„Půl miliardy teď kmotrům chybí“

Mladá fronta DNES | 10.12.2013 | Rubrika: Praha | Strana: 1 | Autor: Pavel Švec | Téma: Volené orgány - Rada - Eva Vorlíčková

Praha podle radní Evy Vorlíčkové (TOP 09) vyplatila mezi lety 2006 a 2011 za služby IT šest miliard korun. Přitom některé služby byly jen na papíře. „Až pětina zakázek nepřinesla městu žádný užitek,“ říká radní.

Až tento čtvrtek zasednou pražští zastupitelé do svých lavic k jednání, čeká je dlouhý den. Možná i dva. Akutně se musí vymyslet plán, jak odblokovat tunel Blanka, a rovněž se bude schvalovat rozpočet na rok 2014.
Je však možné, že na přetřes přijde i odvolání radní pro informatiku Evy Vorlíčkové (TOP 09). A když se strhne patřičný humbuk, může se nakonec hrát i o post primátora. Vorlíčková řekla, že cítí enormní tlak, aby odešla. Někteří opoziční zastupitelé ODS již několik dní tvrdí, že pro její odvolání ruku zvednou. Poukazují přitom na její nekompetentnost. To však nestačí. Přidat by se museli sociální demokraté, kteří se před půl rokem zavázali, že hlasovat pro odvolání radních z TOP 09 nebudou.
„Může se spojit část ODS a část ČSSD. Ale nechci předjímat,“ říká Vorlíčková. Že by se od ní odklonili i kolegové z TOP 09, si nemyslí. Podle ní jde o pomstu lidí, kteří přišli o miliony ze zakázek, které město za IT služby roky platilo.
„Prokazatelně jsem za rok 2012 ušetřila 600 milionů a ty teď někomu chybí. Když jsem na odbor nastoupila, nalezla jsem opravdu hrozné věci. Platilo se za zakázky, které ani nebyly realizovány. Systémy, které měly být provozovány standardní cestou, nefungovaly, byly zavedené třeba z poloviny,“ tvrdí radní.

* Tvrdíte, že mezi lety 2006 až 2011 činily celkové náklady na licence, provoz, údržbu a rozvoj informačních systémů 6 miliard...

Ano a až pětina peněz nepřinesla žádný užitek a prakticky je to zmařená investice. Vyskytly se i případy, kdy byly pořízeny systémy, které nikdy neposkytovaly jakýkoliv měřitelný užitek. Některým klíčovým dodavatelům se podařilo dosáhnout toho, že se na jejich službách díky třeba nevypověditelným smlouvám a licencím stala Praha závislá. A nemůže z toho ven.

* Kam tedy peníze mizely?

To bohužel nevím, což mě mrzí. Některé předražené zakázky se nám podařilo ukrotit a dostat je za reálnou cenu. Jednu mnou zrušenou zakázku za 130 milionů se posléze podařilo vysoutěžit za 14 milionů. Na přímou otázku té konkrétní firmě, proč vznikl takový rozdíl, mi nebylo odpovězeno. Nedokážu rozklíčovat, kam ty peníze vysávali. Takových případů je několik.

* Jak se to mohlo stát? Kdo nechal projít takové smlouvy?

IT je velmi odborná agenda, které nikdo moc nerozumí. Proto si firmy dovolovaly zdvojovat platby za jednu službu či si nechat platit za něco, co ve finále Praze vůbec neposkytly.

* Z toho mi vyplývá selhání úředníků či poradenských firem, placených magistrátem, kteří by tomu rozumět měli.

Něco je nedůslednost, něco možná záměr. Nikdo se tomu tehdy pořádně nevěnoval.

* To si říká o trestní oznámení.

Tam, kde zjistím pochybení, tam ho podávám. Na neznámého pachatele, protože tam není jednoznačně prokazatelné, kdo za to může. Zakázky si připravily firmy samy sobě. Kdybych měla důkazy, tak s nimi vyjedu...

* Říkáte 6 miliard za šest let. Je vůbec na magistrátu zakázka v IT, která funguje na 100 procent?

Moc ne. Tady se dal balík peněz za něco, co už nikdy nebylo využito na 100 procent. S tím se potýkáme dodnes. A jen dáváme další a další peníze. Nejlepší by bylo, kdyby nějaká ta firma promluvila. A najdou se účty, kam ty peníze plynuly. Dnes jsme s vloženými penězi do IT na úrovni roku 2006.

* Mluvila jste o tlaku. Vyhrožoval vám někdo?

Nebylo mi napřímo vyhrožováno, vždycky to byly pouze vzkazy. Nicméně někdo si fotí můj dům a dokonce za bílého dne někdo vymlátil pět dveří u mé malé firmy. Nic nevzali. To je zřejmě výraz nějakého zastrašování.


10. prosince 2013
10. prosince 2013