Přijímací zkoušky na pražské střední školy

Primátor Pavel Bém a náměstkyně primátora Marie Kousalíková dnes informovali o přijímacích řízeních na střední školy v hlavním městě Praze pro školní rok 2010/2011.

  • 3 minuty čtení

 

Primátor Pavel Bém a náměstkyně primátora Marie Kousalíková dnes informovali o přijímacích řízeních na střední školy v hlavním městě Praze pro školní rok 2010/2011.

 

„V popředí zájmu uchazečů jsou tradičně gymnázia, především víceletá, obchodní akademie, obory vzdělání zaměřené na informační technologie a samozřejmě obory s uměleckým zaměřením. S nedostatkem uchazečů se potýkají technické a řemeslné obory,“ řekla úvodem náměstkyně primátora pro školství a vzdělávání Marie Kousalíková.

Právě na řemeslné obory je zaměřena rozsáhlá komunikační kampaň hlavního města pod názvem Řemeslo žije, která vstupuje do druhého roku své existence. Přínos prvního ročníku ocenil primátor Pavel Bém: „Určitě pomohl zviditelnit a do jisté míry i zpopularizovat řemeslné obory vzdělání. Podařilo se nám představit zajímavé cesty k budoucímu profesnímu uplatnění mladých lidí a především školy navázaly spolupráci s konkrétními podniky, což považuji za rozhodující pro další rozvoj projektu Řemeslo žije.“

Po podpisu Memoranda o spolupráci při podpoře učňovského školství v hlavním městě Praze loni v dubnu odstartovaly pilotní projekty, loni byl také spuštěn internetový portál Řemeslo žije, vyšlo první číslo bulletinu Řemeslo žije určeného pro žáky základních škol a nyní je připraveno další. Pro letošní rok vyčlenilo hlavní město Praha na podporu učňovského školství 7 775 tisíc korun.  

K systému přijímacího řízení na střední školy, mezi které patří gymnázia, průmyslové školy a odborná učiliště, uvedla náměstkyně primátora Marie Kousalíková: „Zůstává stejný jako v minulém roce – tedy tři přihlášky v prvním kole, neomezeně v kolech dalších a zůstává zápisový lístek. Počet volných míst v 1. ročnících středních škol je mnohem vyšší než počet uchazečů o přijetí, a to až dvojnásobně. Střední školy vyučující obory vzdělání s maturitní zkouškou by mohly pro školní rok 2010/2011 přijmout až přibližně 8,5 tisíce žáků. Toto číslo však převyšuje počet žáků vycházejících ze základních škol o asi 1,5 tisíce.“

Informace o vyhlášení prvního kola přijímacího řízení a rozhodnutí o konání přijímací zkoušky, spolu s dalšími kritérii pro první kolo přijímacího řízení, jsou zveřejněny na webových stránkách škol od 31. ledna 2010.

Po vyhodnocení přijímacího řízení rozesílá střední škola uchazečům rozhodnutí o přijetí či nepřijetí ke studiu. Proti nepřijetí je možné se odvolat, a to prostřednictvím ředitele střední školy ke krajskému úřadu, v Praze k Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu Hlavního města Prahy.

Přijímací zkoušky na střední školy se konají v pracovních dnech v termínech od 22. dubna do 7. května 2010, a to se týká i nižšího stupně víceletých gymnázií. Přesný termín stanoví ředitel školy. Každá základní škola vydá žákovi, který se hlásí ke studiu na střední škole, zápisový lístek, jehož odevzdáním střední škole uchazeč potvrdí svůj úmysl nastoupit ke studiu na konkrétní škole.

Obchodní akademie a průmyslové školy přijímací zkoušky nekonají. Uchazeči jsou přijímáni na základě kritérií, především se zohledňuje průměrný prospěch na základní škole v průběhu 2 –3 klasifikačních období, uchazeč nesmí mít sníženou známku z chování, dostatečný prospěch v některém z předmětů. Školy také přihlížejí k prospěchu v profilových předmětech podle zaměření oboru vzdělání (např. matematika a fyzika na strojních průmyslovkách). Průmyslové a zdravotnické školy rovněž vyžadují splnění podmínek zdravotní způsobilosti uchazeče pro daný obor vzdělání.

 

 

V Praze 2. 2. 2010

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

2. února 2010
2. února 2010