SNÍLEK ČÍSLO DEVĚT
Datum vydání: 14.12.2020, Zdroj: Hospodářské noviny | Rubrika: Panorama | Autor: Petr Honzejk, Téma: Zdeněk Hřib
JEDNÍM Z MÁLA POLITIKŮ, KTEŘÍ NEPOGRATULOVALI ZDEŇKU HŘIBOVI KE ZVOLENÍ MEZI NEJINSPIRATIVNĚJŠÍ EVROPANY, BYL ANDREJ BABIŠ. MÍSTO TOHO ZINTENZIVNIL ÚTOKY NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA, JENŽ ŘÍKÁ, ŽE PREMIÉR NEVÍ KUDY KAM A CHCE ZBYTEK ČESKA PROTI PRAZE POŠTVAT.
Pražský primátor Zdeněk Hřib se dostal jako jediný Čech na seznam 28 nejvlivnějších Evropanů podle webu Politico. V kategorii „snílci“ se umístil na deváté pozici (z devíti, v jeho kategorii obsadila první místo vrchní eurokomisařka Ursula von der Leyenová). Poznámku, že to měl docela snadné, protože jako jediný pirátský primátor hlavního města na kontinentě je už z principu poněkud exotickým zjevem, odvrací po svém: „A proč by mně to mělo vadit? Každý, kdo jde dopředu, je přece tak trochu exot. Jinak by nebyl originální a nestálo by za to se jím zabývat.“
* HN: Jak si připadáte jako „snílek číslo 9“?
Ono to vypadá jako poslední snílek v Evropě, že jo? Ve skutečnosti je „dreamer“ v tomhle ohledu spíš vizionář. A Politico to tak bere. Jsou to lidé, kteří zosobňují nějaký ideál nebo nastolují debatu. Já jsem ve skupině, kde je třeba Jens Stoltenberg, Ursula von der Leyenová, Svjatlana Cichanouská. A důvod, proč používají výraz dreamer, spočívá v tom, aby slovo začínalo na písmeno D. Mají kategorie „doers“ (aktivní prosazovatelé), „disruptors“ (narušitelé zaběhaných zvyklostí), no a pak tedy i „dreamers“.
* HN: A nebyl byste radši disruptor?
To je dobrá otázka, protože pirátská politika funguje jako disruptor v pozitivním slova smyslu. Je vlastně v principu podobná novým fintechovým společnostem, které ničí zaběhlé zvyklosti a ukazují, že všechno jde dělat úplně jinak, a klasické banky se nestačí divit. Ale v tom, co řeší Politico, funguji opravdu spíš jako vizionář. Třeba v postoji k Tchaj-wanu. Když jsme tam jeli minulý rok, tak to bylo pár pirátských politiků z Prahy. Letos už to byla delegace Senátu, v níž byly zastoupeny všechny demokratické opoziční strany a politici z celé země. Můj postoj se šíří. A inspiruje snad i další země v Evropě.
* HN: Takže budoucnost je podle vás v tom, že komunální politici budou dělat vlastní zahraniční politiku a provokovat velmoci? Jako vy z Prahy provokujete Rusko a Čínu?
My nikoho neprovokujeme. My se pouze věnujeme záležitostem, které se týkají Prahy. Pokud narážíte na ukončenou smlouvu s Pekingem, tu jsme původně chtěli jen opravit, aby tam nebyly z naší strany zbytečné servilní poznámky. Že to neakceptovali, je jejich problém. A že se pak shodou okolností ukázalo, že Tchaj-pej je pro nás mnohem vhodnější a důvěryhodnější partner, který plní dohody, je už další věc. Věcná řešení v demokratickém kontextu z Tchaj-peje jsou pro Prahu mnohem přínosnější, než kdybychom se snažili přenášet řešení z totalitní megalopole Pekingu.
* HN: Možná se to vyplatí Praze, ale není to trochu sobecké? Spousta lidí v Česku na tom tratí.
To není pravda. To, že se podlézání Číně vyplácí, je jen legenda.
* HN: Mnoha lidem se přece může stát, že přijdou o svůj byznys.
To myslíte těch jedenáct pian, která Číňané odmítli, a nakonec je někdo koupil a dal je školám? To je přece úsměvné. Kdyby toho bylo víc, v médiích by se to propíralo donekonečna. A i kdyby toho víc bylo, musíte dát na druhou misku vah benefity, které vyplynou ze spolupráce s Tchaj-wanem. Bude jich spousta, podnikatelé, se kterými jsme tam byli, jsou nadšení. Ale hlavní je, že byznys s Čínou můžeme přece dělat i bez podlézání. Roušky si odtamtud můžete koupit, i když je nevítáte s obřadnými úklonami na letišti.
* HN: Nebylo by pro Pražany přece jen praktičtější, kdyby jejich primátor byl míň snílek a víc dobrý šafář? A staral by se méně o zahraniční politiku a víc o bezpečnost, bytovou výstavbu, komfort ve městě?
Ale to my přece děláme.
* HN: Tak proč není pořád třeba mobilní signál všude v metru? To mají i v Teheránu.
Tam, kde jezdím já, na trase C z Jižního Města, už je. Tedy nemyslím to samozřejmě tak, že se nejdřív dělá signál tam, kudy jezdí primátor. Třeba trasa A bude pokrytá už příští rok. A jestli to myslíte tak, že symboliky je víc než reálných výsledků, to taky není pravda. Možná to tak vypadá, ale jen proto, že nevlastníme žádná média a vůbec neovlivníme, o čem se píše. Mimochodem, víte který byl můj nejsdílenější příspěvek na Facebooku?
* HN: To fakt nevím.
Byl to příspěvek, že magistrát vydal metodiku, jak sekat trávníky. Přes milion oslovených lidí. Z toho by někdo mohl usoudit, že se zabýváme hlavně tím, jak sekat trávu. Hloupost, že ano? Samozřejmě bych byl radši, kdyby se lidé bavili o tom, že tři naše IT projekty posbíraly prestižní ceny. Ale co se stane virálním a jak co na veřejnost působí, opravdu neovlivním.
* HN: Gratuloval vám k ocenění od Politica Andrej Babiš?
Chacha. Žádné gratulace z vlády zatím nedorazily. Ale asi si toho jeho PR oddělení všimlo, protože jsem zaznamenal zvýšenou frekvenci útoků proti Praze jak od něj, tak z nejrůznějších ministerstev. To by se za určitou formu gratulace považovat dalo.
* HN: Jaké jsou vlastně vaše vztahy s Babišem?
No, na pivo s ním nechodím a ani si netykáme. On říká, že má ze mě trauma. Mně spíš jde o to, aby měla Praha dobré traumacentrum. Pocity k němu neřeším.
* HN: Proč myslíte, že si zrovna vás vybral jako politický terč? V každém jeho druhém „Čau lidi“, tedy promluvách na jeho Facebooku, se objevuje Hřib málem jako nepřítel lidstva.
To je jasné. Když se ukázalo, že v covidové krizi nejsou schopni splnit původní prohlášení typu „společně to zvládneme“, protože to prostě nezvládli, změnili taktiku. A řekli si, že zkusí poštvat lidi proti sobě. V tomhle případě chtějí poštvat zbytek republiky proti Praze. Asi na to má pan Babiš nějaké analýzy, že na tom politicky vydělá.
* HN: A nemá pravdu v tom, že se v Praze opatření extrémně nedodržují?
Vždyť je to nesmysl. Praha je na tom nejlépe i podle tabulky PES. Třeba roušky v MHD a ve všech vnitřních prostorách jsme nařídili dřív, než je vláda začala nosit na tiskové konference a než je zavedli celostátně. Babiš si vždycky vybere nějakou fotku, která si hraje s perspektivou, a vypadá to, že je někde narváno. Reálně to je ale tak, že v Praze je situace nejlepší a vlastně Praha celé republice zařídila, že se mohly otevřít obchody a restaurace. No a že nic nekontrolujeme? Taky nesmysl. Řešíme skoro devět tisíc přestupků. Včetně vyslovených kuriozit.
* HN: Třeba?
Třeba stížnost na poskytnuté sexuální služby bez roušky, jak od poskytovatelky, tak od zákazníka. Nebo nelegálně otevřené pornokino.
* HN: Cože? To ještě existuje?
Taky mě to překvapilo. Ale asi jsou lidé, kteří se tak úplně dokonale nepohybují v kyberprostoru.
* HN: Jste hodně aktivní na sociálních sítích. Nepřeháníte to tam někdy s razancí vtipů?
Když se podíváte na to, co se děje v Česku, často váháte, jestli to není vtip. A bohužel většinou ne. Takže přehánět se dá opravdu velmi těžko.
* HN: Mám na mysli třeba to, když jste napsal, že jediný důvod, proč chce prezident oslavu státního svátku na Hradě i v covidové době, je ten, že „prasata jsou hladová“.
To byl jasný odkaz na výrok prezidenta, který hájil jarní nelegální zabijačku na dvorku svého kancléře Mynáře tím, že „prase bylo hladové“. Vůbec to nebylo míněno směrem k vyznamenaným osobnostem. Prostě jsem chtěl říci, že politici, kteří prosazují restrikce, je vůbec nedodržují. A symbolem jsou nejen Faltýnek s Prymulou, kteří tvrdili, že umí procházet zdí z hospody do vyšehradské kapituly, ale i celá papalášská hradní smetánka. To, co dělají, jak se chovají, přece naprosto likviduje ochotu lidí dodržovat opatření. Je to trestuhodné, dělat si z toho legraci je to nejmenší.
* HN: Máte pochopení pro lidi, kteří vládní opatření nedodržují?
Musím říct, že pro některé lidi jsou to opatření diskriminační a mnohdy i likvidační. Třeba když byly otevřené hypermarkety a musely být zavřené malé obchody se stejným sortimentem. Vláda navíc nenabídla účinnou pomoc jako třeba v Německu. Takže je jasné, že ve výsledku jsou lidé naštvaní a dochází k excesům. Některá opatření, která vláda nařizuje, navíc vůbec nemají vědecký podklad ani nejsou podložena žádnou analýzou z terénu. Teď třeba vláda zavřela hospody od osmi hodin. Mluvil jsem s lidmi z asociace malého a středního podnikání. A je jasné, že když zkrátíte otevírací dobu z deseti na osm, tak ze situace, kdy je hospoda schopná jakž takž přežít, ji dostanete do roviny, kdy ji úplně zabijete. Vláda prostě nemá žádný kontakt s terénem. Libovolně likviduje lidi.
* HN: Vládní politici vám často předhazují, že jste neomarxista. Jste?
To jsou jen takové nálepky, které mají sloužit k mediálním útokům. Je to úplně bezobsažné. Zvlášť vtipné je, že termín „neomarxista“ používá premiér, bývalý člen komunistické strany, který teď vládne s pomocí komunistů. Je to takový český folklor. Vůbec celá česká politická scéna je bizarní. Oligarcha, který si založil politickou divizi své firmy, tlačí levicovou agendu, přebírá voliče ČSSD. Pak tady máte komunisty, kteří normálně považují oligarchy za třídní nepřátele, ale tomuhle pomohou do vlády. Doplňuje to dvakrát rozvedený konzervativec, který tady vede boj za tradiční rodiny. A pak nacionalisté, které vede poloviční Japonec. To se nestačíte divit, co se tady děje. Takže žádné nálepky neřeším, protože mně přijde, že Piráti jsou tady vlastně nejnormálnější.
* HN: No, když jste chtěli počítat elektroměry kvůli zjišťování, kolik je v Praze investičních bytů, abyste lidem mohli napařit vyšší daně, jako komunistické to docela vypadalo.
To je nesmysl, už proto, že my jako město takto nastavovat daně nemůžeme. Prostě jsme chtěli jenom udělat anonymizovanou statistiku o tom, kolik je ve městě prázdných bytů. Když máte ve městě neobsazené byty, představuje to čisté náklady. Musíme se starat o kanalizace, dopravu, bezpečnost, a když jsou prázdné byty, nemáme k tomu odpovídající příjem. Protože podle rozpočtového určení daní máte příjem „na hlavu“. No a tak jsem se chtěl chovat jako řádný hospodář, abych věděl, na čem jsme. Prostě pro debatu, co s tím, potřebujeme data. To je všechno. A stejně se to dozvíme podle sčítání lidu v příštím roce. Takže jakýpak neomarxismus.
* HN: Upřímně řečeno, vzhledem k tomu, jak výrazně vystupujete, a s oceněním od Politica nevypadáte jako někdo, kdo chce celý život zůstat v komunální politice. Má se Ivan Bartoš bát, že ho budete chtít vystřídat v čele pirátské strany?
Tak to ne. Občas to zaslechnu, ale je to nesmysl. Piráti jdou pod předsedou Ivanem Bartošem nahoru, není vůbec žádný důvod měnit admirála naší fregaty. A to, co potřebuje Praha, je dlouhodobá stabilita. To tady chybělo léta, byl jeden převrat za druhým. Teď sklízíme shnilé ovoce z nestabilních období. Nestabilita nepřeje přípravě dlouhodobých projektů. Takže se do celostátní politiky nechystám. Chci zůstat primátorem i v dalším období. Ale ještě se musím zeptat manželky.
* HN: Copak? Čekáte, že vám bude dělat problémy?
Moje manželka je úžasná a já jsem rád, že mě podporuje. Ale je to časově náročné. Mám tři děti. A už jsem dělal v životě i méně časově náročné džoby, které byly i finančně daleko zajímavější.
* HN: Jako že strádáte?
Ne, opravdu nestrádám. Jen když se pohybujete v IT, opravdu existují i snáze vydělané peníze než tohle. Ale to je jedno. Praha potřebuje změnu, stejně jako celá naše země. To je nejpodstatnější.