Pražské věže s Karlem IV.
Desátá hra Pražské věže se bude konat v pondělí 19. září 2016 od 18 do 23 hodin. Navštívíte rotundu, Zlatou uličku, dům U zvonu, mostecké věže Karlova mostu a Mikulášskou zvonici a večerní a noční atmosféra navodí zvláštní pocit tajuplnosti. Čeká vás množství hádanek a úkolů.
- 1 minuta čtení
Akce je určena pro rodiny s dětmi, studenty, obyvatele Prahy a návštěvníky města.
Startuje se tradičně na nádvoří Novoměstské radnice, soutěžící se pohybují podle mapy z 19. století, na věžích plní historické, vědomostní a „rozhlížecí“ úkoly. V cíli na Novoměstské radnici čeká úspěšné hráče odměna. Akce se koná za podpory hl. m. Prahy.
Hra vás zavede do doby Karla IV. Na Pražském hradě buduje Karel IV. novou trojlodní katedrálu, střechy dvou hradních věžích nechává pozlatit. V roce 1348 se osobně účastní položení základního kamene Nového Města. „Král římský a český položil základní kámen a založil Nové Město pražské a dal vystavět velmi pevnou hradbu s branami a převysokými věžemi od hradu Vyšehradu až na Poříčí“, popisuje Beneš Krabice z Weitmile. Nová hradba má při své délce 3,5 kilometru 21 hranolových věží a byla zbudována během neuvěřitelných dvou let. Praha se za vlády Karla IV. stává městem kostelů a chrámů. Ve 14. století stálo v Praze 104 svatyní. Panovník zve do svého sídelního města příslušníky nejrůznějších mnišských řádů a podporuje výstavbu jejich klášterů a svatostánků. I když se do dnešních dob většinou nezachovaly ve své původní podobě, do mnohých se podíváme a vydáme se společně po stopách Otce vlasti, Karla IV. Mapa z roku 1885 je z doby vlády císaře Františka Josefa I., z doby, kdy přes Karlův most jezdila koňka, z doby, kdy již tři roky svítily v Hybernské ulici Křižíkovy obloukovky. V té době byla Praha jen o málo větší než na sklonku života Karla IV., Vysočany, Smíchov, Vinohrady ani Vršovice tehdy nebyly součástí Prahy.
Web akce www.prazske-veze.cz, zde jsou bližší informace a přihlášky.