Přesun pražského asistenčního centra
14. 4. 2022, Televize, ČT1 - další pořady, ČT1, ČESKÁ TELEVIZE, Zdeněk Hřib
Moderátorka:
Praha má ode dneška asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Nahradilo dosavadní v Kongresovém centru, odkud se muselo stěhovat kvůli přípravám českého předsednictví EU. Během něj se totiž právě na Vyšehradě bude konat řada akcí. Kapacita nového centra ve Vysočanech bude o něco menší. Podle primátora Zdeňka Hřiba to ale není problém. Vzhledem k současným nižším počtu příchozích Ukrajinců. Ke zmíněnému centru už se zdravím kolegyni Kateřinu Trnkovou. Kateřino, dobré ráno. To centrum je otevřené teprve pár minut. Tak dorazili tam už nějací lidé?
Kateřina Trnková, redaktorka:
Pěkné ráno z pražských Vysočan. Ano, dorazili. Máme tady sami také stojíme několik minut a v tuto chvíli, tedy překvapilo mě to, ještě před chvílí, když jsem se otáčela, tak byla fronta až ven. V tuto chvíli už ti lidé zmizeli dovnitř. Jak to tam konkrétně vevnitř vypadá, tak na to už se budu teď moci zeptat pražského primátora Zdeňka Hřiba, který stojí v tuhle chvíli vedle mě. Pěkné ráno, pane primátore.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobré ráno.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Vy jste sám také před pár minutami byl vevnitř nahlédnout v tom nově otevřeném asistenčním centru a dorazil jste sem na rozhovor za námi. Jak to tam teď vypadá? Kolik tam v tuhle chvíli podle vás tedy čeká na odbavení ukrajinských uprchlíků?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak teď se otevřely vlastně ten vstupní brána. To znamená teď všichni, co čekali tady před osmou hodinou venku, jsou teď už uvnitř a sedí tam buďto v čekárně anebo už procházejí tou procedurou.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Moderátorka ve studiu zmiňovala, že asi možná tím hlavním důvodem stěhování je to, že se blíží české předsednictví Evropské unii a že zkrátka je potřeba uvolnit ty prostory Kongresového centra na Vyšehradě pro ty související akce. Je to jediný důvod nebo hlavní důvod anebo třeba i stěhování sem přinese nějaké přímo výhody?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Je to vesměs, dá se říct, jediný důvod, proč vlastně přenášíme to asistenční centrum z Kongresáku sem. Musíme ho uvolnit, aby tam se mohl vrátit ten život do normálních kolejí, mohly tam probíhat ty kongresy a příprava na české předsednictví, které vlastně bude v té druhé půlce roku.
Kateřina Trnková, redaktorka:
A přináší tenhle prostor nějaké výhody třeba z hlediska lokality nebo z jiného důvodu?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Já myslím, že lokalita je asi dost podobně vzdálená od metra, takže ta lokalita, předpokládám, nebude nějaký ani problém, ale není to ani nějaké extra vylepšení. Důležité tady na tom baráku je to, že tam je více místností, takže ten provoz uvnitř lze trochu lépe zorganizovat. Je to trochu pohodlnější. Jinak dá se říct, že kapacita míst k sezení, čekárny je tady trochu menší, respektive zhruba poloviční, ale na druhou stranu zase díky rozložení toho domu jsme schopní navýšit případně ten počet odbavujících přepážek, a to o zhruba nějakých 60 %. To znamená, že teoreticky tady by se to zvládlo to odbavení dělat rychleji, když by bylo potřeba. Já teda doufám, že už nebude, že se nebudeme dostávat přes tu špičku 3 700, co byla v Kongresáku. A že spíš tedy počet přicházejících uprchlíků se bude postupně snižovat.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Právě na tu organizaci, kterou vy jste zmiňoval, těch služeb jsem se taky chtěla ptát. Ukázaly třeba zkušenosti právě z Vyšehradu, že jste si na základě nich řekli, tady potřebujeme tohle dělat jinak, tohle dělat jinak, jinak si to už od začátku nastavíme, ty procesy.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Určitě jsme se snažili využít těch zkušeností, které máme z Kongresáku. Ta věc, co je tady třeba nově, je to, že je tady speciální pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra blízko vchodu, na kterém se dají řešit speciální záležitosti, typu jenom přehlášení pobytu a podobně. To byly věci, které jsme na původním asistenčním centru řešit nemohli. Museli jsme je odkazovat na standardní pracoviště, které byly někde úplně jinde ve městě. Takže teď to mohou vyřešit i ti, co sem, dalo by se říct v uvozovkách, jako zabloudí, aniž by potřebovali ten prvotní kontakt. Podobně je to s tou možností, je tady pohodlnější možnost pro konzulát ukrajinský, který potřebuje vyřídit s těmi lidmi nějaké záležitosti. A pohodlnější zázemí pro Český červený kříž. A také je tady už využíván takový velice sofistikovaný orientační systém, že jsou tady takové barevné čáry na zemi, které navádějí ty lidi po budově tam, kam potřebujou. Buďto tedy dovnitř s tou procedurou anebo třeba ven právě k východu.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Taky jsme slyšeli, že kapacita odbavených běženců za den by tady měla být o něco menší, než byla na Vyšehradě. Tak jak to právě ve srovnání s Vyšehradem tady bude?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak my jsme teďka někde okolo 600 za den. Pevně doufáme, že ten počet vlastně bude klesat. Doufám, že nebudeme muset vůbec testovat horní limity téhle budovy. Je pravda, že v Kongresáku jsme měli nějakých 1 800 židlí na sezení v čekárně, tady jich je významně méně, je to asi 800 židlí. Ale na druhou stranu dokážu si představit, že by se zvýšil ten v uvozovkách průtok. To znamená, přidaly by se přepážky, a pak by to mohlo fungovat rychleji. Ale já opravdu pevně doufám, že do téhle situace se už znovu nedostaneme. Naopak tak jak jsme postupně klesali s počtem přicházejících uprchlíků, tak že to bude klesat i nadále.
Kateřina Trnková, redaktorka:
A bude tedy i personálně provoz této budovy méně náročný?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
My si slibujeme od toho, že do budoucna by mělo být možné snížit ten počet lidí, kteří tady zajišťují tu proceduru a počet dobrovolníků. Ale teď na ty první dny je to dělané tak, že je to stejný počet personálu, jako byl v asistenčním centru na Kongresáku. Protože prostě čekáme, než si to sedne.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Jak je na tom aktuálně vůbec Praha celkově s ubytovacími kapacitami? Co se týče ukrajinských uprchlíků. Jste ještě v té situaci, že musíte převážet běžence autobusy do nějakých jiných krajů, nebo to Praha zvládá sama?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Převozy do jiných krajů nadále probíhají. Ale už jsme se dostali z toho, že nemusíme umisťovat lidi do tělocvičen. Tělocvičny postupně vyklízíme. V tuto chvíli je v nich zhruba 250 lidí. Postupně se to vyklízí. Jak ty městské části s těmi lidmi pracují, tak se jim je daří umisťovat do jiných typů ubytování. Někteří případně odjíždějí zpátky na Ukrajinu podle toho, jaká je situace v tom regionu, ze kterého pocházejí.
Kateřina Trnková, redaktorka:
Tolik slova pražského primátora Zdeňka Hřiba. Já jenom připomenu, že zdejší asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v pražských Vysočanech bude v provozu každý den od pondělí do neděle vždy mezi sedmou ranní a devátou večerní.