Rozsah povodní v Praze pro mě byl tehdy velký šok

Pražský deník | 11.8.2012 | Rubrika: Příloha - Povodně | Strana: 57 | Autor: ONDŘEJ LEINERT | Téma: Bohuslav Svoboda

Primátor Bohuslav Svoboda v rozhovoru pro Pražský deník říká:

Praha – Když povodně před deseti lety vtrhly do historického centra Prahy, svým rozsahem zaskočily i muže, který tehdy sloužil jako přednosta Gynekologicko­porodnické kliniky nemocnice v Královských Vinohradech. Současný primátor Bohuslav Svoboda v rozhovoru pro Pražský deník vzpomíná na velkou vodu v Praze a také ujišťuje, že metropole už je dnes mnohem lépe připravena, než před lety.

* Jak vás osobně zastihly před 10 lety povodně v Praze?

Stejně jako téměř každého Pražana mne i mou rodinu povodně silně zasáhly. Byl to šok. Na rozsah a dopady povodní jsem nebyl připraven a tehdy jsem si naplno uvědomil, jak ohromnou a ničivou silou je vodní živel.

* A utkvěl vám z této doby některý okamžik či mediální obraz v paměti?

Těch okamžiků byl mnoho, ale nejsilnější byl asi pohled na stoupající hladinu pod Karlovým mostem – tam byla symbolika možného zmaru asi nejsilnější. Naštěstí se neopakovala situace z rána 4. září 1890, kdy velká voda pobořila Karlův most. Druhým silným okamžikem pro mě bylo uhynutí lachtana Gastona, který uplaval při ničivé povodni z pražské zoologické zahrady.

* Sám jste zmínil, že rozsah povodní pro vás byl šok. Dokázal jste si předtím představit, že by se Vltava mohla rozlít do historického centra Prahy?

Do té doby jsem o podobné situaci příliš neuvažoval. V okamžiku, kdy je člověk konfrontován s podobným nebezpečím, začíná uvažovat jinak a velmi rychle si dokáže představit i ty nejhrozivější scénáře.

* Dá se říct, jaký je pro Prahu celkový účet za povodně v roce 2002?

Celková výše škod činila téměř 30 miliard korun, z toho 15 miliard na majetku města včetně 7 miliard škod na metru.

* Nicméně například Karlínu podle mnohých velká voda v konečném důsledku pomohla k výraznému oživení – sdílíte podobný názor?

Karlín se mění v moderní rezidenční a administrativní čtvrť a stává se dobrým místem k životu. Povodně v roce 2002 tento trend jen uspíšily, dříve nebo později by k takovému vývoji stejně došlo.

* Kde se (naopak) i 10 let po povodni podle vás stále ještě s touto pohromou nepodařilo zcela vyrovnat?

Veškeré škody byly odstraněny a domnívám se, že v Praze nenajdete místo, které by po povodni nebylo opraveno a stále připomínalo ničivou povodeň. Velké díky v tom patří mému předchůdci, který vybudoval 97 procent protipovodňových ochran v Praze a zároveň ve velmi krátkém čase Prahu opravil.

* Kdyby dnes přišla podobná velká voda jako v roce 2002, co by v Praze bylo jiné?

Byl odveden obrovský kus práce. Především v oblasti prevence a bezpečnosti. Dnes by určitě byla na jiné úrovní koordinace všech záchranných systémů a složek a také systém protipovodňových zábran je na daleko vyšší úrovni. Nikdy se ale nemůže jednat o stoprocentní bezpečnost, zvláště ne v okamžiku, kdy se na město valí tisíciletá voda. Jsem ale přesvědčen, že v tuto chvíli je Praha připravena velmi dobře.

* Praha si výročí deseti let od povodní připomíná od soboty. Na který z bodů programu jste osobně nejvíce zvědav?

Určitě se půjdu podívat na Kampu na výstavu fotografií 10 let po povodních, abych si připomněl tehdejší atmosféru a oživil v sobě respekt, který bychom před vodním živlem měli mít natrvalo v paměti.

* Akce se účastní např. záchranáři – dokázal byste si sám sebe představit v této roli?

Přiznám se, že jsem sám sebe vždy viděl spíše v roli lékaře. Ale vlastně i proto jsem přesvědčen, že v případě potřeby bych byl platným členem záchranného týmu.


11. srpna 2012
11. srpna 2012