Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta: Kampaň proti dezinformacím o cizincích

Plakat - Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta
Autor : Integrační centrum Praha o.p.s.

informační kampaň "Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta" Integračního centra Praha o.p.s. má zvýšit informovanost českých občanů o životě cizinců v České republice. Kampaň tak reaguje na stále se zvyšující množství dezinformací, jimiž je mediální a veřejný prostor zaplaven.

  • 1 minuta čtení

Dezinformace patří mezi jedny z největších hrozeb současné globální společnosti. Prostřednictvím moderních technologií se totiž často šíří mnohem rychleji, než ověřená fakta a pravdivé údaje. Jedním z dezinformačních témat jsou cizinci, kteří se stávají cílem různých manipulací, předsudků a lží. Kampaň „Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta“ ukazuje, jak takové předsudky vznikají a jak snadno se šíří.

Kampaň je tvořena informačními plakáty a videospoty, ve kterých jsou předsudky znázorněny coby animované příšerky, které mezi jednotlivci přeskakují a našeptávají jim různá zjednodušující a zobecňující tvrzení o cizincích. „Ve videích rozhodně nechceme nositele předsudků urážet. Smyslem je diváky inspirovat k tomu, aby si fakta ověřovali před tím, než napíší příspěvek na sociální sítě nebo přepošlou řetězový email,“ vysvětluje koordinátorka projektu Jekaterina Gazukina. Za tímto účelem vznikl informační web www.atlaspredsudku.cz, který nabízí návštěvníkům možnost otestovat si svou "imunitu" vůči dezinformacím, nahlédnout do galerie nejčastějších předsudků a získat ověřená fakta.

Za kreativním řešením informační kampaně i její samotnou realizací stojí agentury Goodkin a AZN kru., jejichž týmy mají s problematikou integrace cizinců bohatou zkušenost. „Téma dezinformací je pro nás velmi důležité, o to více, že já sám jsem přišel do Česka z bývalé Jugoslávie v devadesátých letech, kdy vnímání cizinců nebylo tak kontroverzní, jako je tomu nyní,“ komentuje svou motivaci pro tvorbu kampaně Mladen Grebo, komunikační stratég reklamní agentury Goodkin.

Kampaň bude v online prostoru a v ulicích hlavního města Prahy i krajských měst k vidění do 7. března 2021. Následně na ni ve školním roce 2021/2022 naváží speciálně vytvořené workshopy pro druhý stupeň základních škol a studenty středních škol.

Integrační centrum Praha je obecně prospěšná společnost, která byla založena Magistrátem hl. m. Prahy v roce 2012. Účelem organizace je napomáhat bezproblémovému soužití cizinců s většinovou populací prostřednictvím poskytování bezplatných služeb – právního a sociálního poradenství, kurzů českého jazyka, tlumočení, doprovodů do institucí či pořádání vzdělávacích seminářů a kulturních akcí.

Kampaň i připravované workshopy jsou financovány Evropskou unií a Ministerstvem vnitra České republiky.

 

25. února 2021
25. února 2021