Předražené tendry jsou připravené dokonale. Těžko je zrušíme, říká náměstek primátora

iHNed.cz | 14.3.2012 | Rubrika: zpravy.ihned.cz | Strana: 0 | Autor: Marek Pokorný | Téma: Pavel Richter

Praha udělala audit stavebních zakázek a zjistila, že jsou předražené v průměru o 60 procent. I když ještě nebyl vyhlášen vítěz, jsou tendry jen těžko vypověditelné. Paradoxně kvůli tomu, že se zpřísnila pravidla, aby se nepodvádělo.

Až o šedesát procent jsou předražené zakázky v Odboru městského investora hlavního města Prahy, říká náměstek primátora pro infrastrukturu Pavel Richter.

Město již koncem roku - poté, co se změnila koalice na pražské radnici - pozastavilo podepisování nových smluv a zadalo si audit vybraných zakázek. Při třech z nich v celkové výši 360 milionů kontroloři zjistili, že skutečná cena zakázek měla být o 132 milionů nižší. Auditoři přitom prozkoumali jen malou část z celkového počtu 22 zakázek ve výši 2,5 miliardy korun. “Hrajeme celkem o miliardu korun,“ říká Richter.

Co se zakázkami budete dělat?

Ty zakázky jsou zatím ve fázi výběrového řízení, kdy je všichni podali, a nebyl vyhlášen vítěz. Protože si myslíme, že to je závažná skutečnost, dali jsme pokyn právníkům, aby připravili materiály na zrušení těchto výběrových řízení.

Kdy by to mělo být?

Problém je, že ty soutěže byly po právní stránce připraveny tak dobře, že se nedají úplně jednoduše zrušit.

Proč?

Vysvětlovali mi, že historicky se děly lumpárny a když nevyhrál ten správný, tak se výběrová řízení rušila bez racionálních důvodů. Takže proto byla udělána taková opatření, aby ta soutěž nešla jen tak jednoduše zrušit.

Takže jak je chcete zrušit, když jsou udělané tak "dokonale"?

Doufáme, že to půjde. V tuto chvíli budou právníci ty materiály připravovat tak, aby se ty soutěže zrušily.

Jakým způsobem probíhaly ty soutěže?

Problém je to, že většina těchto zakázek byla v režimu takzvaně sektorového zadavatele (při něm jsou vyšší limity pro zadání zakázky bez otevřené soutěže - pozn. red.), ze kterého vyplývá, že lze udělat užší výběrové řízení. To znamená, že se oslovilo dvacet firem, které byly vyzvány k účasti a z nich se vylosovalo pět, které byly vyzvány k předložení nabídky.

A při tom losování - byly nějaké nápadné výsledky, třeba že se opakovaly stejné firmy?

Ne, těch zakázek bylo vypsáno celkem 22 a působí to velmi normálním dojmem. Není to o tom, že by vyhrávalo pět firem dokola, na první pohled se vyhrává velmi férově.

Vy mluvíte o dvou a půl miliardy. To jsou zakázky, kde už byl i vyhlášen vítěz a staví se?

Ne. To jsou vysoutěžené zakázky, kde nebyl vyhlášen vítěz.

To jsou ty, které nechali primátor Svoboda a nový šéf OMI pozastavit?

Ano, tato výběrová řízení v tuto chvíli stojí a snažíme se s nimi nějak hospodařit, abychom se nemuseli stydět.

Jak si vysvětlujete, že mohlo dojít k tak vysokému předražení?

Nevím, co se k tomu dá říct. Spekulujte spíš vy. Já svůj úkol vidím v tom, aby Praha tyhle věci nedělala. Musíme všechno opravit, to je rok práce pro ten odbor, rok dělali na něčem, co je špatně. My nastavíme ty parametry nově, vše musíme poupravit. Bude práce i se stavebními firmami, které si budou stěžovat a vyhrožovat, že nás dají k soudu.

O jaké firmy jde?

Raději vám je zatím neřeknu, mohl by být problém. To řízení zatím není uzavřeno.

Ale neměl by být problém říct jména firem, které v losování uspěly a mohly podat nabídku.

Zatím nechci říct jméno žádné firmy. Je mi už nyní jasné, že se těší jejich právníci, protože velmi pravděpodobně dostanou zakázky, aby nás rozstříleli na hadry. Tak jim nechci nabíjet.

Můžete popsat, jak vůbec ty zakázky byly předraženy?

Ten systém prodražení byl trojí. Je úřad racionalizace ve stavebnictví a ten sleduje obvyklé ceny stavebních prací a vydává jejich ceník. Oproti němu to bylo předražené o 11 a třeba i o 15 procent. Jenže už tyto ceny jsou superdrahé, za ty se v byznysu nestaví.

Ceník je tedy nereálný?

Ten ceník má určité zpoždění, protože vyhodnocuje zpětně ceny. A mezitím trvale klesají ceny stavebních prací. V současné době je reálná cena o 15 až dvacet procent nižší. A třetí věc je ta, že tam byly větší počty jednotek ve výkazu výměr.

Jak konkrétně?

Místo tisíce kubíků zeminy bylo například 1500 kubíků. Nemůžu říct, že to bylo viditelné na první pohled. Když naši předchůdci dělali kontrolní rozpočty, tak celý ten výběr, který byl v tom projektu, ocenili a zjistili, že tam byl rozdíl do deseti procent. To nikomu nestálo za to řešit. Když jsme ale skutečně vzali tu projektovou dokumentaci a nechali jsme si udělat svůj výkaz výměr, tak toto vypadlo.

Tedy vy jste znovu přepočítali...

...ty tři projekty. Proto to také tak dlouho trvalo. Celé tři měsíce.

Někdo ale za ty nadsazené výměry prací může...

Ten výkaz výměr dodávala stavební firma a je součástí projektové dokumentace, kterou vyhotovil externí subdodavatel pro Odbor městského investora. Jsou to externí projekční kanceláře, které tyto služby dodávají.

A můžete říct jejich jména?

V tom auditu nejsou uvedeny a já je nevím.

A kdo nese odpovědnoat na magistrátu? Bude za to někdo potrestán? Bývalý primátor Pavel Bém říká, že to byly zakázky, připravené za éry primátora Svobody.

Hází to na Svobodu, ale ta odpovědnost jde za ním. Celý ten systém a veškeré podklady, které byly, byly vyhotovovány za starého vedení magistrátu. Tedy primátora Béma a tehdejšího šéfa Odboru městského investora Jiřího Tomana.

 

14. března 2012
14. března 2012