Pražské asistenční centrum pro uprchlíky

15. 3. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, FTV Prima, spol. s r.o., Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Migrační vlna z Ukrajiny pokračuje. Podle odhadů se v Česku naplní kapacita pro příjem běženců do dvou až tří týdnů.

Moderátor:

Největší nápor prchajících před válkou eviduje hlavní město. Aktuální situaci teď okomentuje pražský primátor Zdeněk Hřib. Dobré ráno.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Dobré ráno.

Moderátor:

Pane primátore, tak nemůžeme začít jinak než aktuálními čísly. Kolika uprchlíkům už byla udělena přibližně víza a kolik běženců je v Praze v tuto chvíli zaregistrováno?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak v tuto chvíli ta situace se má tak, že my počítáme dohromady Prahu a Středočeský kraj. V Praze a ve Středočeském kraji je to nyní přes 60 tisíc lidí, kteří byli zaregistrováni, prošli tím procesem a mají ty víza o strpění. Kdybych měl brát jenom samotnou Prahu, tak to je něco přes 30 tisíc. Ale ty regiony fungují dohromady a je potřeba to takto vnímat.

Moderátorka:

Jak hodnotíte fungování centra na Vyšehradě a s jakými problémy se musíte potýkat?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak to centrum na Vyšehradě funguje velmi dobře. Vlastně od začátku té krize tam bylo odbaveno k té poslední půlnoci 36 tisíc lidí. To znamená lehce nadpoloviční většina všech těch, kteří jsou už zaregistrovaní v těch dvou krajích, Praze a Středočeském kraji. I to asistenčním centrum v Kongresáku na Vyšehradě máme vlastně společné pro Prahu a Středočeský kraj. Ještě jsou tady jiná registrační místa, ať už ty standardní expozitury odboru azylové a migrační politiky v Praze nebo ve Středočeském kraji nebo Středočeský kraj má další menší asistenční centra, tuším třeba v Příbrami nebo v Kutné Hoře.

Moderátor:

Co teď aktuálně musíte v rámci pomoci řešit? Co za priority považujete v rámci přijímání uprchlíků?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak my řešíme v tuto chvíli především na platformě hejtmanů, Asociace krajů především tu roli státu. To znamená to, kolik by stát měl proplácet na financování nebo na úhrady těch ubytování nejrůznějších druhů. Ať už je to to nouzové přístřeší v tělocvičnách nebo nějaké hromadné ubytování v ubytovnách a penzionech. Anebo to ubytování v rodinách, které by mělo být ten příspěvek dostatečně motivační na to, aby ty předchozí dvě hromadné ubytování nebo nouzové přístřeší byly pokud možno využívány co nejméně. Další rolí státu z mého pohledu je naprosto jednoznačně nějaká materiální podpora. To znamená zajištění třeba hmotných rezerv obsahujících lehátka nebo spacáky a podobně. Takhle je postavený krizový zákon, takto je postaveno krizové plánování. Čili tyhlety věci se musí řešit nutně na úrovni státu. A poslední věc, která se musí řešit na úrovni státu, je určitá koordinace, kam spadá jak relokace těch uprchlíků mezi jednotlivými kraji, protože je naprosto jasné, že nemohou všichni být ubytovaní v Praze a Středočeském kraji, byť tam velká část z uprchlíků směřuje, ale jedná se třeba i o nějakou roli v oblasti IT systémů. My prostě potřebujeme sdílet ty informace o těch lidech napříč různými úrovněmi samospráv, města, obce, kraje i s těmi státními úřady. Potřebujeme mít někde evidováno, jakého povolání je ten člověk, abychom mohli zvládnout zorganizovat třeba tu školní výuku a podobně. Potřebujeme mít kontakt aktuální na něj, vědět, kde ten člověk je ubytovaný, v jakém typu ubytování je a tak podobně.

Moderátorka:

Nabídka ubytování od soukromníků už není nijak velká. Jaká částka by je podle vás motivovala?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

No tak co se týče toho ubytování v rodinách, tak tam by určitě mělo být nastaveno ta částka tak, aby to bylo motivační, aby třeba mohli i někteří lidé tím vyřešit třeba to, že mají velký dům, platí tam teď hodně za energie, tak aby prostě mohli si tímhle způsobem získat třeba nějaký příjem navíc, který by jim ten problém vyřešil. To by, si myslím, bylo ideální. Ale toto je stejně jako všechny ty věci, které jsem vyjmenoval před chvílí, koordinační role, role materiálové podpory. I to financování je jednoznačně rolí státu. A ještě bych přidal jednu věc a to je to, že jsme zjistili vlastně včera, že stát zatím neuvolnil všechny kapacity pro ubytování, které by uvolnit mohli. Mám na mysli dokonce i nějaké poslanecké ubytovny někde v regionech. To jsou záležitosti, které z mého pohledu už dávno by měly být uvolněny a využívány. Byť tedy v Praze jich asi moc nebude. Ale těm ostatním krajům by to určitě mohlo pomoci. A oni by potom byli ochotnější přijmout třeba nějaký autobus uprchlíků z Prahy.

Moderátor:

Vy už jste zmínil, že co se týče Prahy a Středočeského kraje, tak je zaregistrováno zhruba 60 tisíc uprchlíků, 30 tisíc pro Prahu. Tak kdy podle vašich odhadů bude kapacita Prahy, co se týče příjmu uprchlíků, naplněna?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak vedla se diskuse včera a určitě se povede i se státem na tom, že jak by měla být stanovena ta takzvaně, řekněme, směrná čísla. To znamená, o kolik uprchlíků by se v to, řekněme, asistovaném ubytování nebo nějak dotovaném ubytování měl postarat každý kraj. Za mě je klíčové, aby do těch čísel byly započítány všechny druhy ubytování. To znamená nejenom o nouzové přístřeší v tělocvičnách, nejenom to hromadné ubytování v penzionech a ubytovnách, ale právě i to ubytování v těch rodinách. Protože i tito lidé budou vyžadovat nějakou infrastrukturu ve smyslu třeba škol, školek. Ten kraj se o ně musí nějakým způsobe postarat. To znamená, z mého pohledu ta směrná čísla musí být jednoznačně stanovena i včetně těchto lidí, kteří budou ubytováni v tom, řekněme v těch rodinách.

Moderátor:

Pane primátore, vy už jste to nastínil. Jedna věc mě ještě zajímá. Jak se tedy daří přerozdělování uprchlíků v rámci krajů? My jsme slyšeli od Víta Rakušana, ministra vnitra, že je potřeba nastolit právě to přísnější rozdělování, přerozdělování, tak jak by to mělo fungovat do budoucna? Jaké informace máte?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

No tak bohužel musím říct, že to funguje aktuálně s takovým jako střídavým úspěchem. Já si pravidelně volám s hasiči, kteří řeší to ubytování, případně tu možnost a relokace, jak na hlavním nádraží, tak v Kongresovém centru. Někdy to jde, někdy ostatní kraje jsou ochotné přijímat. Někdy potom přijde pokyn z ústředí, že už další relokace není možná. Pak se nám ti lidé nahromadí v Kongresovém centru, sedí tam na židlích třeba den. Potom tedy se ta ochota trošku zvýší. Takže zase se ta situace změní. Uprchlíci relokováni jsou. My bychom tady opravdu potřebovali nějaká jasná pravidla. Ale já myslím, že ochotu těch ostatních krajů by určitě zvedlo to, kdyby byly konečně stanoveny nějak jednoznačně a jasně ty úhrady za to proplácení toho ubytování. A kdyby to nebylo na úrovni nějakých 180 korun, ale výš, protože to by potom uvolnilo ubytovací kapacity v regionech a potom pochopitelně by ty ostatní kraje třeba neměly ten problém akceptovat ten další autobus s uprchlíky, protože je budou mít kde ubytovat. To je teď největší problém.

Moderátor:

Hostem Nového dne byl primátor Prahy Zdeněk Hřib. Díky a na shledanou.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Děkuji. Na shledanou.

 

15. března 2022
15. března 2022