Radní Hodek: Nabídneme bydlení některým bezdomovcům

tyden.cz | 12.5.2016 | Rubrika: Domácí | Strana: 0 | Autor: David Jareš | Téma: Volené orgány - Rada - Daniel Hodek

Pomoc potřebným se v Praze musí rozpohybovat, od projektů sociálního bydlení po pomoc bezdomovcům. Kvůli krizi na magistrátu tato oblast stagnovala, říká nový pražský radní Daniel Hodek (ČSSD), který má na starosti sociální oblast.

Po půlroční koaliční krizi zastupitelstvo hlavního města zvolilo čtyři chybějící radní a ANO, ČSSD a Trojkoalice uzavřeli novou koaliční smlouvu. Novým radním pro sociální věci, které dočasně měl v gesci náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), bude místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD), který v zastupitelstvu metropole sedí od roku 2006.

Budete stíhat funkci místostarosty Prahy 1 a radního na magistrátu?

Na "jedničce" už nebudu uvolněný, ale agendu, kterou tam mám, zvládnu i v souběhu s povinnostmi radního. Ostatně obě radnice jsou v Praze 1 a z jedné na druhou se dá doběhnout pěšky.

Nebudete uvolněný místostarosta, takže jen jeden plat?

Jistě, je to tak fér. Nedělám to pro peníze, ale nechci opustit rozdělanou práci v Praze 1. Asi čtrnáct dní bude placeno z obou radnic, než se vyřídí má žádost o "oduvolnění", ale peníze z Prahy 1 věnuji na nějaký projekt městské části.

Není to trochu schizofrenní zastupovat městskou část i hlavní město? Nebudete tam v konfliktu zájmů?

Někdy se může zdát, že ano, protože jako radní musíte víc dbát na zájmy celku, ale také to můžete brát jako užitečnou zpětnou vazbu, protože na komunální úrovni máte bezprostřední zkušenost, jaký dopad mají magistrátní rozhodnutí v praxi a hlavně máte mnohem intenzivnější kontakt s voliči. Je to spíš výhoda.

Koalice vznikala nesnadno, v poslední fázi si zelení vynutili další ústupky, koupit Kliniku, investovat do umění ve veřejném prostoru nebo vytvořit fond sociálního bydlení, to je ve vaší gesci. Podaří se splnit slib, že Praha dá do sociálního bydlení 600 milionů?

Jsme na to dva, částečně se to kryje i s agendou kolegy Lacka (ANO), který má na starost bytovou politiku. Tento bod nebude problém, je na tom koaliční shoda a já s ním jako sociální demokrat nemám nejmenší problém.

Matěj Stropnický (SZ) navrhoval tento program financovat zvýšení daně z nemovitosti, který vetovalo ANO. Kde na to Praha vezme peníze?

Hlavní město na to finanční prostředky má. Souhlasil bych i s tím, aby se daň z nemovitosti zvýšila, protože je nejnižší v rámci republiky, ale koaliční partner byl proti.

Co to bude znamenat, bude Praha stavět nové byty, nebo kupovat už postavené?

V radě jsem dva týdny, konkrétní obrysy ještě nejsou jasné, to je mimo jiné důsledek politické krize, která doufám skončila, protože se na koncepčních věcech nepracovalo. Obě varianty, které zmiňujete, se zdají být relevantní.

V minulosti naopak byla spousta různých koncepcí třeba k řešení bezdomovectví, váš předchůdce Jiří Janeček kdysi navrhoval lidi bez domova vystěhovat na periférii města. Jaké řešení nabídnete vy? Rozdáte jim byty jako v Brně?

Janečkův návrh byl nesmyslný. Fenomén bezdomovectví existuje a musíme ho řešit tam, kde je, v místech, kde se bezdomovci vyskytují. Chci tuto oblast trochu víc rozpohybovat, oslovit městské části, a vytvořit síť malých středisek pro pár desítek lidí, kde najdou pomoc, mohou se umýt, vyměnit si oblečení, či vyřídit trable s chybějícími doklady a podobně. Brno je sice inspirativní, určitě se dá uvažovat o nějakém modelu, že by město poskytlo možné alternativní bydlení některým bezdomovcům. Těm, kteří o pomoc budou stát, bohužel někteří z nich potřebují nejprve psychiatrickou nebo zdravotní pomoc, aby se vůbec dali dohromady, někteří o pomoc moc nestojí. Přesto Praha těm, kteří chtějí, nabízí systém postupného návratu do normálního života z ulice, přes noclehárny, azylové domy, ubytovny až po tréninkové bydlení.

Kde vezmou na nájem?

Pokud mají zájem, snažíme se jim pomoci zprostředkovat práci třeba v městských firmách. Mohou uklízet město nebo dělat jinou práci, na kterou stačí. Důležité je, aby si opět osvojili návyky, snažili se práci si udržet, získávali lépe placené zaměstnání a finančně se stabilizovali tak, že jim finanční prostředky pokryjí životní potřeby včetně placení nájmu.

U budování zařízení pro bezdomovce může dojít právě ke konfliktu zájmů radního metropole a městské části. Obyvatelé je většinou odmítají, protože vyšší koncentraci lidí bez domova považují za riziko. Jak přesvědčíte starosty?

Netvrdím, že to bude jednoduché, ale je to smysluplné řešení a právě malá střediska nesoustřeďují tolik lidí. Obavy lidí sice chápu, ale pokud nebudeme dělat nic, tak se to nezlepší určitě. Doufám, že s představiteli městských částí najdeme řešení, jednat budeme i s neziskovkami, které se v této oblasti angažují.

A stihnete to? Nerozpadne se koalice jako vloni?

Nemyslím si, voliči rozdali karty tak, že jiná konstelace na radnici není možná. Ukázalo to vyjednávání posledních měsíců. Jiné strany do toho jít nechtěly, kvůli programu, kvůli osobním animozitám nebo do toho vstupovala velká politika a soupeření třeba TOP 09 a ANO, resp. Miroslava Kalouska a Andreje Babiše.

Takže jste si tak nějak zbyli... Matěji Stropnickému slíbili, co si nadiktoval, a zbytek uplatili placenými funkcemi. Muselo to trvat půl roku?

Pomohlo, když ANO začalo jednat (Andrej Babiš poslal do Prahy koalici vyjednat Jaroslava Faltýnka, místopředsedu hnutí ANO - pozn. red.) a také nějakou dobu trvalo, než se vyloučily ostatní alternativy. Počet křesel není o moc odlišný než v jiných volebních obdobích.

 

13. května 2016
13. května 2016