Pražská záchranka chystá nový projekt
Důležitý projekt na ochlazování oživovaných pacientů představila veřejnosti Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - územní středisko záchranné služby (ZZS HMP-ÚSZS). Připravila také zajímavou analýzu výjezdů do stanic metra a hypermarketů a ukázala ročenku shrnující činnost a výsledky pražské záchranky za rok 2007.
- 3 minuty čtení
Důležitý projekt na ochlazování oživovaných pacientů představila veřejnosti Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - územní středisko záchranné služby (ZZS HMP-ÚSZS). Připravila také zajímavou analýzu výjezdů do stanic metra a hypermarketů a ukázala ročenku shrnující činnost a výsledky pražské záchranky za rok 2007.
Směrnice, které určují pravidla pro resuscitaci, t.j. obnovení činnosti organismu po jeho kolapsu například při zástavě srdce, doporučují po úspěšném znovurozběhnutí srdeční činnosti mírné podchlazení pacienta na teplotu 32 až 34 stupňů Celsia. „Hlavní důvodem je snížení metabolických nároků mozkových buněk, které ‚přežily‘ po zástavě oběhu, a tím umožnění jejich rychlé regenerace,“ vysvětlil ředitel ZZS HMP-ÚSZS Zdeněk Schwarz.
Inspirací při řešení tohoto problému byli pro pražskou záchranku vídeňští kolegové, kteří začali používat speciální kostky na chlazení s grafitovou náplní. Ale tento způsob je velmi nákladný, jedna resuscitace přijde zhruba na 35 000 korun. „Přišli jsme proto s jiným řešením, které snižuje náklady na přibližně tisíc korun. Budeme používat gelové obklady, které ochladíme na teplotu kolem čtyř stupňů Celsia. Dva větší obklady bude mít pacient pod zády a na přední straně hrudníku a břicha, dva menší v oblasti třísel. Posledními dvěma budeme chladit krční tepny, které vedou krev do mozku,“ popsal nový postup ředitel Schwarz. K tomuto účelu musí nyní pražská záchranka vybavit vozidlo Inspektora provozu malou chladničkou, ve které se budou gelové obklady udržovat v požadované teplotě. Inspektor provozu přijíždí ke každé zástavě oběhu a zároveň přiváží i speciální přístroj AutoPulse, který zajišťuje nepřímou srdeční masáž. Zdravotničtí záchranáři se také dohodli s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) a s koronární jednotkou II. interny Všeobecné fakultní nemocnice, kterým budou tyto pacienty předávat.
Ročenka a zásahy v metru a hypermarketech
Představená ročenka pestrým a vyčerpávajícím způsobem prezentuje činnost pražské záchranky nejen v uplynulém roce. „Její záběr je trochu širší, protože zdravotničtí záchranáři vloni oslavili stopadesáté výročí svého vzniku. Proto jsou v ročence zmíněny i doprovodné akce, jako byla Konference o přednemocniční péči s mezinárodní účastí nebo výstava současné i historické techniky zdravotnických záchranářů,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence provoz ZZS HMP spadá.
Podrobné rozdělení zásahů podle diagnóz, přehled vozového parku, údaje o nasazení Letecké zdravotnické záchranné služby nebo přehled vývoje počtu zaměstnanců, to jsou jen některé z informací, které ročenka obsahuje. Zájemci si ji mohou prohlédnout na webových stránkách ZZS HMP na adrese www.zzshmp.cz, kde ji najdou pod záložkou dokumenty.
Kromě ročenky přišli zdravotničtí záchranáři se zajímavou analýzou, kde poprvé záchranka zhodnotila četnost výjezdů do stanic metra a hypermarketů. Překvapivě se ukázalo, že se nejedná o malá čísla. „K zásahům ve stanicích metra jsme vyjížděli vloni v téměř dvou tisících třech stech případech, takže v průměru šestkrát denně,“ informoval ředitel Schwarz. Ani 829 výjezdů do hypermarketů není zrovna málo a potvrzuje se, že nákupní zóny se postupně stávají důležitými společenskými centry. Jak v metru, tak v hypermarketech záchranáři často zasahovali například při pádech ze schodišť a eskalátorů, které bývají problémem hlavně u seniorů.
Přílohy | |
---|---|
Příloha 1: Zásahy ZZS HMP-ÚSZS ve stanicích metra v roce 2007 Příloha 2: Zásahy ZZS HMP-ÚSZS ve hypermarketech v roce 2007 |
V Praze 25.6.2008
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.