Průlomové rozhodnutí v krátkodobém ubytovávání
23. 9. 2021, Rozhlas, ČRo Radiožurnál, Český rozhlas, Hana Kordová Marvanová
Moderátor:
Mohlo by to být přelomové rozhodnutí i pro další případné spory kvůli ubytování přes Airbnb. Stavební úřad pražského magistrátu potvrdil, že prostory pro tyto služby musí být zkolaudované jako ubytovny, a ne jako byty. Některé stavební úřady přitom v minulosti odmítaly správnou kolaudaci kontrolovat s tím, že to údajně není v jejich kompetenci. Proti tomu se před časem postavil třeba ombudsman a dlouhodobě je proti tomu i vedení hlavního města. A právě radní Hanu Kordovou Marvanovou ze Spojených sil pro Prahu už teď zdravím ve vysílání Radiožurnálu. Dobrý den.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Dobrý den.
Moderátor:
Co vlastně to rozhodnutí stavebního úřadu znamená? Znamená to, že budou muset majitelé bytů, kteří nabízejí ubytování turistům, hned jít na úřad a řešit novou kolaudaci?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Toto rozhodnutí hlavní znamená potvrzení odborného názoru, který zde již je delší dobu. Byty, které trvale jsou odňaty funkci bydlení, tedy nejsou užívány tak, jak jsou zkolaudovány, tak jsou vlastně přeměněny v hotely nebo penziony a přitom nejsou jako hotely kolaudovány. Přitom kdyby chtěl někdo v Praze provozovat hotel nebo kdekoliv jinde, tak musí mít objekt kolaudován jako hotel.
Moderátor:
Tomu rozumím. Ale co to znamená pro ty majitele bytů?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Já j sem jenom chtěla říct, že skutečně je to potvrzení odborného názoru, který sdílí úřad ombudsmana. My na to máme právní rozbory a dlouho jsme apelovali na to, aby úřady, včetně stavebních úřadů, živnostenských úřadů vymáhaly dodržování stávajících zákonů. To se teď stalo tím rozhodnutím, takže je to jenom potvrzením toho, že i majitelé bytů, kteří byty přeměňují na hotely, tak musí dodržovat zákon jako kdokoliv jiný. To znamená, může se jim stát, že dojde třeba na základě nějaké stížnosti, podnětu na úřad, což je příklad právě Prahy 1, toho případu v Růžové ulici, tak že dojde ke kontrole a že si stavební úřad, případně živnostenský úřad budou vyžadovat doložení toho, že majitel bytu, který tam provozuje penzion či hotel, tak dodržuje zákony.
Moderátor:
Jak se liší podmínky pro kolaudaci bytu a ubytovací jednotky?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Jak jsem řekla, my na to máme podrobný právní rozbor, takže povinnosti, které...
Moderátor:
Jaké jsou tam hlavní rozdíly?
Musí dodržovat hotely, tak je celá řada. Zaprvé musí být ten objekt nebo ten byt kolaudován jako objekt pro ubytovací služby. To znamená, že musí tam být doložena všechna příslušná vyjádření. Musí to dodržovat hygienické předpisy, stavební předpisy. Musí dodržovat třeba protipožární předpisy a podobně. A to je to, co zkoumá a měl by zkoumat stavební úřad. Já si nemyslím, že teď provede stavební úřad nebo stavební úřady všude nějaké kontroly. Domnívám se, že by bylo správné, aby tam, kde padnou podněty, tak se tím stavební úřady zabývaly. My jsme o tom jednali s paní ministryní Dostálovou. Já jsem s ní o tom konkrétně mluvila před několika dny. A ona přislíbila, že se tím budou zabývat a že by mohli třeba vydat metodický pokyn pro stavební úřady, aby bylo jasné, co mají vyžadovat.
Moderátor:
Dobře. Prakticky. Jaké jsou šance, že byty nabízené turistům vůbec novou kolaudaci k užívání prostor jako ubytovny získají?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
V individuálním případě, pokud ten majitel splní všechny povinnosti, tak to mohou získat. Ale představa někoho, že by masivně třeba centrum Prahy se vylidnilo, že by tam byla kladná vyjádření, že i když tam mají být i v centru byty, tak že by se všechno přeměnilo na nebytové prostory, na hotely, tak si myslím, že ta představa je mylná. My dlouhodobě řešíme jednak stížnosti lidí, kteří bydlí v centru a nemohou v těch bytech bydlet, pokud tam se vlastně ani nemohou vyspat, necítí se tam bezpečně. A také se bráníme tomu, čemu se dost nebránily třeba některé světové metropole, že se části města úplně vylidní, že tam zmizí vlastně to bydlení. Praha je unikátní a myslím, že atraktivní pro turisty i tím, že i v centru se normálně bydlí. Takže my chceme i v centru zachovat bydlení.
Moderátor:
Co teď můžou udělat obyvatelé domů, kteří třeba s turisty mají potíže? Mají díky tomu teď silnější postavení?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Domnívám se, že je správné, aby byty hlavně sloužily k dlouhodobému bydlení. To znamená, majitel domu, majitel bytu buď může v tom domě sám bydlet nebo byty může dlouhodobě pronajímat, klasicky uzavírat smlouvy o nájmu. Myslím si, že to je ta správná cesta. Cesta je, víme, že ceny bydlení velmi rostou a oni rostou třeba v Praze i kvůli tomu, že je nedostatek bytů na trhu. A ty byty mizí z trhu i tím, že se byty přeměňují právě na hotely a penziony. Takže my chceme tomuto jevu zabránit. Myslím si, že to je správné a že vlastně je to i ochrana ostatních majitelů bytů a domů, kteří právě byty a domy chtějí využívat klasicky k bydlení, tak jak jsou kolaudovány.
Moderátor:
Praha poslala do sněmovny zákon, který by obcím umožnil to krátkodobé ubytování přímo regulovat, ovšem současná sněmovna už ho nestihne schválit. Tak předložíte tu úpravu znovu? Jak byste případně s novou pravomocí naložili? Prosím stručně.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Nás mrzí, že to sněmovna nestihla, ale chápeme, že byla spousta jiných věcí, pandemie a podobně. Máme ale příslib, že by se ten zákon mohl projednat hned po volbách, takže my ho hned pošleme po volbách do sněmovny znovu a doufám, že bude mezi těmi, které se v tom prvním roce po volbách projednají a schválí. A Praha bude moci konečně je toto krátkodobé ubytování regulovat, jako to dělají jiné světové metropole.
Moderátor:
Prosím ještě poslední věc. Od kdy hrozí majitelům bytů v Praze, kteří je tak budou dále třeba přes Airbnb pronajímat bez nové kolaudace, postih? A o jakou pokutu jde?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Ta pokuta se může pohybovat v tisících korunách, ale my nejsme orgán státní správy, abychom rozhodovali, jaká ta pokuta bude. Jde o to, že je v tuto chvíli, tato rozhodnutí jsou signálem, že majitelé by se měli dobře informovat i na to, jak je kolaudován ten prostor, jestli splní všechny zákonné podmínky a měli by předejít tomu, že třeba přijde kontrola a bude po nich vymáhat i cestou ukládání pokut dodržování zákona. To si myslím, že by bylo správné. Proto jsem ráda, že se teď hovoří o tomto průlomovém rozhodnutí.
Moderátor:
Dobře. Radní Hana Kordová Marvanová ze Spojených sil pro Prahu. Děkuju vám. Na shledanou.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy (Spojené síly pro Prahu):
Děkuji. Na shledanou.
,