Praha podepíše memorandum s Univerzitou Karlovou o spolupráci na rozvoji sociální práce a sociálních služeb v hlavním městě
Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila návrh Memoranda o spolupráci na rozvoji sociální práce a sociálních služeb v hlavním městě Praze prostřednictvím systémové podpory vzdělávání, praxe, výzkumu a inovací. Memorandum uzavře s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, a to konkrétně s Katedrou sociální práce.
- 1 minuta čtení
Chystaná spolupráce potvrzuje společný zájem na podpoře vzdělávacích, výzkumných a inovačních činností, které mají vést k tomu, že obyvatelé hlavního města budou mít zajištěný přístup ke kvalitním a moderním formám podpory a pomoci v různých oblastech sociální práce.
„Memorandem potvrdíme již započatou spolupráci s Katedrou sociální práce a vytvoříme základ pro další společné aktivity obohacující město, poskytovatele sociálních služeb a univerzitní pracoviště. Spolupráci s univerzitou potřebujeme pro přípravu koncepčních a metodických materiálů, vzdělávání nových profesionálů, nebo pilotování nejnovějších metod práce či inovativních nástrojů zajišťování služeb,“ vysvětluje význam memoranda pro město Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.
„Magistrát hlavního města Prahy je pro Katedru sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy významným komunitním partnerem. Perspektiva budoucí spolupráce je předpokladem rozvoje odborného praktického vzdělávání, příležitostí pro společné projektové aktivity, potenciální platformou pro testování a zavádění inovací v oblasti rozličných sociálních témat," komentuje spolupráci vedoucí katedry Kateřina Šámalová.
Předmětem memoranda mezi Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Prahou je systematicky rozvíjet spolupráci v oblasti sociální práce se zapojením organizací, které v prvé řadě zřizuje hlavní město Praha. Cílem je zajistit co nejlepší podmínky pro těsné propojení praxe a akademické výuky a výzkumu.
„V sociální oblasti zatím bohužel není běžné, aby existovala fakultní pracoviště, kde se snoubí praxe s vysokoškolskou výukou a výzkumem, jako je tomu ve zdravotnictví nebo školství. Věřím, že výstupem spolupráce s akademickými partnery by mohla být právě taková dlouhodobá partnerství v podobě excelentních zařízení se statutem fakultních pracovišť,“ dodává radní Milena Johnová.
Dalším bodem spolupráce by měla být také podpora studentů v získávání profesních zkušeností v praxi sociální práce pomocí stáží, dále pak vyhledávání a práce s talentovanými studenty pro specializační témata a podpora výzkumných projektů, které budou mít potenciál pro rozvoj sociálních služeb a sociální práce pro Pražany. V neposlední řadě se spolupráce bude týkat i podpory dalšího vzdělávání pracovníků zapojených organizací a zároveň možnosti uplatňovat jejich zkušenosti ve vysokoškolské výuce.