Praha vybrala zhotovitele pro projekt odbahnění a celkové revitalizace vodního díla Hostivař

/Zpráva z 33. jednání Rady hl. m. Prahy 21. září 2010/Odbor ochrany prostředí MHMP připravil k realizaci v rámci dlouhodobého programu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ a v souladu s programovým prohlášením Rady hl. m. Prahy projekt odbahnění vodního díla Hostivař, který bude zásadním krokem k revitalizaci celého území. Na dnešním zasedání městské rady bylo rozhodnuto o výběru nejvhodnější nabídky na zhotovení tohoto díla. Zakázku získá sdružení „Čistá Hostivař“, které je sdružením společností ARKO TECHNOLOGY a. s., PAS PLUS s. r. o. a CZECH CANADA s. r. o.

„Celý projekt vznikl na základě skutečnosti, že přehradní nádrž je téměř na celé ploše zanesena bahnem, což bylo zřejmé i při každoročním podzimním upouštění hladiny. Výška sedimentu se v nátokové části pohybuje od 0,5 do 1 metru, ve střední části se výška sedimentu pohybuje mezi 1-2 metry. Tím se snižuje hloubka vody a dochází k rychlejšímu prohřátí vody, což mimo jiné podporuje i rozvoj sinic. Celkově je v nádrži 197 000 m3 sedimentu s maximální změřenou výškou bahna 2,7 metru. To také negativně ovlivňuje kvalitu vody v nádrži a snižuje o 1/6 retenční možnosti v rámci protipovodňových funkcí nádrže,“ řekl radní Vladislav Mareček, který má v Praze na starosti oblast životního prostředí. „S odbahňováním chceme začít ještě letos, se znovunapuštěním přehrady počítáme v polovině příštího roku,“ dodal radní Mareček.

V souladu se zákonem a Pravidly pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy byl 5. 5. 2010 zveřejněn v Informačním systému o veřejných zakázkách formulář „Oznámení o zakázce“, čímž se zahájilo zadávací řízení na podlimitní veřejnou zakázku „Odbahnění nádrže VD Hostivař“. V otevřeném řízení bylo v dané lhůtě podáno 10 nabídek. Hodnotící komise navrhla vybrat jako ekonomicky nejvýhodnější nabídku Sdružení Čistá Hostivař, která odbahnění provede za cca 76 mil. Kč (cena včetně DPH).

Detaily projektu:

Projekt odbahnění vodního díla Hostivař řeší vyčištění celé plochy dna od přeronové hrázky po hráz. Do dubna 2010 bylo provedeno snížení hladiny vody tak, aby cca 1/3 plochy dna byla obnažena a bahno mohlo začít vysychat. Před zahájením prací byly v sedimentu prohnuty stružky k zajištění rychlejšího odvodnění. Samotné odbahnění je rozděleno na dvě části – horní a dolní úsek. V horním úseku budou práce zahájeny ještě na podzim 2010 a předpokládá se odtěžení cca 55 000 m3. Zároveň dojde k úplnému vypuštění nádrže, které bude zakončeno výlovem ryb. Následně dojde k odbahnění v dolním úseku stavby. Součástí projektu je i realizace revitalizačních prvků. V horní části nádrže, která je z biologického hlediska hodnocena jako nejcennější, budou zřízeny dva ostrůvky s oblázky určené pro hnízdění ptáků a jeden malý mokřad pro rozvoj obojživelníků. Na pravém břehu nádrže bude provedena rekonstrukce břehového doprovodu. Na některých příhodných lokalitách budou odstraněny u nás nepůvodní akáty a budou nahrazeny novými porosty vrb a olší. Na levém břehu bude provedeno lokální zpevnění břehů z kamenného záhozu. Lokální zpevnění břehů bude provedeno i v dolní části levého břehu před přelivným objektem. Po dokončení odvozu sedimentu a likvidaci provizorních komunikací dojde opět k napuštění nádrže na provozní hladinu. Stavba bude financována z rozpočtu hl. m. Prahy.

 

V Praze 21. 9. 2010

 

 

Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.

21. září 2010
21. září 2010