Primátor: Olympiáda se vyplatí-rozhovor primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma, otištěný dne 10.10. 2005 v deníku Lidové noviny

Největší slabinou Prahy je hlavně nedokončená dopravní infrastruktura, říká primátor hlavního města Pavel Bém.

Primátor: Olympiáda se vyplatí

 

 

 

Lidové noviny | 10.10.2005 | rubrika: Praha - speciální příloha | strana: 1 | autor: tep

Největší slabinou Prahy je hlavně nedokončená dopravní infrastruktura, říká primátor hlavního města Pavel Bém.

LN Společnost Mercer Human Resource Consulting vydala každoroční hodnocení kvality života ve 215 světových metropolích. Praha skončila na 73. místě, první byl švýcarský Curych. I díky tomu, že se snaží z centra vytlačit auta a zpříjemnit život chodcům a cyklistům. Plánuje něco podobného i Praha?

Ano, ale je to běh na dlouhou trať. Dlouhodobé řešení dopravní situace spočívá ve třech základních stavebních kamenech. Prvním je urychlená dostavba základního silničního skeletu, tedy obou expresních okruhů - vnitřního „Městského“ a vnějšího „Pražského“, včetně vytvoření dostatečné kapacity záchytných parkovišť „park and ride“ se snadným přístupem k hromadné dopravě. S jejich dokončením kolem roku 2010 lze předpokládat výrazné snížení dopravního zatížení nejen centra, ale i rezidenčních čtvrtí - zatížení se sníží například v ulici Veletržní o 35 procent, Chotkově o 20 procent či Korunovační o 15 procent. Druhým krokem je dokončení projektu regulace dopravy v historickém jádru města s využitím moderních informačních technologií, rozšiřováním pěších zón a pravděpodobným zpoplatněním vjezdu do centra. Třetím stavebním kamenem je podpora a další rozvoj MHD. Co se týče cyklistiky, Praha kvůli svému kopcovitému terénu nikdy nebude k této dopravě extrémně přátelská, přesto však věnuje energii i finanční zdroje do rozvoje především příměstských cyklistických stezek. Letos to bude 28 milionů Kč. Do budoucna je naším cílem město pro jízdní kola zprůjezdnit podél obou břehů Vltavy.

LN Další příčinou curyšského prvenství je vybudování podzemních parkovišť, omezení parkovacích míst v centru i posílení městské hromadné dopravy. Dalo by se podobně postupovat i v Praze?

Dlouhodobě tak postupujeme. V centru město reguluje parkovací místa zaváděním zón placeného stání, buduje již zmíněná záchytná parkoviště P+R a podporuje budování podzemních parkovišť. Městskou hromadnou dopravu dotujeme velmi nadstandardně, a to neuvěřitelnou výší 12,3 mld. Kč ročně. Téměř 60%přepravy v Praze realizuje hromadná doprava, což nás staví na 1. místo v Evropě. Za poslední dva roky byla zprovozněna tramvajová trať na Barrandov, trasa metra IV. C.1 na severní terasu města a zahájena výstavba trasy IV. C.2 do Letňan, nemluvě o obnově vozového parku metra či zavádění nízkopodlažních tramvají.

LN Kde jsou přednosti Prahy v porovnání se západoevropskými městy a kde vidíte její slabiny?

Největší slabinou Prahy je nedokončená městská a především dopravní infrastruktura, tedy expresní okruhy. Od toho se odvíjí kvalita životního prostředí i životní komfort. Přednosti vidím především v kvalitní a dostupné hromadné dopravě, kvalitním trhu práce a jedinečném kulturně-společenském zázemí.

LN Přibližně 44 procent Pražanů žije v panelových domech. Odborníci tvrdí, že se chátrající sídliště postupně promění v ghetta pro nejchudší. Jak vidíte budoucnost panelových sídlišť vy?

Čekají je velké změny. Nechali jsme si zpracovat podrobnou analýzu regenerace panelových sídlišť a spolu s ostatními nově přistoupivšími zeměmi se snažíme vyjednat s EU, aby od roku 2007 vyčlenila na jejich revitalizaci finance ze svých kohezních fondů. Město navíc stále investuje především do budování dopravní struktury v těchto okrajových částech metropole, jako je již zmíněná tramvajová trať na Barrandov či trasa metra do Ďáblic, na Prosek a do Letňan. Osobně tedy vidím budoucnost panelových sídlišť v jejich revitalizaci, aby se staly plnohodnotnou lokalitou, nejen pro cenově dostupné, ale také kvalitní bydlení.

LN Jaké jsou podle vás největší projekty, které by měly změnit Prahu během příštích 15 let?

Dobudování dopravní infrastruktury, tedy silničního skeletu města, rozvoj MHD, především metra, a revitalizace industriálních zón nabízejících jedinečné rozvojové lokality. Nesmíme zapomínat na systém protipovodňové ochrany města chránící lidské životy i majetek.

LN Praha by se chtěla stát hostitelskou zemí pro olympijské hry. Co by to pro Prahu konkrétně znamenalo?

Opravím vás, Praha zpracovává analýzu, zda by pořádání LOH bylo pro město výhodné. Teprve po vyhodnocení faktických čísel a nákladů bude možné učinit rozhodnutí. Z prvních studií zatím vyplývá, že se olympiáda Praze vyplatí. Pro úspěšnou kandidaturu by však musela investovat především do městské infrastruktury a vybudování nových sportovišť. Uvědomme si ale, že většina těchto investic patří do kategorie „nezbytné“ a Prahu neminou, ať už se o olympiádu ucházet bude, či nikoli.

10. října 2005
10. října 2005