Radní Vašíček: Opencard pohřbívá nedostatek času

tyden.cz | 8.6.2014 | Rubrika: Domácí | Strana: 0 | Autor: Marek Přibil | Téma: Volené orgány - Rada - Jan Vašíček

Pražský radní Jan Vašíček z TOP 09 přišel o dohled nad děním kolem karty Pražana. Radní v pátek rozhodli, že další vyjednávání povede jeho stranický kolega a primátor Tomáš Hudeček. Opencard bude řešit speciální tým, na vyjednávání má deset dní. Vašíček se však obává, aby Praha z důvodu časové tísně neutratila zbytečně mnoho peněz. Řekl to v rozhovoru pro online deník TÝDEN.cz.

Pražský radní Jan Vašíček z TOP 09 přišel o dohled nad děním kolem karty Pražana. Radní v pátek rozhodli, že další vyjednávání povede jeho stranický kolega a primátor Tomáš Hudeček. Opencard bude řešit speciální tým, na vyjednávání má deset dní. Vašíček se však obává, aby Praha z důvodu časové tísně neutratila zbytečně mnoho peněz. Řekl to v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.cz.

Od kdy jste měl projekt Opencard na starosti?
Gesci informatiky jsem převzal v prosinci 2013.

Na kolik do té doby daňové poplatníky karta Pražana vyšla?
Celkové náklady činily 1,3 miliardy.

Jaké jste tehdy spatřoval největší problémy?
Naprosto nevýhodně uzavřené smlouvy pro Prahu. Za takovýchto podmínek bych já osobně na uzavření smlouvy nepřistoupil. V době, kdy jsem převzal gesci informatiky, jsem již neměl dostatek času na to, abych nový systém pořídil. Museli jsme tedy z tohoto důvodu pracovat na záložních variantách.

Stála-li karta tolik finančních prostředků, jak je možné, že na ni hlavní město nemá licenci?
Ano, chybou tehdejších smluv právě bylo, že Praha nepožadovala dostatečná licenční práva.

Kdo za to nese odpovědnost?
Tehdejší management hlavního města, protože zcela podcenil projektové řízení i jmenování komise. A je také velice zajímavé, že Praha tehdy v rámci projektu Opencard nečerpala žádné finanční prostředky na právní služby.

Ale právě vy jste nyní kritizován, že jste situaci kolem Opencard nezvládl.
Jak jsem již zmínil, gesci informatiky jsem převzal koncem roku 2013. V lednu 2014 jsem začal tím, že jsem si vyžádal od dnes již bývalého ředitele informatiky Jana Tesky aktuální stav projektů a další informace. Jelikož jsem stále tyto informace v dostatečné kvalitě nedostal a byl pod časovým tlakem, využil jsem proto k zajištění těchto informací mimo jiné i odborníky, kteří již pro Magistrát hlavního města Prahy pracovali.

Jak konkrétně jste řešil projekt Opencard?
Když jsem si nastudoval podklady, zjistil jsem, že vykazují vážné nedostatky. Nebyla zde vůbec řešena skutečnost, že používáme systém, kterému končí smlouva na podporu provozu již v dubnu 2014 (tj. za necelé 4 měsíce od doby, kdy jsem gesci informatiky převzal). Dále, že nedisponujeme ani dostatečnými licenčními právy, ani počty licencí. Identifikoval jsem, že již nemáme dostatek času pro řádně pořízení nového systému Opencard a jeho zavedení do provozu.

Proč by vůbec Praha měla pořizovat nějaký další systém Opencard?
Protože provoz stávajícího systému je možný pouze s jednou firmou. Buď si tedy musíme koupit majetková práva ke stávajícímu systému v řádech stovek milionů korun, anebo pořídit a zprovoznit celý nový systém - to ale není v době čtyř měsíců realizovatelné. Tudíž nám zbývají pouze krizové varianty.

Co bylo ze strany odboru informatiky připravováno v roce 2013, tedy ještě před tím, než jste gesci převzal?
Byla založena pracovní skupina na přípravu modelů pro Opencard a byla dále vypsána soutěž na poradce pro veřejnou zakázku na soutěžní dialog, což je typ otevřené veřejné soutěže, ve kterém dáváte uchazečům možnost ucházet se o zakázku, kdy oni nabízejí vhodná řešení, a vy jim dopředu neříkáte, jaká mají být. Tuto soutěž ale antimonopolní úřad zrušil z důvodu špatně připravené zadávací dokumentace. Odbor informatiky neměl připravenou žádnou krizovou variantu a obviněný ředitel Teska opakovaně prohlašoval, že nejlepší by bylo přejít na papírové kupony. Z mého pohledu se tedy dlouho nedělo nic zásadního.

Jak jste tedy postupoval dál v roce 2014 vy?
Jak jsem již řekl, jako jedna z hlavních variant řešení daného problému se jevila dohoda s eMoneyServices (dále jen EMS), což je nástupce firmy Haguess, a to dohoda na odkupu části jejich firmy, která by obsahovala majetková práva systému Opencard. Po prvních jednáních bylo jasné, že k dosažení daného cíle bude potřeba založit společnost Operátor Opencard, která měla koupit potřebná licenční práva ke stávajícímu systému Opencard. Pro případ, že bychom se nedohodli, jsem zadal souběžně při jednání s EMS tajně vypracovat další možné varianty řešení.

Co znamená tajně?
To znamená, že jsme vedli jednání s Českými drahami, s městem Plzní a s dalšími společnostmi, které realizují i provozují podobné kartové systémy, a zjišťovali jsme možnosti spolupráce při přípravě nového (krizového) řešení pro Prahu.

Věřil jste, že to stihnete?
Bylo již tehdy jasné, že z časového hlediska nebude snadné řešení bez problému zajistit. Z výše uvedených důvodů jsem již 18. února v tisku upozorňoval na možnosti krizového vývoje. V té době se nedalo předpokládat, že se nám podaří do 15. června připravit nové funkční řešení bez EMS. Ovšem nám se to podařilo!

Co bylo dál?
EMS podala nabídku na odkup části své firmy, která byla ze strany města a operátora odmítnuta. Tím došlo k situaci, že jsme nemohli ke dni odkupu části této společnosti vyřešit dohodou o narovnání dlužné licence.

Co se tedy stalo, že jste začali hovořit o spuštění krizové varianty papírových jízdenek?
16. května vydal ÚOHS rozhodnutí, kterým uložil hlavnímu městu pokutu ve výši jednoho milionu korun za to, že v roce 2012 uzavřel smlouvu na podporu stávajícího systému Opencard se společností Haguess. Ale tato informace se ke mně dostala až z novin ve středu 28. května, což pro mne byl šok. Ihned jsem tuto situaci konzultoval s právníky a ti nám řekli, že za této situace nám nemohou doporučit, abychom s EMS uzavřeli smlouvu na podporu systému do konce roku.

Primátor si nyní projekt Opencard převzal do své gesce. Co na to říkáte?
Myslím si, že to není zrovna šťastné řešení, jelikož jsme se blížili ke spuštění nového systému a měl jsem zároveň připravenu krizovou variantu pro případ, že by stávající systém selhal. Na další otázky se tedy již musíte obracet na primátora a vedení města, které jsme průběžně informovali. Já se jen obávám, aby Praha z důvodu časové tísně neutratila zbytečně mnoho peněz.

 

8. června 2014
8. června 2014