Předseda MOV Rogge své plány na redukci OH objasnil v Praze - Právo 7.7.2003
Plány na redukci gigantismu her, s nimiž nastupoval do funkce předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, dostaly po pražském zasedání konkrétnější podobu.
Belgický funkcionář si chválil zejména zprávu studijní komise, která dala delegátům MOV 119 podnětů, jak omezit nezdravé bujení her. "Na prvním místě stále zůstanou sportovci, a ani diváci prostřednictvím médií by o nic přijít neměli," vypočítával Rogge. V dějištích her je ale podle předsedy nutné zredukovat počty sportovišť. "Další možností je také spojovat sportovní odvětví, aby sportoviště byla využívána společně. Stadióny pro jeden sport jsou přílišným luxusem," řekl na závěrečné tiskové konferenci v pražském hotelu Hilton šéf MOV.
Větší podíl peněz z televizních práv
Ekonomický stav olympijské organizace je nadmíru dobrý, přesto se pražští delegáti rozhodli MOV ještě přilepšit. Na olympiádě v Aténách připadne MOV plných 51 procent z televizních práv, oproti tradičním čtyřiceti, a podíl organizátorů se tak zmenší ze šedesáti na 49 procent. Rogge to ale považuje za logické. "Za televizní práva se platí neustále více peněz a může se stát, že pořadatelský výbor dostane částku, která je mnohem větší, než jakou potřebuje na průběh her," snažil se přesvědčit novináře. "My naopak budeme lépe podporovat olympijské hnutí," našel si hned důvod. Na pražském zasedání zaštítili delegáti sjednocení boje proti dopingu, když byl přijat kodex, který sestavila Světová antidopingová agentura. Roggea ovšem zlobí, že vlády jednotlivých národních olympijských výborů nespolupracují, jak by měly. "Poměr peněz vložených do boje proti dopingu měl být půl na půl," rozčílil se Rogge. "MOV je připraven svou část okamžitě poskytnout, jenže vlády se k problému stavějí neochotně a nezodpovědně. Deset miliónů dolarů ročně od dvou set národních vlád přece není tak šílená částka," tázal se Belgičan.
Praha? Zeptejte se až za pár let
Pražský kongres označil předseda za věcný a zdůraznil, že počet členů pléna MOV se do roku 2007 sníží ze 126 na 115 členů. Belgičan by zároveň chtěl, aby v nejvyšším olympijském orgánu pracovalo více žen. Zájem Prahy o pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020, který ve čtvrtek ohlásil primátor Pavel Bém, považuje šéf MOV za dobrou zprávu. "Vítáme, když je více kandidatur. Důležitá je ale důvěryhodnost a nyní samozřejmě nejsem schopen posoudit, co všechno se v Praze odehraje a zda skutečně předloží kandidaturu. Zeptejte se mě za pár let, já rád odpovím," řekl Rogge.
7. července 2003
7. července 2003