky MHMP ve spolupráci s neziskovým nevládním sdružením Národním centrem bezpečnějšího internetu (NCBI).
Úvodní slovo pronesl Jaroslav Šolc, zástupce odboru informatiky MHMP, který zmínil různé pohledy na bezpečnost v IT a vyzdvihl přínos projektu k e-gramotnosti nejen mladých lidí v Praze. Po něm dostal slovo zástupce NCBI Zdeněk Záliš, který o projektu podrobněji informoval a ocenil jeho úspěšnost napříč zúčastněnými kraji. V Praze se do kvízu celkem zaregistrovalo 2823 žáků základních a studentů středních škol, z nichž pět set jich kvíz úspěšně dokončilo.
„Kvíz přináší spoustu ponaučení, je přiměřeně dlouhý a zajímavý. Bylo to příjemné zpestření hodiny informační techniky. Je potřebný v dnešní době, kdy všichni visí na síti. Určitě bych něco podobného uvítal i v příštím roce,“ ocenil jeden ze soutěžících kvalitu tohoto e-learningového nástroje.
„Je třeba zdůraznit, že bez kvalitní spolupráce všech zúčastněných krajů by projekt ke zdárnému konci rozhodně nedospěl. Proto jim všem patří velký dík. V příštím roce chystáme rozšířit e-learningové kurzy pro cílovou skupinu seniorů a pedagogů, kteří po absolvování kurzu získají certifikát jako doklad o dalším profesním vzdělávání“, nastínil plány do budoucna Z. Záliš.
Na semináři zazněly i odborné prezentace. Psycholožka Martina Viewegová nejprve rozebrala problematiku psychologie dětských obětí kyberšikany, následně se Roman Máca z NCBI věnoval zavádění standardů online bezpečnosti do škol v rámci projektu eSafety label, díky kterému mohou školy získat detailní informace a návody k realizaci bezpečného IT prostředí, provozované na školách.
Potřebu neustále vzdělávat v oblasti internetové bezpečnosti co nejširší veřejnost, potvrdil Václav Koudele, člen koordinačního výboru projektu KPBI a manažer společnosti Microsoft, která je hlavním partnerem projektu: „Podle průzkumů Microsoftu si jen třetina lidí nastavuje pravidla pro ochranu svého soukromí na sociálních sítích. Pouhé 1 procento lidí uvádí, že je o bezpečnosti na internetu dostatečně informuje škola. Právě zde vidíme největší příležitost – digitální bezpečnost a ochrana soukromí měly být běžným tématem výuky podobně jako bezpečnost silničního provozu,“ shrnul V. Koudele.
Na závěr programu byli odměněni tři vylosovaní soutěžící, kteří úspěšně absolvovali sérii on-line kurzů o internetové bezpečnosti a tři školy s nejvyšší účastí v edukačním kvízu projektu. Obdrželi ceny od partnerů projektu (Microsoft, NCBI a hlavní město Praha).
Vítězové kvízu projektu KPBI: |
---|
1. Kristýna Klimplová, 17 let, Střední škola knižní kultury o.p.s., Perunova ul. v Praze 3 |
1. Lukáš Farka, 16 let, Střední průmyslová škola elektrotechnická, Ječná ul v Praze 2 |
2. Radana Dostálová, 13 let, Základní škola Táborská v Praze 4 |
Školy s největším počtem absolventů kvízu: |
---|
1. 61 studentů ze Střední průmyslové školy elektrotechnické, Ječná ul. v Praze 2 |
1. 50 žáků a studentů ze Školy Kavčí hory (základní a střední) v Praze 4 |
2. 37 žáků ze Základní školy Chmelnice v Praze 3 |
O projektu Kraje pro bezpečný internet
Projekt Kraje pro bezpečný internet vznikl v září 2013 za podpory Asociace krajů ČR a díky spolupráci zapojených krajů v oblasti kybernetické bezpečnosti mohly vzniknout e-learningové kurzy a on-line kvíz pro laickou i odbornou veřejnost. Kraj hl. město Praha se k projektu připojil usnesením Rady HMP č. 1541 ze dne 24. 6. 2014.
„E-learningové kurzy a online soutěžní kvíz byly spuštěny 1. září 2014 a už v průběhu prvního měsíce jsme zaznamenali velký zájem o studium především ze strany dětí a mládeže nad 12 let“, říká koordinátorka projektu Nina Moravcová. Její slova potvrzuje i fakt, že si kvíz a/nebo e-learning vyzkoušely děti z 1050 základních a středních škol. Renata Tomanová z odboru informatiky MHMP, koordinátorka projektu za kraj hlavní město Praha , vyslovila poděkování vedoucím odborů školství úřadům MČ Prahy a dalším útvarům magistrátu, jejichž spolupráce byla klíčová, zejména kolegům z odboru školství, mládeže a sportu a odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence.
E-learningové kurzy pro veřejnost jsou dostupné na webu www.kpbi.cz i po skončení soutěže. V současné době jsou těsně před spuštěním i kurzy pro sociální pracovníky a příslušníky Policie ČR.
Do letošního prvního ročníku se zapojilo 8 krajů – hlavní město Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Zlínský kraj.