Rekonstrukce stanice metra Jinonice
Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas 7. dubna 2017, 13:38
Moderátorka: Zavřít stanici metra na delší dobu je skutečně neobvyklá událost, a to především proto, že z kapacitních důvodů se za metro těžko hledá náhrada. Ti, kdo jezdí do pražských Jinonic, dobře vědí, že soupravy tu kvůli spodní vodě nezastavují už od ledna. Rekonstrukce stanice vyjde na 145 milionů korun a potrvá až do začátku srpna. Jinonice přitom nejsou jedinou stanicí pražského metra, která potřebuje opravit. Proto se pod zem vypravil také náš reportér Petr Kološ a zajímalo ho, v jakém stavu velké dopravní stavby postavené za socialismu jsou:
Pavel Krejčí: „To srovnání je strašně složité.“
Reportér: Pavel Krejčí se stavbám v metru věnuje od r. 1982.
Pavel Krejčí: Nemůžu říct, že by stavby byly odfláknuté a otázka, na kterou jste se ptal – jestli před očima prapodivně mizely některé věci, no, mizely.
Reportér: Jasně, ale není to tak, že byste tady odkryli něco a zjistili jste, že je tady něco jiného...?
Pavel Krejčí: To vůbec ne. Naopak, musím říct, že když jsme odkryli Národní třídu, tak ty konstrukce, které tady vidíte, byly mnohem mohutnější, než měly být. Jednak je to samozřejmě způsobeno tím, že někdo se chtěl sichrovat, a pak protože se hledělo na to, jak splnit plán, jak vyrobit ocel a rychle ji někde použít – tak se to samozřejmě zas až tak moc nesledovalo. Z toho hlediska u dnešních projektantů a stavbyvedoucích, kteří si hlídají zisk, už tyhle ty přehnané konstrukce nenajdete.
Reportér: Jak je to s bezpečností práce při těchto stavbách? Protože tady je vidět ty vaše pracovníky zahalené od hlavy až k patě (mají helmy, respirátory, speciální návleky).
Pavel Krejčí: Někdy je to docela komplikace pro vlastní práci. Ale vše hlídáme.
Reportér: Jak se stavělo za socialismu?
Pavel Krejčí: Není v tom zvláštní rozdíl. Jen lidé jsou jiní, mají jiný přístup k životu a k práci – na tom to samozřejmě je vidět. Ale není to tím, že by ti dnešní lidi – včetně zahraničních dělníků – tu práci dělali nějak výrazně hůř, špatně. Jiné komplikace jsou např. tam, kde děláte za provozu mezi lidmi.
Reportér: Je jasné, že když se metro stavělo, tak žádný cestující stavbařům nepřekáželi. To, že jsou Jinonice pro cestující zavřené, dělníkům maximálně vyhovuje.
Pavel Krejčí: Jestli nás čeká něco, co bych řekl, že nebude úplně jednoduché – budeme zahajovat za necelé tři měsíce rekonstrukci „áčkové“ stanice Muzeum. Tam to bude za plného provozu s lidmi a tam skutečně asi k nějakým složitějším situacím dojde.
Jan Blecha, dopravní podnik: Měníme průběžně kabeláže, zabezpečovací a sdělovací techniku, aby metro jezdilo v Praze bezpečně.
Reportér: Zatím se neobjevily žádné potíže, tak, jak to při rekonstrukcích bývá?
Jan Blecha, dopravní podnik: Objevily. Objevili jsme některé věci, které jsme nečekali. Museli jsme dodělávat chybějící výztuž, měníme některé materiály, s ohledem na požární bezpečnost už dneska nevyhovují. Takže tam nasazujeme nové.
Reportér: Jak to bude se vzhledem stanice? Ona měla specifický vzhled...
Jan Blecha, dopravní podnik: Ano, ta sklářská výzdoba byla snesena, očištěna, uskladněna, a ve chvíli, kdy skončí ty hrubé technické stavební práce, tak bude opět osazena tak, jak ji veřejnost znala v minulosti.
Reportér: Po kritice, která se na dopravní podnik snesla po změnách na Národní třídě, nyní firma ujišťuje, že si historické a umělecké hodnoty obkladů je dobře vědoma. Vzhled měnit nebude. Každoročně se mají opravovat jedna až dvě stanice metra, především na nejstarší trase A. Žádná ale už nebude zavřená tak jako Jinonice.
Jan Blecha, dopravní podnik: Nám jde zejména o to, abychom udrželi v provozu dopravu. Nemáme tendenci měnit vzhled stanic. Měníme některé materiály, třeba v Jinonicích dochází k průsakům vody, proto se zde ta rekonstrukce provádí.
Reportér: Zabezpečovací technika už bude potom připravena na ty automatické vlaky?
Jan Blecha, dopravní podnik: Na těchto trasách samozřejmě ne.
Moderátor: Kdo se o veřejnou hromadnou dopravu zajímá, ví, že poslední otázka na ředitele pro modernizaci pražské dopravy byla hlavně oslím můstkem, díky kterému nám pražský radní Petr Dolínek z ČSSD může říct, jak to vypadá s připravovanou trasou metra D. Tam se totiž plánují bezobslužné soupravy.
Petr Dolínek: To je krok správným směrem, takový vývoj v té dopravě je a myslím si, že brzdit legislativu bylo špatně.
Moderátor: Řeč je o potřebných změnách v drážním zákoně.
Petr Dolínek: Tam nám to teďka neuteče. Víme, že to metro začneme stavět příští rok nějakými testovacími, průzkumnými štolami. Takže víme, že letošní a příští rok můžeme zainvestovat do té legislativní změny, není to nic, co nás pálí v dnešní dny.
Moderátor: Co naopak Prahu pálí, jsou pozemky. Jednání o jejich výkupu se totiž nedařila. I proto pražský radní pro dopravu přišel před časem s tím, že se postaví jen ty části metra, které jsou pod zemí.
Petr Dolínek: Důležité je vždycky stavbu začít a pak ji nějak dokončíme. Vždycky jsme ji jako město dokončili dobře a je jedno, kdo to město reprezentoval. Myslím si, že všichni majitelé pozemků vnímají ten veřejný zájem – nebo drtivá většina – a daří se nám to posouvat rychleji.
Moderátor: Říkají, že je to metro pro Středočechy.
Petr Dolínek: V žádném případě. To je, jako když někdo tvrdil – a pamatujeme si na to, jak se sýčkovalo – že na Motole budou jezdit jen zdravotní sestry.
Moderátor: O budoucnost připravované trasy metra D Petr Dolínek strach nemá. Mluví o tom, jak populární je prodloužené "áčko" do Motola, kde už teď jezdí mnohem víc cestujících, než kdy projektanti čekali.
Petr Dolínek: Protože ti lidé jsou nakonec velmi rádi, když rychle vysednou z autobusu a jdou do té podzemní dopravy, která je rychle dopraví, kam chtějí. Takže já těm metrům v Praze věřím a myslím si, že jsou smysluplné. To, co bylo otazníkem, byl nápad paní hejtmanky – kdyby to metro bylo prodlouženo až do Jesenice – tam ten počet obyvatel není tak závratný na to, aby to bylo zajímavé celodenně. Ale tam se bavíme o jiném řešení – nějakém lehkém kolejovém. Např. v Berlíně je použita doprava skrz lanovky.
Moderátor: Jestli by lanovky byly pro město řešením, si Praha chce nechat propočítat. V těchto dnech už zadala studii na úsek Podbaba – Trója.