První náměstek: Nejdůležitější je schválení metropolitního plánu
20. 4. 2022, Tisk, Středočeský Infotip, VLTAVA LABE MEDIA a.s., Petr Hlaváček
Jedním z panelistů naší diskuse byl první náměstek primátora Petr Hlaváček, který má v gesci územní rozvoj hlavního města.
Které zásadní záměry územního rozvoje Prahy se podařilo v posledních letech uskutečnit?
Víte, většina mých předchůdců šla do mé současné pozice s velkými vizemi, politikami, které chtějí přinést. Já jsem byl v trochu jiné situaci. Chtěl jsem navázat na rozpracované projekty z doby mého vedení IPRu jako MPP nebo rekonstrukce velkých náměstí. Věděl jsem, že nejdu do dokonalého prostředí. Od začátku jsme tak byli v detailu jednotlivých projektů, a naopak z nich se nám začaly rodit naše politiky. Když jsme si dělali inventuru, těch projektů nám prošlo pod rukama několik stovek, od malých úprav až po velké brownfieldy. A tak například vyvstala myšlenka (a nakonec i náš celý materiál, který jsme po dvou letech dokončili) nových pravidel pro developery a pro spolufinancování nových čtvrtí soukromým a veřejným sektorem. V návaznosti na to jsme řešili, jak dostat školy a školky do nových čtvrtí. Za největší úspěch spolu se zmíněnými pravidly pro developery považuji založení Pražské developerské společnosti, celou řadu skvělých urbanistických návrhů nových čtvrtí a moje srdcovka je Václavské náměstí a jeho rekonstrukce, kde za chvíli dokončíme spodní část. No a metro D by se bez námi urychlené změny územního plánu a regulačních výkresů ze studií na jednotlivých stanicích stavět taky nezačalo.
A na druhou stranu – co akutního je podle vás třeba začít realizovat v nejbližším období?
To nejdůležitější bude schválit nový územní plán – Metropolitní plán. Všechny vize a projekty posledních let, které se v Praze připravují, tam jsou zaneseny. Například stavbu Městského okruhu to urychlí o 2 až 3 roky! Když před 4 lety na společném jednání přišly k Plánu desetitisíce připomínek a stanovisek, myslel jsem, že je po všem. Ten systém byl vymyšlen na to, že jich přijde pár desítek, úřad to vypořádá a za chvíli bude hotovo. Ale takové množství! Oni to ale dokázali. Za 4 roky se týmu, co na tom pracoval, podařilo postupně najít dohodu se všemi ministerstvy (dotčenými orgány). Ten plán je nyní skutečně naše společenská dohoda. Už se těším na výstavu, tam si to budete moct všichni prohlédnout.
Připravujete některé projekty, ať už veřejné nebo ve spolupráci s developery, které by pomohly zajistit v Praze dostupné sociální bydlení?
Jistě, celou řadu. Pražská developerská společnost pracuje na desítkách projektů. Největší jsou Palmovka a Nové Dvory. Oboje městské bydlení u metra. Při kritice nedostupnosti bytů v nových čtvrtích si málokdo ale uvědomuje, jak velký zásobník bytů se tam skrývá. Jen na těch několika největších se bavíme o desítkách tisíc bytů až pro 150 tisíc obyvatel. To tady od stavby sídlišť nebylo. Nedokážu si představit, že by se to na dostupnosti bydlení neprojevilo.
Mnohé projekty se potýkají s odporem aktivistů. Lze vždy najít kompromisní cestu, která vyhoví všem představám?
Možná vás překvapím, ale myslím, že s většinou lidí se domluvit dá. Jen musíte vnímat jejich obavy. Často oprávněné. Například urbanistické kvality projektů opravdu v minulosti nebývaly z nejlepších. Nebo strach, že jim noví obyvatelé seberou místa ve školách. To jsme vyřešili právě pravidly pro developery a komplexním plánováním nové čtvrti. Ale pak jsou samozřejmě i jedinci, kteří se domluvit nechtějí a hledají často zástupné důvody. To je nejtěžší. Například paní, která blokovala výstavbu metra kvůli ochraně několika stromů se slovy: „V době klimatické krize nesmí padnout ani jeden strom“. Metro ušetří tolik spálené nafty, že by se tomu nevyrovnal ani lesopark.
Dokončuje se projekt tramvaje do Holyně. Kam bude rozvoj veřejné dopravy mířit dále?
Tramvaje jsou velkým dílem Adama Scheinherra, kterého v tom moc podporujeme. My se nyní soustředíme na to, aby kolem stanic metra D vznikaly plnohodnotné čtvrti. A pak jsme ještě dál v budoucnosti. Ta bude zřejmě patřit i železnici. Aktuálně se například prověřují tunely pro linky železnice pod centrem Prahy, přezdívané metro S.