Ředitel Planetária ing. Marcel Grün převzal Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka
- 1 minuta čtení
Ing. Marcel Grün se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu. Celý život věnuje popularizaci astronomie a kosmonautiky. V roce 1967 nastoupil do Planetária - tehdy ještě jako řadový pracovník. V této instituci setrval dodnes. Od roku 2000 je jejím ředitelem.
Už od dětství se zajímal o hvězdy, astronomii, fyziku ale hlavně o kosmonautiku. To ho vedlo k tomu, že od patnácti let začal pracovat jako demonstrátor na tehdejší Lidové hvězdárně na Petříně a na strojní fakultu ČVUT.
Po Marcelu Grünovi je pojmenována planetka 10403 Marcelgrün.
Marcela Grüna můžete často potkat ve foyeru Planetária. Člověk, který leccos prožil, je stále plný optimismu a jeho citát: „Ty jsi ještě nebyl – ty nicko – v Planetáriu?“ – se stala už legendární.
Pokud by dnes stál před rozhodnutím, jakou zvolí životní cestu – bez rozmyšlení odpovídá – „Tu samou“.
Jako každý člověk má přání – leckterá se mu splnila a dočkal se ocenění své práce. Přesto, nebo právě proto – pokud by mohl – by se rád sešel s několika osobnostmi. Prof. Rudolfem Peškem, Wernherem von Braunem a filosofem – profesorem Masarykem.
Proč zrovna tito lidé?
„Profesor Pešek byl mým učitelem na ČVUT. Snažil se, aby na strojní fakultě byla zřízena katedra letectví – marně. Pan profesor byl držitelem Československého patentu na raketový motor. Právě von Braun se s ním znal. To je také tak trochu odpověď na vaši otázku.
A proč profesor Masaryk?
„K němu, jako filosofovi, chovám neobyčejnou úctu. Víte, já bych se s ním rád setkal v době, kdy ještě nebyl prezidentem. A na co bych se ho zeptal? To už je moje tajemství. „
Věnuje se zejména výuce a popularizaci astronomie a kosmického výzkumu. Sám nebo ve spolupráci s dalšími autory sepsal řadu příruček, přehledů, encyklopedických hesel, scénářů k pořadům i diafilmům, učebnic, skript a pomocných textů pro učitele a pracovníky hvězdáren a planetárií. Mnohé práce jiných autorů, zejména zahraničních, opatřil obsáhlými doslovy. Pravidelně publikuje v novinách, časopisech a na internetu, spolupracuje s rozhlasem i televizí, přednáší pro veřejnost. Autorsky se také podílel na vytváření databáze internetového Velkého katalogu družic a kosmických sond Space 40.
Kdyby se jeho publikace, přednášky a třeba ještě novinové články srovnaly vedle sebe – asi by zaplnily docela obsáhlou knihovnu.
Přílohy: