Praha se chce připojit do mezinárodní sítě měst ICORN, jež pomáhá pronásledovaným spisovatelům a umělcům v nedemokratických režimech
Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili zahájení procesu o připojení do mezinárodní sítě měst International Cities of Refuge Network (ICORN). V té se sdružují města, která chtějí pomáhat spisovatelům a umělcům, jež jsou pronásledováni za vyjadřování svých názorů nebo nápadů prostřednictvím své práce nebo umění, často v zemích s nedemokratickým režimem.
- 1 minuta čtení
Pražští radní schválili zahájení procesu o přijetí do mezinárodní sítě měst pomáhajících spisovatelům a umělcům v ohrožení (ICORN). Program pomáhá spisovatelům a umělcům, kteří jsou ohroženi nebo pronásledováni za vyjádření svých názorů nebo nápadů prostřednictvím své profesionální práce nebo svého umění.
„Mám velkou radost, že se Praha zapojí do projektu celosvětového projektu azylových měst ICORN, který poskytuje ochranu spisovatelům a spisovatelkám, kteří jsou vystaveni pronásledování. Například v Iránu mohou čelit trestu smrti za prosté vyjádření svých názorů. Toto partnerství pro hlavní město nepředstavuje velkou zátěž, neboť můžeme pro realizaci tohoto projektu využívat byt Městské knihovny v Praze. Díky tomu budou mít spisovatelé v Praze možnost dále tvořit v klidu a bezpečí,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.
Síť ICORN je nezávislá organizace, která poskytuje úkryt a bezpečné útočiště spisovatelům a dalším umělcům v nebezpečí. Je určena výhradně těm, kteří prosazují svobodu projevu, snaží se bránit demokratické hodnoty a propagovat mezinárodní solidaritu, a kvůli tomu jsou ve svých zemích pronásledováni. Města zapojená v programu ICORN poskytují dlouhodobé dočasné ubytování těm, kterým hrozí postihy za jejich tvůrčí aktivitu. Od roku 2006 se do programu zapojilo více než 70 měst a více než 200 spisovatelů a umělců zde nalezlo přístřeší. Členství v síti ICORN by zároveň znamenalo rozšíření tohoto programu a zapojení Prahy do sítě měst, která podporují svobodu projevu v zemích s nedemokratickým režimem.
Města následně mohou přijmout umělce a zajistí pro něj či případně jeho rodinu zázemí včetně možného ubytování, dále mu pomohou v integraci, zajištění péče či dalších nezbytných služeb. Předpokládané náklady na členství a činnost Prahy v síti ICORN jsou 600 000 Kč až 700 000 Kč ročně. O finálním připojení do sítě ICORN bude ještě jednat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.