Pražské klenoty-článek primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, čísle březen 2007

Karlův most - v poslední době jedno z nejvíce skloňovaných jmen. Veřejnost, ať už odborníci, anebo obyvatelé Prahy a její návštěvníci, byla pobouřena neskutečným vandalismem - odstřižením části hebrejského nápisu ze sousoší Svatého Kříže, známého také jako Kalvárie. Smutný a šokující příběh měl tentokrát šťastný konec - bronzový artefakt našli potápěči pražské poříční policie na dně Vltavy a restaurátoři už pilně pracují na obnově celého nápisu.

Listy hlavního města Prahy | 5.3.2007 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MUDr. Pavel Bém

Pražské klenoty

Karlův most - v poslední době jedno z nejvíce skloňovaných jmen. Veřejnost, ať už odborníci, anebo obyvatelé Prahy a její návštěvníci, byla pobouřena neskutečným vandalismem - odstřižením části hebrejského nápisu ze sousoší Svatého Kříže, známého také jako Kalvárie. Smutný a šokující příběh měl tentokrát šťastný konec - bronzový artefakt našli potápěči pražské poříční policie na dně Vltavy a restaurátoři už pilně pracují na obnově celého nápisu. Nebyl to první případ „útoku“ na Karlův most a i přesto, že celou památku má v pronájmu Sdružení výtvarníků, bylo nezbytné zasáhnout. Nasazení většího počtu strážníků, posílení a modernizace kamerového systému, který bude v permanenci i mimo hlavní návštěvní dobu. To jsou bezprostřední kroky, které jsme podnikli vzápětí po této nejen pro mě nepochopitelné události. Nechceme také otálet s projektem výměny originálů soch za jejich kopie. Milovníci autentické historie se ale nemusí bát. O nic nepřijdou - původní sochy budou umístěny v Lapidáriu vedle již sňatých a nedozírné památkové hodnoty zůstanou uchovány pro děti našich dětí a další generace.

Současně odstartovala jedna z největších záchranných rekonstrukcí v Praze. „Léčba“ Karlova mostu, tak významného a náročného pacienta, si zaslouží ojedinělý přístup. Dlažba, kamenné zábradlí, nová izolace proti vodě, nové plynové rozvody a plynové osvětlení, to jsou složky chorobopisu. Že přesto půjde o „léčení ambulantní“, není žádným tajemstvím. Náš národní poklad zůstane po celou dobu své rekonstrukce přístupný veřejnosti, vždyť Karlův most je také letos hlavním pražským oslavencem a neumožnit návštěvníkům pomyslnou gratulaci k jeho 650. narozeninám je přinejmenším nezdvořilé. Oslavy se chystají na začátek prázdnin na Kampě, Novotného lávce a v blízkém okolí.

„Léčebnou kúru“ potřeboval ještě další národní poklad - Langweilův model Prahy, patrně jedno z nejkurióznějších děl, které je rodinným stříbrem Muzea hlavního města. Dva tisíce objektů v detailní podobě přibližuje historické jádro Prahy 30. let 19. století. Téměř polovina z nich už dnes neexistuje a model je jejich jediným svědkem. Pomohl památkářům a architektům a třeba zahrady Pražského hradu tak můžeme obdivovat v původní kráse. Jeho převedení do digitální trojrozměrné podoby bylo se souběžnou rekonstrukcí naprosto prvořadé. Umožní pohled přímo do ulic staré Prahy a přiblíží takové podrobnosti jako nápisy na náhrobcích židovského hřbitova nebo domovní znamení. Už za rok touto dobou vyrazí návštěvníci muzea na virtuální procházku málem zapomenutým městem. Langweilův model je světový unikát a jeho digitální omlazení jistě přinese zaslouženou publicitu v zahraničí. Praha se tak stane jedinou metropolí na světě, která bude mít svůj historický virtuální model v takovém rozsahu a detailech. Opět bude potvrzena skutečnost, kterou nám mnohá světová města závidí: Praha se svou kulturní nabídkou nemá ve světě téměř konkurenci. Nesmírně mě tento fakt těší a jsem na něj hrdý! A věřím, že vy také. 

 

 

10. března 2007
10. března 2007