Projekt Poslední adresa uctí Záviše Kalandru a Oldřicha Pecla
Záviše Kalandru a Oldřicha Pecla popravené po vykonstruovaném procesu s tzv. skupinou Milady Horákové v roce 1950 připomene projekt Poslední adresa. Stane se tak ve čtvrtek 10. října 2019 v Praze. V České republice projekt zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů.
- 2 minuty čtení
Divadelní a literární kritik, historik a novinář Záviš Kalandra byl zatčen v souvislosti s případem Milady Horákové. „Kalandra byl jeden z mála, kdo si ve skupině třinácti obviněných, kteří stanuli v červnu roku 1950 před Státním soudem jako „členové ilegálního vedení spikleneckého centra,“ již na počátku vyšetřování jasně uvědomoval, že o jeho vině bylo rozhodnuto předem,“ vysvětluje historička ÚSTR Markéta Doležalová. Proces trval několik dní a vůči Kalandrovi bylo vzneseno obvinění, že sabotoval zájmy průmyslu. „Z dochovaného zvukového záznamu procesu je patrné, že zůstal nezlomen a k absurdním obviněním přistupoval s ironií a sarkasmem. Společně s Miladou Horákovou, přítelem Oldřichem Peclem a Janem Buchalem byl odsouzen k trestu smrti. Odvolání ani dojemná žádost o milost adresovaná prezidentovi jeho ženou nemohly na Kalandrově osudu nic změnit,“ doplňuje Markéta Doležalová.
Záviš Kalandra byl popraven 27. června 1950 na dvoře pankrácké věznice. Proti rozsudku smrti neúspěšně protestovali např. francouzští spisovatelé André Breton a Albert Camus.
10. října 2019 v 10 hodin se v Revoluční ulici (5 - 7) uskuteční setkání s příbuznými Záviše Kalandry, historiky a zástupci Galerie hl. města Prahy (spoluvlastník objektu Revoluční 5) a bude upřesněno umístění pamětní plakety Záviši Kalandrovi.
Právník a podnikatel Oldřich Pecl se oženil s dcerou jugoslávského diplomata, což později posloužilo jako záminka k vykonstruovaným obviněním. „Byla mu určena role podporovatele „zrádného titoismu“ a byl obviněn ze zločinu velezrady a ze zločinu vyzvědačství,“ uvádí historička Markéta Doležalová. „V jednom ze svých posledních dopisů Radě svobodného Československa z 15. 10. 1949 Pecl prorocky uvedl: ‚Proslýchá se…, že se i zde chystají monstre-procesy… Z každého procesu zůstane nějaký osten v duši národa. Bude třeba se již předem připravovat na tyto procesy a ukázat, co komunisté sledují‘. K dalšímu odhalování komunistické propagandy a teroru už Peclovi nezbyl čas,“ přibližuje Peclovu osobnost Markéta Doležalová.
Oldřich Pecl byl popraven 27. června 1950 na dvoře pankrácké věznice.
Pamětní plaketa Oldřichu Peclovi bude umístěna 10. října 2019 ve 12 hodin na adrese Pařížská 1073/1, Praha 1 Staré Město.
Projekt Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu – byli popraveni či zahynuli ve věznicích a táborech. Na místo jejich posledního bydliště je instalována kovová pamětní tabulka. První tabulky byly umístěny v červnu 2017. V současné době najdete tabulky Poslední adresy kromě České republiky také v Rusku, Moldavsku, Gruzii, na Ukrajině a v Německu. Iniciovat umístění tabulky může kdokoliv – příbuzní, obyvatelé domu nebo třeba studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie.